Představujeme
Byznys – Tatra Trucks na cestě vzhůru
-ZmZ- 04.03.2016 05:23
Vedle rozšíření představenstva a jmenování nového generálního ředitele společnosti Tatra Trucks došlo k 1. prosinci 2015 ještě k další podstatné změně ve vrcholných pozicích automobilky.
V čele obchodního úseku stojí od začátku prosince nový obchodní ředitel David Pipal, který dostal od akcionářů ambiciózní cíl, aby v roce 2016 bylo prodáno 1300 vozidel Tatra. Petr Rusek, který se o rozvoj obchodu Tatry od roku 2013 rozhodujícím způsobem zasloužil, zůstává předsedou představenstva Tatra Trucks a bude se nadále podílet na celkové obchodní strategii a významných obchodních projektech. Petr Rusek měl klíčovou úlohu při návratu Tatry na indický trh a byl spolu s ekonomickým ředitelem Radkem Strouhalem přítomen od začátku procesu záchrany Tatry na přelomu let 2012 a 2013.
Strategické rozhodnutí
Jaroslav Strnad, akcionář Tatra Trucks, k tomu uvádí: „Petr Rusek přišel do Tatry koncem roku 2012 v situaci, kdy výroba stála a docházely prostředky na výplaty. Měl rozhodující podíl na obnovení základního fungování podniku, doslova přemluvil klíčové zákazníky a dodavatele, aby se od automobilky neodvrátili, a hrál rozhodující úlohu při návratu na Indický trh i v dalších strategických projektech. V budoucnosti se bude Petr více věnovat strategickým vztahům v rámci holdingu i svému vlastnímu podnikání ve společnosti Composite Components. Zůstává ale v čele představenstva Tatra Trucks a nadále bude významně přispívat k naplňování obchodní strategie Tatry.“
David Pipal přišel do Tatry na podzim 2013 z brněnského Zetoru, kde pracoval osm let a z pozice řadového obchodníka se propracoval k řízení obchodní strategie a zahraničního obchodu. Po svém příchodu do Tatry měl významný podíl na získávání nových zakázek. Petr Rusek k tomu uvádí: „Je i Davidovou zásluhou, že v současnosti lze hovořit o zakázkové přeplněnosti Tatry.“ S úsekem obchodu a marketingu, který David Pipal vede, bude sloučen úsek poprodejních služeb.
Manažerem odpovědným za finanční řízení podniku a místopředsedou představenstva Tatra Trucks zůstává ekonomický ředitel Radek Strouhal. Spolu s Petrem Ruskem se zapojil do záchrany Tatry již v počátcích projektu na přelomu let 2012 a 2013.
René Matera, akcionář Tatra Trucks, k tomu uvádí: „Je zásluhou Radka Strouhala a jeho operativního řízení financí, že i v nejhorším období Tatra plnila své elementární závazky vůči zaměstnancům a subdodavatelům. I díky jeho vyjednávacím schopnostem se postupně obnovila důvěra bank a začalo standardní úvěrové financování výroby. Pod jeho vedením se ekonomický rating Tatry posunul z příček u dna škály na velmi dobrou pozici a dále stoupá.“
Investice do technologií
V roce 2014 bylo do výrobních technologií investováno v objemu 150 milionů Kč, v roce 2015 40 milionů Kč. V září tohoto roku bylo slavnostně představeno nové moderní pracoviště diagnostiky vozidel, kterým je zakončena výrobní fáze. Jednalo se o první zcela novou provozní část společnosti po jejím převzetí novými majiteli v rámci probíhající restrukturalizace. Nové moderní pracoviště diagnostiky vozidel je jedna z nejdůležitějších součástí procesu výroby vozidla, a to s ohledem na jeho správné seřízení, nastavení a kontrolu před vyjetím do provozu a předáním zákazníkům. Celková hodnota investice, jejíž realizace proběhla za rekordních 6 měsíců, činila 40 milionů korun a jednalo se o jednu z nejvýznamnějších investic, která byla v poslední době v areálu Tatry v Kopřivnici uskutečněna. Kromě nové diagnostiky byly také uskutečněny investice do moderních obráběcích center, 3D měřícího zařízení, montážní linky motorů či přestavby základovací linky na kataforézu. Těmito investicemi došlo např. ke snížení energetické náročnosti výroby, zkrácení průběžné doby výroby i zlepšení pracovních podmínek.
Stále lepší a lepší
Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku a po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům klienta. 80 % produkce automobilky je určeno k exportu. V roce 2013 dosáhl obrat společnosti Tatra Trucks 2,559 miliardy korun a zisk po zdanění činil 169,542 milionů korun. K poslednímu dni roku 2014 zaměstnávala Tatra Trucks 845 kmenových zaměstnanců v mateřské společnosti a necelých 500 ve dvou dceřinných společnostech zaměřených zejména na slévárenství a kovárenství. V roce 2014 dosáhl obrat 3,725 miliardy korun, zisk po zdanění činil 386,687 milionů korun, společnost prodala 850 a vyrobila 821 vozidel. Produktivita práce z přidané hodnoty stoupla meziročně o 66 %. Na konci roku 2014 byl zahájen prodej nové generace vozů Tatra Phoenix Euro VI.
Převzato z časopisu