Představujeme
Dálková kamionová doprava – Jen další sen?
Milan Olšanský 04.01.2018 04:23
Elon Musk se v posledních letech staví do role technologického kouzelníka. Své prozatím nejmilejší projekty, vesmírnou raketu SpaceX Falcon 9 a jednu míli dlouhý Hyperloop cestovní tunel doplnil nedávno o další s názvem Tesla Semi.
Již před nějakou dobou ohlásil technologický inovátor Elon Musk vstup své značky Tesla na pole těžkých nákladních vozidel. Jinými slovy se jeden z velkých propagátorů elektromobilů rozhodl ukázat, že elektropohon může být vhodný i pro nákladní vozidla. Popravdě řečeno ale v tomto okamžiku není rozhodně první. Velcí producenti nákladních vozidel již svá řešení v tomto smyslu ukázali, například: Daimler AG, MAN Truck & Bus a další. Své polínko do ohně přidali též výrobci komponent a dodavatelé automobilového průmyslu, třeba Bosch či Cummins. Posledně jmenovaný dokonce termínově soupeřil právě s Muskovou Teslou a podařilo se mu v tomto „pomyslném závodě“ vyhrát jednu bitvu. Svůj elektrický truck dokázal Cummins představit dříve než Tesla. Nicméně kouzlo v Muskově nabídce by mělo být především v zajímavém dojezdu a rychlosti nabíjení akumulátorů. Očekávání je o to větší, že Tesla již deset let vyrábí osobní elektromobily, které nabízí dojezd podstatně větší než konkurenční výrobci. I když to stále je v porovnání s vozidly poháněnými spalovacími motory nic moc.
Zastánci elektropohonů sice tvrdí, že je třeba změnit filozofický přístup k silniční dopravě, jenže to se zdá být v době „spotřebismu“, resp. v době neomezené vlády a zbožštění byznysu poněkud iluzorní. Elektromobilita totiž stále ani náhodou nedokáže nabídnout to co pohon spalovacími motory. Tekutá paliva jsou na tom stále z hlediska využitelné energie v poměru k jejich objemu podstatně lépe než jakékoliv kapacitory či baterie,. Nehledě na to, že elektrickou energii stále, alespoň v Evropě, získáváme z velké většiny ze spalovacích elektráren, takže každý elektromobil má svůj „výfuk“, akorát že třeba jinde, než se zrovna provozuje. A to už nikdo nemluví o přenosových sítích jednotlivých krajin, které v žádném případě nejsou připraveny na dobíjení opravdu velkého množství elektromobilů. Všechny tyto důvody a ještě mnohé další vedou ke skutečnosti, že elektropohon je relativně výhodný pro vozidla s přesně daným provozem – trasa, délka, rychlost. Ideálně tedy pro městskou hromadnou dopravu, rozvážkové služby a podobně. Využití pro přepravu zboží na tzv. nezávislé trakci (MKD TIR a podobně) je prozatím jen iluzorní. Nicméně je to samozřejmě výzva, které se rádi, v rámci módní vlny s názvem elektromobilita, jednotliví tradiční i netradiční výrobci nákladních vozidel chápou.
Dříve a efektivněji
Nyní snad nezáleží ani na tom, kdo představí svůj elektronáklaďák dříve, ale kdo opravdu přijde s efektivně využitelným řešením. Prozatím jsou to jen sny, i když zhmotnělé, které mají jen velmi daleko k sériové výrobě. Pozor, to ale platí pokud mluvíme o těžkých nákladních vozech, popřípadě o dálničních tahačích. Pokud bychom zabrousili o několik kategorií níže, tam je situace poněkud jiná. Elektrododávky má v nabídce již několik výrobců a totéž platí dokonce i pro lehká nákladní vozidla o autobusech ani nemluvě.
Tak tedy Elon Musk představil v první polovině listopadu (16. 11. 2017) v kalifornském Hawthorne své elektrické řešení pro těžkou nákladní dopravu (Class 8) – Tesla Semi. Nechal na pódium přijet hned dvě silniční soupravy (jednu z nich řídil sám), ale moc informací o technice a technologiích použitých v obou modelech tahačů nesdělil. Ani v oficiálních materiálech se nemluví mnoho o technické specifikaci, převládají silná sdělení zavánějící senzačními „odhaleními“, která by snad měla zapůsobit především na řidiče. Informace například o aerodynamickém odporu tahače Tesla Semi (vybaveném balíčkem aerodynamických opatření) a jeho srovnávání s hodnotou aerodynamického odporu hypersportovního vozu Bugatti Chiron je zcela zavádějící. V tiskových materiálech Tesla Semi se uvádí Cx 0,36 a jako senzace též Cx 0,38 pro Bugatti. Jednoduchým kliknutím na oficiální stánky výrobce patřícího do portfolia VW Goup však zjistíme, že Cx Bugatti Chiron je uváděno v hodnotě 0,35. K čemu jinému takový drobný rozpor v hodnotách než jen k prvoplánovému vyvolání senzace? Stejné je to s uváděním hodnoty akcelerace obřího silničního tahače Tesla Semi. Dle oficiálních zpráv výrobce dosáhne rychlosti 96 km/h (60 mph) z nuly za pět sekund – ale jako samotný tahač, s plně naloženým návěsem to stihne za dvacet sekund. Ta první hodnota je, myslím, z praktického pohledu zcela zbytečná. Neslouží tedy opět k ničemu jinému než k vyvolání senzace! Stejně tak jsou vágní i informace týkající se dojezdu na plně nabité akumulátory. Původně se šeptalo o vzdálenosti 200 až 300 mil, tuto hodnotu opravil ústně sám Musk na prezentaci na 400 mil (644 km). A k tomu sdělil drobné tajemství, že tento prodloužený dojezd lze dosáhnout 30 minutovým dobitím z vysokorychlostního DC nabíjecího systému. Vzápětí se nechal slyšet, že při ustálené rychlosti a při nejvyšší povolené hmotnosti soupravy v USA, což je 36,4 t, by měla být souprava schopna dojezdu 500 mil (805 km).
