Představujeme
Do původního stavu – Renovace „635“ – druhá třetina
Milan Olšanský 27.07.2017 05:14
Těžištěm druhé třetiny restaurátorských a renovačních prací na jednom z prvních dakarských speciálů ve sbírkách automobilky Tatra Trucks byla příprava a výroba nástavby.
Z hlediska „mobility“ renovovaného vozu se vše výrazně posunulo do fáze, kdy již bylo možno speciál postavit alespoň na náhradní kola. Nosná roura, nápravy, pomocný rám a část hnacího traktu byly prakticky připravené až do konečného laku.
Kabina v laku
Kabina prošla generální opravou s výměnou několika plechových částí a byla vybavena vnitřním bezpečnostním rámem v provedení z roku 1985. K drobným překvapením nutně doprovázejícím každou pečlivou renovaci vozidla patřilo například zjištění, že původní rozměr trubek pro výrobu vnitřního rámu již není na trhu k dispozici. Opět musely „zapracovat“ různé neformální kanály, aby se materiál nakonec podařilo sehnat. Kabina prošla několikrát lakovnou, dokud nebyla shledána opravdu 100 %. Proběhly první práce na instalaci vnitřního vybavení, elektrickým svazkem počínaje a potahovými materiály konče. Mimochodem s radostí objevená a posléze u příslušného výrobce objednaná vnější sluneční clona se stala příčinou drobného rozladění. Výrobce poslal jiný rozměr. To se občas stává i v těch „lepších rodinách“, nicméně jistou daní za drobnou nedbalost vzniklou zřejmě v expedici byl čas strávený nad reklamací. Clona správného rozměru nakonec v polovině dubna skutečně dorazila.
Nová „stará“ nástavba
To, že rekonstruovaný speciál T 815 6x6 VE „Ostrý-II“ dostával již konkrétní podobu i z vnějšího pohledu, měl na svědomí do původní podoby modifikovaný nárazník a hlavně unikátní boční aerodynamické deflektory. Původní byly totiž prototypové a na voze po návratu chyběly. Samostatnou kapitolou v celém procesu renovace dakarského speciálu je nástavba. Ta původní, která si prošla peklem používání a přestaveb v rámci třicetileté služby několika majitelům, zůstala ve Francii. Respektive si ji Jean Philipe odvezl z Kopřivnice zpět namontovanou na podvozku Phoenix 8x8 Euro 6, za který T 815 „Ostrý-II“ vyměnil. Rozhodnutí vycházelo z čistě praktické úvahy, že při rekonstrukci nástavby by bylo stejně nezbytné ji vyrobit znova.
Logika věci velela prohledat původní výrobní dokumentaci a stejným postupem jako před třiceti lety nechat vyrobit základní rám nástavby a poté provést všechny modifikace. Lehce se řekne, hůře se udělá! Výrobní dokumentace pro tehdejší standardní plošiny, z nichž ta dakarská v principu vycházela, byla sice celkem jednoduše dohledatelná, ale některé tehdejší konstrukční postupy či spíše uvažovaní nám zůstalo tajemstvím. Místopředseda představenstva a technický ředitel společnosti Tatra Trucks Ing. Radomír Smolka odvedl obrovský kus práce při de facto znovuzkonstruování celé nástavby, a to včetně veškeré vnitřní výbavy. Tentokrát samozřejmě v souladu se současnými trendy primárně v elektronické podobě. Nad rámec pracovních povinností mu pak při zpracování výkresové dokumentace byli nápomocni konstruktéři Helena Křížková a Jakub Machálek.
Interně a externě
Výroba nástavby a jejích jednotlivých částí probíhala jak ve vlastní továrně Tatra, tak i u externích firem. Samotný rošt nástavby a plachtové oblouky s profily bočnic unikátních rozměrů vyrobila vysokomýtská firmy Ecos, jinak dodavatel kabin Tatra Force. Finální montáž byla záležitostí týmu spolupracovníků na prototypové dílně a otevřela vlastně třetí, závěrečnou třetinu renovace jedné z prvních „dakarek“. Renovační práce na dílně koordinuje Petr Gilar, jeden z nejlepších zkušebních řidičů, zaměstnanec Oddělení vozidlových zkoušek a homologací spol. Tatra Trucks. V sedmnáctém týdnu byla externí firmě zadaná výroba plachty a také byla dokončena grafika všech reklamních samolepek a startovních čísel, které dotvoří celkový vzhled renovovaného vozu.
Významné drobnosti
Vyčleněná místa ve skladových prostorech se již plní „drobnostmi“, které nakonec „Ostrý-II“ vyšperkují do finálního stavu. Páky šlapadel, které byly zachráněny ze stodoly ve Francii, prošly repasí a dostaly konečný bílý lak. Samotné plechy šlapadel bylo nutno vyrobit z 6 mm hliníkového materiálu zcela znova, neboť ty původní dodnes slouží někde v západní Africe. Přímo z 3D modelu byly obrobeny kulové pánve pro montáž šlapadel na páky. Stejně tak byly znovu zkonstruovány a vyrobeny tzv. „kobry“ sání motoru a celá plejáda dalších maličkostí. Z nakupovaných dílů snad nejvíce zaujmou pneumatiky Michelin XS 14.00-20. Deset kousků je již složených u nás v továrně, aby ve vhodném okamžiku zaujaly svá místa společně s disky na bílých nábojích náprav. Čím více se blíží náročné renovace ke konci, tím více nabývají na významu drobnější, ale o to svízelnější a mnohdy titěrnější práce. Nutno však říci, že všichni zúčastnění pracují s elánem a radostí.
Převzato z časopisu