Představujeme
DAF Trucks – DAF LF Aerobody
Jiří Krenar 16.09.2014 07:09
V souvislosti s představením modernizované řady DAF LF s motory Euro 6, uvedla na trh nizozemská automobilka také rozvážkový speciál LF Aerobody.
DAF LF Aerobody není nový model, ale verze stávajícího modernizovaného vozidla řady LF. Jde o 12tunové rozvážkové vozidlo dodávané přímo z výroby s aerodynamickou nástavbou PACCAR. Díky kombinaci nástavby a speciálně vyvinuté sady spoilerů je možné v běžném rozvážkovém provozu dosáhnout výrazného snížení spotřeby paliva a emisí CO2. Ideálních aerodynamických vlastností je u nového modelu DAF LF Aerobody dosaženo díky svažující se střeše nástavby v přední části. Střecha nástavby tak plynule navazuje na střešní spoiler kabiny. Ve střední části nástavby se pak střecha mírně svažuje vzad a dále tak zlepšuje aerodynamické obtékání vzduchu. Ze stejného důvodu jsou i rohy a hrany nástavby zaoblené. Standardní budka Day Cab je vybavena celou řadou aerodynamických prvků, zahrnujících sadu bočních límců a střešní spoiler. Tato sada zajišťuje dokonalou integraci kabiny a nástavby. Díky uvedeným zlepšením aerodynamických vlastností je v běžném rozvážkovém provozu možné dosáhnout snížení spotřeby paliva o více než 4 %. Při cestovní rychlosti 85 km/h tak může být nové vozidlo LF Aerobody Euro 6 ve srovnání s vozidlem s konvenční nástavbou dokonce až o 8 % úspornější. DAF LF Aerobody je vyráběn s nástavbou ve dvou délkách. Nástavba má vnitřní rozměry 6,75 nebo 7,05 metru a pojme tak 16 nebo 17 europalet. Standardně je vybavena zadním zdvihacím čelem Dhollandia s nosností 1500 kg a pro lepší přístup do nákladového prostoru mohou být na pravé straně nástavby umístěny dveře (dodáváno za příplatek). DAF LF Aerobody nabízí úsporné motory Euro 6. Na výběr je 4,5litrový čtyřválec PX-5 s výkonem 112 kW/152 k a 6,7litrový šestiválec PX-7 s výkonem 164 kW/223 k.
K redakčnímu testu jsem převzal verzi s rozvorem 5000 mm, a na podvozku byla usazena delší nástavba a celková délka vozidla tak byla těsně pod 9 metrů. Namontován byl šestiválcový motor PX-7 se zaokrouhleným výkonem 220 koní a šestistupňová automatizovaná převodovka AS Tronic. A protože šlo o demonstrační vozidlo, bylo ve „válečných barvách“, tak aby na silnici bylo opravdu dobře vidět. To samozřejmě nic neměnilo na jeho jízdních vlastnostech či na interiéru kabiny, která je v podstatě shodná se standardní verzí řady LF. Kabina ve dvoumístném provedení ve velikosti Day Cab nabízí dostatek místa dvěma osobám (to kdyby náhodou jel i závozník) a více než přiměřený prostor pro všechny potřebné „maličkosti“, které řidič potřebuje mít ve vozidle při distribuci zboží. Počínaje doklady k nákladu, tablet, až po PET lahev s nápojem či kelímek s kávou. A dnes již celkem samozřejmostí je kvalitní ergonomické zpracování interiéru, zvláště palubní desky. Klasické kruhové přístroje i displej palubního počítače, který je umístěn mezi nimi, jsou dostatečně odstíněné a v zorném poli řidiče i v případě, že si nastaví volant jako já, tedy do nejvyšší horní polohy. Dnes už u nových nákladních vozidel jen ve výjimečném případě narazíte na nějaké ergonomické prohřešky. V podstatě všichni renomovaní evropští výrobci trucků velmi pečlivě dbají na ergonomii, prostor i kvalitní materiály použité na pracovišti řidiče. A nemusí přitom jít o tzv. prémiový model. DAF LF 220 ve verzi Aerobody je vozidlo svým charakterem určené pro regionální distribuci. Ačkoliv aerodynamická karoserie doslova láká k využití na dálkových trasách, čistě dvoumístná kabina bez lůžka tomu nevyhovuje.
Tak jako jsem pochválil ergonomii pracoviště řidiče (volant je seřiditelný ve dvou rovinách, sedadlo samozřejmě i výškově), je dnes naprosto běžné, že – ať už ve standardu či za příplatek – je v palubním počítači i tzv. školicí program, který pro potřebu jak řidiče, tak i garážmistra či dopravce, vyhodnocuje styl jízdy a to nejen z hlediska čisté úspory pohonných hmot, ale i dalších hledisek ovlivňujících hospodárnost a bezpečnost provozu vozidla. Poněkud mimo standard pak byla výbava, která plně odpovídala předváděcímu trucku, takže o té se zmiňovat nebudu. Ano, všechny předepsané prvky jsou samozřejmostí, včetně denního svícení. Pro jízdní test jsem si zvolil trasu částečně po dálnici D 1 s odbočením na Benešov (I/3) s otáčkou v Miličně. Zpět potom po II/603. Kdo zná, ví, že trasa má rychlé úseky, ale i stoupání do „Votičáku“ a tzv. „stará benešovská“, čili II/603 je dostatečně členitá. Je to trasa, na které poznáte nejen výkon motoru, ale i vhodnost odstupňování jednotlivých rychlostních stupňů a také efektivitu odlehčovací brzdy. Nový DAF LF 220 Aerobody se stejně jako ostatní verze řady LF může pochlubit kvalitními jízdními vlastnostmi a snadným ovládáním. Díky malému poloměru otáčení, snadnému nastupování do kabiny a nízké pohotovostní hmotnosti je to ideální rozvážkové vozidlo. Na delší trase a zvláště pak ve stoupáních jsem ocenil také velmi dobré odhlučnění motoru. Automatizovaná převodovka řadila plynule, bez cukání jak „nahoru“, tak i „dolu“. Zpočátku jsem měl pocit, že odlehčovací motorová brzda by mohla mít větší účinnost, ale pak jsem si uvědomil, že den před tím jsem jezdil s velkým truckem, který byl vybaven třístupňovou motorovou brzdou, a opravil jsem si své hodnocení. Z místa řidiče je velmi dobrý výhled, dostatečně velká zpětná zrcátka s možností elektrického seřízení pak zajišťují řidiči i informace o dění za vozidlem, couvací kamera je k dispozici za příplatek. Celkově velmi dobrý dojem z vozidla jsem si mírně zkazil v cíli pohledem na displej palubního počítače. Školicí program vyhodnotil mé „umění“ za volantem ne příliš potěšitelně: předvídání 84 %, efektivita brzdění 68 %, celkové hodnocení 76 % a průměrná spotřeba paliva za celý test 16,1 l/100 km. Ale zlobit se mohu jenom sám na sebe, protože místo abych se opravdu na „plný úvazek“ věnoval jenom řízení vozidla, diskutoval jsem se spolujezdcem a tak se chyba občas vloudila. To ale nic nemění na tom, že nový DAF LF Aerobody je povedené vozidlo, které právě v rychlostech nad 60 km/h umí být méně žíznivé, než standardní verze se stejným motorem i převodovkou, ale s klasickou skříňovou nástavbou.
Převzato z časopisu