Prozatím zajíc v pytli
O bateriích bylo řečeno pouze tolik, že jsou uloženy v rámu vozidla a pod kabinou v podélné ose tahače. Tudíž jednak snižují podstatným způsobem těžiště vozu a jednak dovolují využít v kabině vysoký průřez vnitřního prostoru. O jejich kapacitě si snad můžeme učinit představu z informace, že spotřeba tahače by měla být nižší než 2 kWh na jednu míli (1,6 km) provozu. U tříosého tahače Tesla Semi slouží k pohonu čtyři elektromotory pocházející z osobního modelu Testa Model 3, které jsou samozřejmě umístěny u čtyř kol dvou zadních hnacích náprav. Těsně před uvedením obou variant tahačů na jevišti nechal Elon Musk vybrané novináře nahlédnout a dokonce se i usadit v interiérech vozidel v zákulisí. Obě dvě nákladní Tesly zde stály v sousedství standardně poháněných silničních tahačů Freightliner (Daimler) a International (Navistar). Na první pohled bylo zřejmé, že řidič v Tesle sedí o poznání více vpředu. Navíc se může bez problémů postavit. Jeho pracoviště je umístěno do středu vozidla, zatímco sedadlo spolujezdce je vzadu napravo (standardně mají tahače dvě sedadla vedle sebe). Samozřejmě, že absentují vnější zpětná zrcátka, která jsou nahrazena kamerovým systémem (prozatím pro toto řešení neexistuje opora v legislativě). Ten ostatně hraje při provozu elektrotahače zcela zásadní roli. Nejen, že je základem pro všechny, prozatím hojně využívané elektronické asistenční programy, ale je též součástí poloautonomního systému řízení či dokonce provozu tahače. Opět to není nic, co bychom neznali již od ostatních výrobců nákladních vozidel, ale schopnost poloautonomního řízení a jízda v automatizovaných četách (platoon) je něčím, co stojí na žebříčku snažení se o silniční provoz blízké budoucnosti velmi vysoko. Nikoho tedy nepřekvapí, že interiéru kabiny dominují dvě obrovské LCD obrazovky umístěné po stranách přístrojové desky.
Geniální finančník?
Elon Musk tvrdí, že provoz jeho tahačů Tesla Semi bude o cca 20 % na ujetou míli úspornější než provoz tahačů s dieselovým pohonem. Výroba tahačů má začít v roce 2019 a již dnes si zákazníci mohou vůz zarezervovat složením kauce 5000 USD (cca 109 000 Kč). Mimochodem to je o 3500 USD více než požaduje značka a automobilka Nikola One. Ta začínala v minulém roce jako ryzí start-up program a během čtyř měsíců takto vybrala na zaplacených zálohách přes čtyři miliardy korun! Automobilka však zatím nestojí a ani tahač Nikola One zatím ke svým zákazníkům nedoputoval. Vybírání záloh na vozidla, které nejen, že budou teprve vyrobena, ale hlavně pro ně není připravena prozatím žádná legislativa (tedy v prezentovaném provedení nesplňují téměř žádné předpisy a zákony, naopak je téměř všechny překračují), se zdá být jako velmi dobrý finanční tah, jak si zajistit tzv. cash flow. Vezměme do úvahy jen fakt, že ohlášený třetí model elektromobilu Tesla Model 3 si již se složenou zálohou 1000 USD rezervovalo 500 000 zákazníků (500 mil USD, tj. cca 10,8 mld. Kč) a svůj vůz uvidí možná za osmnáct měsíců! Jeho plná sériová výroba se neustále odkládá, navíc automobilka Tesla za celou dobu existence nevykázala žádný zisk. Navíc několik dní před plánovanou a několikrát odloženou premiérou tahače Tesla Semi firma vykázala nejhorší ztrátu za poslední čtvrtletí, která dosahuje stejné výše jako ztráta za celý rok 2016!
Elon Musk hraje nesporně roli technického a technologického inovátora. Trošku se však vkrádá otázka, zda není ještě lepší kouzelník v metodice financování svých podnikatelských eskapád.
Převzato z časopisu