Představujeme
Do původního stavu – Rekonstrukce „635“ – první třetina
Milan Olšanský 30.03.2017 05:18
Společnost Tatra Trucks získala loni v září do svých sbírek nákladních vozidel unikátní kus – jednu z prvních dvou ostrých soutěžních dakarských Tater 815, které se zúčastnily rallye Dakar v roce 1986 – startovní číslo 635.
Vozidlo se startovním číslem 635, s nímž jela Dakar 1986 posádka Zdeňka Kahánka (Miroslav Gumulec a Ing. Josef Kalina), bude po potřebné rekonstrukci ozdobou sbírek společnosti Tatra Trucks a.s. Cílem restaurátorských a rekonstrukčních prací je zachránit co možná nejvíce originálních dílů původního vozu, resp. jeho původního provedení. Při rekonstrukci vozu automobilka spolupracuje s externími odborníky, kteří se podílí například též na vestavbách ochranných rámů do kabin současných soutěžních speciálů Tatra.
Odstrojení, rozebrání...
Po odstrojení podvozku bylo zjištěno, že vůz utrpěl poměrně masivní náraz z pravé přední strany a poté byl opraven. Všechny znaky opravy napovídaly, že šlo sice o práci vysoké řemeslné úrovně, ale nikoliv továrních standardů. Zvlněná střecha kabiny, zkřivený základ včetně motorového tunelu, posunutá pravá poloosa o cca 10 mm vzad a rozřezaný a opět svařený pomocný rám (v pravé přední části) – to vše vypovídalo o opravdu těžkém nárazu. Vzhledem ke skutečnosti, že střecha kabiny byla výrazně deformovaná, bylo rozhodnuto o její kompletní výměně. Obdobně bylo naloženo též s podlahou kabiny. Stejným způsobem bylo přikročeno rovněž k rekonstrukci elektrovýzbroje vozu a elektrických svazků.
Prach, písek a bláto
Podvozek, pomocný rám a jednotlivé agregáty vozu prošly kompletní renovací s odstraněním letitých nánosů písku, bahna, několika nátěrů a zbytků základního laku. Motor, ve velmi zachovalém a funkčním stavu (vozidlo přijelo do Kopřivnice z jižní Francie po vlastní ose!), si vyžádal výměnu jedné ze dvanácti hlav válců a preventivní obměnu všech „gumových“ částí a některé spojovací techniky. Blok motoru dostal původní černý lak, zbytek je vyveden v laku šedém. Repasí prošla páteřová roura, všechny polonápravy včetně systému odpružení a sestupný převod. Vzduchotechnika si vyžádala maximální pozornost. V rámci dosažení 100 % funkčního stavu bylo třeba vyměnit některé části vzduchotlakého potrubí, nicméně drtivá většina je v původním stavu. Podvozek i pomocný rám dostal nový černý lak.
Bůh přebývá v detailu
Zatímco probíhala rekonstrukce, tzv. fáze „hrubých“ prací, odborníci již dohledávali drobnosti, které nakonec celou renovaci vyšperkují a uvedou vůz do stavu co nejbližšímu originálnímu. Například sluneční clona. Nebylo jednoduché určit, odkud byla původně pořízena, až pomohla tak trochu náhoda, ale i důslednost a odborné znalosti. Na posledním veletrhu IAA v Hannoveru si lidé z automobilky všimli, že clona se nápadně podobá té, která je určena pro dnes již historické vozy Volvo F89 (v průběhu sedmdesátých let byly v několika stovkách kusů dovezeny do Československa pro potřeby MKD). Ba co více, i dnes se v rámci zájmu o veterány a tzv. youngtimery ještě vyrábí. V tuto chvíli má její objevitel Ing. Ondřej Skácel, vedoucí projektant nákladních vozidel, za milou „povinnost“ clonu zakoupit a získat tak další kamínek do mozaiky rekonstrukce vozu Tatra 815 6x6 VE „Ostrý-II“ startovní číslo 635 ze soutěže DAKAR 1986. Rekonstrukce je ve své třetině, další budou následovat, stejně jako naše drobné reportáže z ní.
Převzato z časopisu