Představujeme
Dobrý obchod – Česká spojka v Mexiku
Milan Olšanský 13.02.2015 07:42
Na konci loňského roku společnost Tatra Trucks a.s. zrealizovala dodávku šestnácti vozidel do Mexika, kde uspěla ve výběrovém řízení na dodávku automobilů pro státní organizaci zabývající se bojem s povodněmi.
Hodnotu kontraktu, která přesahuje 73 milionů korun, přebíjí ve své důležitosti fakt, že se jedná o první referenční zakázku kopřivnické automobilky v tomto státě. Navíc, jak dále v z textu patrno, je zde ještě jedna velevýznamná skutečnost.
Originální motory
Vozidla jsou totiž vybavena originálními motory a převodovkami Tatra, tedy součástmi, které měly být ještě nedávno v rámci restrukturalizace vymístěny z výroby v automobilce a mělo být na ně zapomenuto. Jak vidno, nic není jen tak. Zatímco předcházející majitelé společnosti Tatra Trucks, a. s., a jejich management si zřejmě s výrobou těch konstrukčních skupin nebyl schopen efektivně poradit, dnes to vypadá, že se Tatra svých vzduchem přímo chlazených motorů a dokonce i vlastních převodovek jen tak lehce vzdávat nebude. Z výrobní či montážní linky sice sjíždí mainstreamový produkt T 158 s motorem PACCAR a převodem ZF, ale výše zmíněné vlastní komponenty neustále slaví úspěch v podmínkách slabších legislativních požadavků (do Euro V) a hlavně v prostředí, kde je třeba uplatnit vysokou míru blbuvzdornosti. Pro nás, kteří se do jisté míry rádi opájíme určitým tradicionalismem a hlavně zdravou mírou národního cítění, je to jistě dobrá zpráva. A zřejmě nejsme sami. Protože minimálně u majitelů společnosti Tatra Trucks, a. s., resp. Excalibur Group, což je prakticky to samé, můžeme rozeznat v poslední době podobný přístup. Čím jiným si vysvětlit fakt, že Excalibur Group a koneckonců i Tatra Trucks, a. s., výrazně podpořili soutěžní tým Ing. Tomáše Tomečka při jeho boji v Africa Eco Race 2015, o němž je notoricky známo, že na vzduchem přímo chlazený motor Tatra nedá dopustit. Sice pod kabinou jeho soutěžního speciálu tepe dvanáctiválcové ocelové srdce, které se opravdu již drahnou dobu nevyrábí, ale principiálně je to stejný motor jako TatraT3 V8, nehledě na celou řadu jednotlivých dílů (válce, hlavy válců a další) pocházející z různých – moderních – variant motorů co se plnění emisních předpisů týká. Takže akce „Mexiko“ nás tradicionalisty může jen těšit.
Konkurenční výhody
Jediný český výrobce nákladních vozidel v soutěži uspěl především díky nejlepším jízdním vlastnostem a schopnostem v terénních podmínkách i výrazně vyšší nosnosti vozidel mimo silnice ve srovnání s konkurencí. Například schopnost vozidel brodit až do výše 1620 mm při zvýšené poloze pérování nenabízel žádný z konkurentů. „Z vyšší nosnosti pramení pro zákazníka další výhody, v tomto případě použití hydraulické ruky s vyšší kapacitou a větším rozsahem, a také použití větší valníkové plošiny s větší kapacitou pro náklad, jak váhově, tak objemově. V případě spokojenosti zákazníka s našimi vozidly lze očekávat tyto objednávky každý rok,“ uvádí k zakázce projektový manažer Tatra Trucks Karel Ritschel. Automobilka vydodá do Mexika šestnáct stejných podvozků, které se liší nástavbou.
Snad bude pokračování
Čtyři vozidla, která jsou určena pro přepravu vodních čerpadel či jiných zařízení potřebných v oblastech postižených povodněmi, odjíždějí z Kopřivnice s valníkovou plošinou a hydraulickou rukou. Dvanáct vozidel bude mít napevno nainstalovanou nástavbu v podobě velkokapacitního čerpadla. K instalaci čerpadlových nástaveb dojde přímo v Mexiku před předáním zákazníkovi. Všechna vozidla jsou vybavena spolehlivým a prověřeným vzduchem přímo chlazeným motorem Tatra T3 a převodovkou vlastní konstrukce. Výběrové řízení na dodávku vozidel pro boj s povodněmi vypsala státní organice CONAGUA, jejíž původní vozy již nedokázaly vyhovět stále rostoucím nárokům souvisejícím s rozvojem mexické infrastruktury a častými sesuvy půdy při povodních. S ohledem na rozlohu Mexika lze po splnění této zakázky očekávat další objednávky vozů. Vedení společnosti Tatra Trucks by pak na základě dobrých referencí v Mexiku chtělo oslovit potenciální klienty z dalších sektorů, např. těžařství, stavebnictví či zemědělství.
Převzato z časopisu