Představujeme
DAF Trucks – DAF CF model 2015
Jiří Krenar 06.05.2016 05:04
Krátce poté, co jsme měli možnost pod Oderskými vrchy vyzkoušet soupravy DAF XF verze 2015, dostal jsem příležitost vyzkoušet i model DAF CF.
DAF CF 2015 Edition
DAF Trucks představil velké množství inovací s úspěšnými motory PACCAR MX. O tom jsme své čtenáře již v první polovině letošního roku informovali, i když jsme se více zaměřili na model XF, který nachází uplatnění hlavně v dálkové kamionové dopravě. Hlavním cílem všech vylepšení bylo zvýšení účinnosti a snížení spotřeby paliva až o 5 % i více. Jedním z úkolů bylo i snížení provozních nákladů, proto také byly zavedeny do vozidel některé nové technologie. Protože jsme se těmto novinkám již věnovali, jenom ve stručnosti připomenu některé nejpodstatnější body. Začněme u motorů.
Pro dosažení vyšší účinnosti prošly motory PACCAR MX-11 a MX-13 významnými optimalizacemi. U 10,8litrového motoru MX-11 byla významně vylepšena efektivita mazání. Pozornost byla u tohoto motoru dále věnována lepšímu procesu spalování, kterého bylo dosaženo díky novému provedení spalovacího prostoru, modifikaci vstřikování paliva a změnám řídicího softwaru. Nové turbodmychadlo přispívá k výraznému zlepšení proudění nasávaného vzduchu. Nová vačková hřídel s pozměněným časováním ventilů je krokem k lepšímu spalování. Také motor PACCAR MX-13 dostal vylepšení pro vyšší efektivitu mazání a snížení třecích ztrát. Nově bylo zavedeno účinnější dvourychlostní vodní čerpadlo a upraven byl řídicí software motoru. Díky těmto vylepšením jsou nyní motory MX-11 a MX-13 až o 2 % úspornější než dosud, samozřejmě vždy záleží na typu provozu a daných podmínkách. Nově zavedené vícenásobné vstřikování mimo jiné znamená, že běh motorů je klidnější a motory jsou ještě tišší.
Režim Eco Mode je nová standardní funkce všech vozidel DAF Euro 6 řad CF a XF s motory PACCAR MX. Režim Eco Mode snižuje točivý moment motoru o 10 % při zrychlování na prvních jedenáct rychlostních stupňů, čímž se opět snižuje spotřeba paliva při každodenním používání (1 %). V případě nutnosti lze stisknutím tlačítka režim Eco Mode jednoduše na cca 60 sekund deaktivovat. Čím dál tím více místa v kamionech zaujímají asistenční elektronické systémy. Jedním z nich je prediktivní tempomat a prediktivní řazení. Prediktivní tempomat je typickým příkladem filozofie programu DAF Transport Efficiency. Tato opce je k dispozici – v kombinaci s prediktivním řazením – na vozidlech Euro 6 CF a XF. Prediktivní tempomat využívá pokročilou technologii GPS ke zjištění přesné polohy vozidla a k určení toho, jaké jízdní podmínky je třeba vzít v úvahu v následujícím jednom až dvou kilometrech. Systém se tak vlastně „dívá“ dopředu a předvídá profil trasy. Podle nastavené rychlosti a také povolené odchylky od této nastavené hodnoty určuje prediktivní tempomat ideální rychlost a prediktivní řazení zvolí ideální převodový stupeň. Výsledkem spojení těchto dvou systémů je snížení počtu změn převodových stupňů a využívání stále nejvyššího možného převodového stupně a v optimálním rozsahu otáček motoru. Díky prediktivnímu tempomatu a prediktivnímu řazení lze snížit spotřebu paliva a emisí oxidu uhličitého CO2 až o 3 %, a to zejména v kopcovitém terénu.
