Představujeme
Dunlopky - Guma Boyda Dunlopa
Trucker 26.08.2008 00:00
Vynález pana Dunlopa (1840 - 1921) je příběhem rodinné idylky, která v žádném případě nedává tušit pozdější pach peněz a gumy. John Boyd Dunlop byl Skot, který provozoval praxi veterinárního lékaře v irském Belfastu. Jednoho dne roku 1887 se velmi rmoutil nad tím, jak jeho synek jezdíc na trojkolce zanechává na trávníku, ba i cestičkách vysypaných pečlivě pískem, rodinného sídla hluboké koleje.
Z otcovské lásky
Protože měl svého synka rád, shodou okolností stejně jako trávník, šel do dílny a omotal dřevěný kotouč hadicí z gumy. Vzal plochou gumu, kterou používal denně, například jako zástěry chtěl-li se podívat například krávě do chřtánu. Slepil ji dohromady, až vytvořila krásnou neprodyšnou hadici, napumpoval ji hustilkou, kterou obvykle syneček používal k huštění svého kopacího míče.
Musel však nějak uzavřít místo, kterým hadici nahustil. Vzal gumový dudlík, jenž měl právě při ruce a nazval ho ventilkem. První pneumatika spatřila světlo světa! Hodně komickou věc neváhal ihned ukázat své rodině, která pila čaj na zahradě. Malý Johny se díval na otcův výtvor značně skepticky. Nezdálo se mu dostatečně povzbudivé jezdit napříště po zahradě na takových dřevěných terčích s gumovými hadicemi a dudlíky.
Synkova ochota podílet se na využití vynálezu vzrostla až poté, co otec nechal kolo opatřené svojí pneumatikou závodit s tím, co odmontoval z tříkolky. Vlastně nechal chlapce kola hnát. Přitom se ukázalo, že tátovo kolo je daleko lepší, běží bezpečněji, dále a vyžaduje méně ran k rozběhnutí než kolo odmontované z tříkolky.
Celá záležitost byla natolik vzrušující, že otec se synem neváhali a dobrou čtvrthodinku se zběsile honili za kolem po zahradě. Ještě, že se nikdo nedíval přes plot, veterinářova ctihodnost by jistě utrpěla. Dunlop neváhal a nechal sestrojit v jedné dílně ventilky a zadní kola tříkolky obalil pneumatikami své výroby. Kola šlapacího vozidla nejenže nerozřezávala trávník ve dví, ale postarala se i o to, že trojkolka se stala nejrychlejším vozidlem Belfastu! Na scéně se objevil obchodník s jízdními koly Edlin. Ten přiměl dobrosrdečného veterináře dr. Dunlopa k podání patentu.
Patenty, ano či ne
Dunlop tak učinil a 23. července 1888 obdržel pod číslem 10 607 potvrzení, že je oprávněn jeho nárok na vynález: „dutý ráfek nebo hadice, pořízená z gumové tkaniny nebo jiného vhodného materiálu, a tento ráfek naplněný vzduchem nebo jiným plynem pod tlakem a upevněný na kole nebo kolech nejvhodnějším způsobem“.
Dodatkový patent z 31. října stejného roku obsahoval podrobnější popis, k čemu lze použít nového ráfku, přinesl i znázornění použitého ventilku. Bohužel zde udělal Dunlop zásadní chybu - opomněl si patentově chránit též použití ventilku, který s medicínskou přesností v patentové přihlášce popsal.
Pan Edlin opatřil pneumatikami několik svých dvoukolek a vydal první prospekt. Ze závodů vypsaných Queens College na 18. května 1889 vzešel první vítěz na bicyklu s pneumatikami - místní závodník Willie Hume a první poražení, bratři Du Crosové. Jejich otec William Harvey Du Cros (hnán sžíravou ctižádostí vychovat ze svých synů vítěze, zakoupil patent pana Dunlopa za 3000 liber a 1500 akcií zrovna založené společnosti Pneumatic Tyre and Booth‘s Cycle Agency Limited.
