Představujeme
Doprava – Zastavení na D1
A. Ingols 28.03.2012 17:37
Hlavní, nejstarší a pro někoho též nejtěžší úsek české dálniční sítě, populární D1 má celou řadu zastávek a odpočivných míst. Jedním z nich je také Pávov u Jihlavy. Pokaždé se lze o místech, zdánlivě i notoricky známých, dozvědět něco nového, například….
Z Prahy do Brna i z Brna do Prahy, prašť jako uhoď, je to vždy do kopce a pak z kopce. Oba začátky či konce jsou prakticky, co se polohy týče, na stejné úrovni a nejvyšší bod cesty v nadmořské výšce 668 metrů je takřka uprostřed trasy. Kousek od toho zlomu je v historií silně poznamenaném kraji dnes vyobrazené oboustranné parkoviště s motorestem stejného názvu. Pávov, původně samostatná obec, od 1968 součást města Jihlavy; již ve středověku to bylo důležité místo, kterým projížděly povozy pendlující mezi Vídní a Prahou.
Místo, kde hrabě Pachta z Rájova nechal na konci sedmnáctého století vystavět zajímavé sídlo-zámek s ohrazením o půdorysu osmicípé hvězdy orientované podle světových stran, osazený uprostřed obory oddělené kruhovým příkopem a navršeným valem. Na vrcholech hvězdy byly jednoúčelové pavilony a zámek byl propojen s oborou čtyřmi na sebe kolmými cestami. V roce 1713 ho využil při cestě do Prahy jako „odpočívku“ císař Karel VI.; pro jeho zabavení byl uspořádán hon a o jeho spokojenosti svědčí souhlas s následným pojmenováním objektu „Karlův zámeček“ - někdy se uvádí i „Karlův les“. Dnešní parkoviště je odpočívka se vším všudy a kromě běžného vybavení jsou obě parkoviště propojena jak podchodem pro pěší tak nadjezdem pro vozidla; i když ten nadjezd je jednosměrný a tak ho mohou využít jen ti co přijíždějí od Brna a chtějí se tam momentálně vrátit.
Císař Karel VI. *1685 - †1740
Zasloužil se o vybudování silniční sítě v českých zemích - za jeho vlády, LP 1725 se garantem výstavby a údržby těchto dopravních liniových staveb stal stát. Prakticky stavět se začalo až o patnáct let později za vlády jeho dcery Marie Terezie a „dobudováno" bylo za jejího dvojpravnuka Ferdinanda I. Dobrotivého. Kolem roku 1850 bylo v Čechách a na Moravě více jak 4000 km státních-císařských silnic a zemských cest.
Karlův zámeček
Letohrádek byl zničen 5.12.1805 při bitvě u Štoků, když se v rámci Napoleonova tažení potýkala bavorská a rakouská vojska - zajímavé je, že v této bitvě zvítězili Rakušané, ale doplatil na to zámeček, vyhořel a nebyl už nikdy obnoven. Dále se zachovaly jen některé pavilony; nejdéle snad ten severozápadní - původně kaple, nakonec stodola - v roce 1998 však byl bez náhrady zbourán a na jeho místě vyrostla hala továrny Bosch.
Převazto z časopisu