To že trucky DAF jsou vybaveny také elektronickým systémem hodnocení jízdního stylu řidiče není nic nového. Ten poskytuje řidiči podrobnou zpětnou vazbu ohledně dosažené spotřeby paliva, o jeho schopnosti předvídat jízdní situace a také o četnosti aktivace provozních brzd. Nově jsou nyní zobrazovány na displeji přístrojového panelu také údaje z tachografu, což řidiči poskytuje jasný přehled o době jízdy a rychlosti tak, aby nedocházelo k porušování předpisů. Na displeji se také zobrazuje upozornění na blížící se příští servisní prohlídku vozidla atd. Vše v jazyce, který si řidič zvolí, v našem případě v češtině. Tolik jenom krátký úvod k vozidlu, které přijelo z výrobního závodu DAF v Eindhovenu. Krásně oranžový DAF CF 440 s třínápravovým prezentačním návěsem, byl vybaven budkou Space Cab s jedním lůžkem. Motor MX-11 s výkonem 320 kW/435 k a s největším točivým momentem 2100 Nm byl doplněn o automatizovanou dvanáctistupňovou převodovku AS Tronic. Řada DAF CF má přece jenom o pár centimetrů nižší a užší budku než řada XF, což si uvědomíte v okamžiku, kdy vyšplháte za volant. Jinak ale interiér nabízí dostatečný komfort, pravda, tolik místa tady není jako v „ixefu“. Ale sedadlo je kvalitní a spolu s volantem, všestranně seřiditelné. Elektricky ovládaná zrcátka jsou samozřejmostí a stejně tak platí i u DAFu, že ergonomické řešení palubní desky je velmi solidní.
Ale nebylo vše tak růžové, jak se zdálo zvenku. V prvé řadě mě instruktor informoval, že vozidlo je plně naložené, tedy celková hmotnost soupravy je 40 tun. A pak mě přesvědčil, že musím vyzkoušet systém ECO, abych zjistil, jak úsporně se dá jezdit s plně naloženou soupravou. Nic nedal na to, že před námi je spíše „horská“ etapa (byl v Česku poprvé a přijel přes Rozvadov, takže vlastně žádné velké kopce ještě neviděl). Alespoň jsme se domluvili, že vzhledem k hustému provozu a několika omezením na trase, nebudu používat prediktivní tempomat. Upravil jsem si sedadlo, seřídil volant, zasunul kartu do tachografu a ze servisu importéra u dálnice D1 jsem vyrazil směr Tábor.
Necelých 440 koňských sil na 40 tun není mnoho a když ještě nastavíte režim ECO, tak se dostanete na hranici 400 k. A to bylo znát už při rozjezdu na dálnici. A vlastně potom v každém stoupání se za mnou řízeným truckem vytvořila kolona vozidel. Nebylo to vůbec příjemné, ale instruktor nekompromisně řekl, že „…to musíš pořádně vyzkoušet, uvidíš, jak se šetří palivo“. A tak jsme na pátý rychlostní stupeň šplhali se soupravou do známého „votičáku“ (rychlost nepřekročila 45 km/h) a instruktor neustále nadšeně vzdychal. Netušil, že kousek na jih od Prahy může být tak krásná krajina s kopci jako v Ardenách. Zatím co on byl nadšen, já rezignoval. Na otočce u Tábora jsem sice uznal, že spotřeba 27 l/100 km na této trase a s tímto motorem je fakt dobrá, jenže to ostatní kamioňáci už dávno ve skladech skládali zboží.
Ale abych jenom „nebrblal“. Ovládání vozidla, výhled z místa řidiče, to vše zaslouží pochvalu. Na cestu do Barcelony bych ale s řadou CF moc nechtěl. To je opravdu lepší větší kabina XF. Na druhou stranu, regionální distribuce či cesty po republice s jedním lůžkem v kabině a s dostatečným množstvím odkládacích míst si představím velmi dobře. Ovšem zvolil bych motor MX-13 460. Chválil jsem si také dostatečně výkonnou motorovou brzdu „DAF MX Engin Brake“ a konec konců i výborné odhlučnění kabiny a plynulé řazení automatizované převodovky AS Tronic. A protože jsem jel uprostřed srpna, kdy teploměr ukazoval hodnotu 29 °C, je jasné, že jsem celou trasu projel se zapnutou klimatizací. Takže závěrem, výborný truck na cesty po republice, s motorem o výkonu 440 sice nespálíte příliš nafty, zato budete všude poslední. A nebo nesmí být celková hmotnost soupravy víc, jak 36 tun. A ještě se musím pochválit, že za celou trasu jsem byl palubním počítačem vyhodnocen známkou 95 %. A to taky není špatné.
Převzato z časopisu