V roce 1890 však vybouchla doslovná bomba. Roznětkou byla nevinná zprávička v časopise Sport and Play. „Po delším pátrání na patentovém úřadě bylo potvrzeno, že jakýsi Robert William Thomson (1822 - 1873) obdržel patent (v roce 1846 ve Francii a 1847 v USA), ve kterém byly popsány tytéž pneumatické obruče, které pánové Dunlop a Du Cros vyrábějí, až do všech podrobností,“ napsal list. Vznikl neuvěřitelný zmatek. Nicméně tento fakt znamenal, že Dunlopův patent byl zcela bezcenný, zapomněl si totiž dát patentovat svůj ventilek. Teď mohl každý, kdo chtěl, vyrábět pneumatiky.
Síla kapitálu
Jak mohli pánové z patentového úřadu zapomenout na časy, kdy okolo poloviny osmnáctého století jezdívalo mnoho ekvipáží vznešeného panstva se vzduchovými ráfky do Hyde Parku? Nakonec však vše vyřešily peníze Du Crose. Za nemalý obnos 200 000 liber šterlinků koupil v následujícím roce celou konkurenci, včetně patentu na odnímatelný a vícenásobně použitelný gumový ráfek pana Bartletta. Teď již nic nestálo v cestě společnosti Dunlop Pneumatic Tyre Company.Nastala obrovská poptávka po pneumatikách všeho druhu. Jméno Dunlop se postupně uhnízdilo napevno ve světě automobilového průmyslu.
Ještě jednou, v roce 1920 se John Boyd Dunlop odhodlal jít k soudu. Tentokráte se obrátil na sněmovnu lordů jako na poslední instanci ve sporu, zda se musí nechat tupit Dunlopovou společností, která jej zobrazila na svých plakátech s monoklem, cylindrem, bílou vestou a doutníkem, když je prokazatelné, že v životě monokl nenosil a doutníky nikdy nekouřil...
Než mohl irský soud rozhodnout, neboť tam sněmovna lordů celý spor předala, John Boyd Dunlop zemřel a uzavřel tak jednu dějinnou epochu. Těžko mohl veterinář John Boyd Dunlop tušit, že jeho provizorní pneumatiky na tříkolku byly začátkem mnoha vynálezů, závodních úspěchů a světových prvenství, které postupně dopomohly tomu, že se značka nesoucí jeho jméno bude chlubit pověstí jednoho z nejznámějších výrobců pneumatik určených téměř pro všechna odvětví automobilového, potažmo strojírenského průmyslu. A tak dnes, po 120 letech od doby kdy byla vynalezena první pneumatika s ventilkem, bychom si měli jméno Dunlop připomnět s úctou, která ctihodnému veterináři patří.
Moderní výrobky
Mezi nejmodernější výrobky se značkou Dunlop patří v segmentu nákladních a užitkových vozidel například pneumatiky Dunlop SP344 a SP444 určené pro vozidla regionální dopravy v rozměru 17.5“ a 19.5“. Pneumatiky zaručují optimální brzdný účinek za mokra, výborný záběr i jízdní vlastnosti po celou dobu jejich životnosti. K tomu vysoký kilometrový výkon, sníženou spotřebu pohonných hmot a větší odolnost proti zničení, to vše jsou výhody, které zvyšují efektivnost a výkonnost vozového parku.
Pro lehké nákladní automobily vyvinul Dunlop pneumatiku SP LT 30, určenou pro rychlosti do 190 km/h s výbornými jízdními vlastnostmi, nízkým valivým odporem a nízkou hlučností. Ideálními letními pneumatikami pro lehké nákladní automobily jsou i Dunlop SP LT 8 a SP Sport 200/200E. Celoroční pneumatikou zajišťující bezpečnou jízdu v dešti i za hustého sněžení je Dunlop SP LT 800.
Zdroj: Trucker 07/08