Představujeme
Automobily – Scania představí novou generaci nákladních vozidel
-red- 19.09.2016 05:24
Scania představí svou novou generaci nákladních vozidel a první z odhalených novinek budou určeny pro segment evropské dálkové dopravy.
První odhalení v tomto pojetí znamená premiéru pro veřejnost dosud největší investice do nových produktů a služeb ze strany společnosti Scania, která zároveň letos slaví své 125. výročí. Scania představuje svou novou nabídku v několika fázích s jasným zaměřením na různá průmyslová odvětví a segmenty zákazníků. V pečlivě naplánovaném časovém harmonogramu bude současná, dlouhodobě uznávaná generace nákladních vozidel Scania paralelně prodávaná s novou generací.
Postupné zavádění nové generace začne s aplikacemi pro segment evropské dálkové dopravy, která bude později následována dalšími specifikacemi tahačů. Společným jmenovatelem je fakt, že Scania vyvinula širokou škálu produktů a servisních řešení přizpůsobených na míru, které dopravním společnostem pomáhají snížit náklady na provoz a údržbu, a zároveň zvyšují dobu provozuschopnosti vozidla. Scania si klade za cíl stát se lídrem v oblasti udržitelné dopravy, kde partnerství a digitalizace bude hrát stále významnější roli. Udržitelnost je jedním z klíčových slov nadcházejícího představení nové generace, protože bude mít zásadní význam jak pro společnost Scania, tak i pro její zákazníky a jejich zákazníky. „Právě teď jsme v závěrečné fázi přípravy prodejní a servisní sítě, jakož i evropských výrobních jednotek na novou generaci. V této chvíli neposkytujeme žádné další informace o mnoha inovacích, které máme připravené. Jsem ale přesvědčen, že o tom, co Scania 23. srpna 2016 představí, se bude hodně mluvit – a to jak v oblasti našeho průmyslu, tak i mimo něj,“ říká Christian Levin, výkonný viceprezident pro Prodej a Marketing.
Nová generace nákladních vozidel Scania
Všechny motory Euro 6 dostupné v rámci nové řady nákladních vozidel Scania, se mohou pochlubit novými systémy řízení motoru a zcela propracovanými montážními řešeními. Větší chladicí kapacita nových kabin umožňuje dodatečně ušetřit v průměru až 3 % paliva, což se pozitivním způsobem odrazí na zisku zákazníků společnosti Scania. Automobilka navíc zavádí i novou verzi svého 13litrového motoru s výkonem 500 koní. Dále bude představena nová funkce řazení převodových stupňů, díky čemuž dokáže převodovka Scania Opticruise řadit rychleji a zajišťuje téměř neustálou hnací sílu. Díky nejnovějším vylepšením dokážeme zajistit další snížení spotřeby o přibližně 3 % u všech vznětových motorů naší nové řady nákladních vozidel,“ řekl Björn Westman, ředitel vývoje motorů ve společnosti Scania. „Kromě toho jsou k dispozici i další prvky snižující spotřebu, jako například vylepšená aerodynamika, možnosti zvolit si nápravu s rychlejším převodovým poměrem 2,35 v situacích, kde převládají správné jízdní podmínky, jakož i přesně na míru přizpůsobené konfigurace pro všechny způsoby využití vozidla“.
Všechny čtyři 13litrové motory Scania, na čele s novou verzí s výkonem 500 koní, využívají na dodatečnou úpravu výfukových plynů pouze technologii SCR. Právě pozitivní zkušenosti společnosti Scania s konfigurací „SCR Only“, která přispěla ke snížení spotřeby a zvýšení spolehlivosti, byly rozhodující při vývoji nejnovější generace. „Naše 13litrové řadové motory dosahují výborných výsledků při využívání samostatné technologie SCR a odolného turbodmychadla s pevnou geometrií lopatek,“ řekl Björn Westman, ředitel vývoje motorů ve společnosti Scania. „Díky tomuto přínosu nabízíme koncepci, která je z hlediska výkonu atraktivní pro velký počet zákazníků v nejrůznějších oblastech využití vozidla.“
Mezi provedenými změnami lze zmínit propracovanou spalovací komoru a nové vstřikovače, které přinášejí úsporu 0,2 až 0,5 %. K dalším úsporám přispívá i obecně vyšší pracovní teplota a termostatické chlazení oleje spolu se skutečností, že chladicí ventilátory (které se v některých případech vyznačují zvětšením průměru) jsou nyní poháněny přímo bez použití energeticky náročných převodů. Tím je možné dosáhnout úspory paliva až ve výši 1 %, protože teplota oleje se udržuje na optimální úrovni, a to i při nižším výstupním výkonu a nižších venkovních teplotách. „Kromě změn týkajících se motorů, mohou zákazníci očekávat úsporu ještě o několik dalších procent,“ říká Björn Fahlström, viceprezident pro řízení produktů divize nákladních vozidel společnosti Scania. „Velké úsilí jsme vynaložili v oblastech, jako je aerodynamika a inteligentní řízení motorů. Ve srovnání s našimi nynějšími mimořádně úspornými nákladními vozidly pro dálkovou dopravu Scania Streamline s motory Euro 6, se podařilo snížit spotřebu přibližně o 5 %, při zachování všech ostatních parametrů. V případě běžného nákladního vozidla pro dálkovou dopravu, které ujede 150 000 km ročně, to znamená snížení spotřeby nafty o něco více než 2000 litrů a podstatně nižší náklady na pohonné hmoty.“
Brzda předlohové hřídele šetří čas
Další významnou zprávou je, že společnost Scania bude jako součást automatizovaných převodovek Scania Opticruise standardně nabízet systém brzdění předlohové hřídele. Namísto synchronizačních kroužků, které používá většina klasických převodovek na synchronizaci různých rychlostí otáčení sekundární a hlavní hřídele převodovky během řazení, využívá Scania při řazení nahoru brzdu předlohové hřídele. To je možné díky přístupu společnosti Scania, který počítá s plně integrovanými pohonnými jednotkami a znamená, že hřídele se navzájem synchronizují výrazně rychleji a následující kolo – tedy následující převodový stupeň – se zařadí téměř okamžitě. „Jde o bezproblémovou metodu, která však znamená obrovský rozdíl z hlediska zážitku z jízdy a výkonu,“ říká Magnus Mackaldener, ředitel vývoje převodovek. „Díky brzdě předlohové hřídele dokáže naše oblíbená převodovka GRS905, určená do nákladních vozidel pro dálkovou dopravu, přeřadit nahoru už za 0,4 sekundy. To znamená, že doba řazení se zkrátila téměř o polovinu. V praxi je tak rychlá, že všechny ostatní komplikované, energeticky náročné a těžké řešení na zkrácení času řazení jsou díky ní zbytečné.“ Použitím brzdy předlohové hřídele namísto klasické synchronizace řazení se nejen zkrátí reálný čas přeřazení, ale je možné i lépe udržovat tlak turbodmychadla. Vozidlo díky tomu přeřadí na vyšší stupeň při vyšším výkonu přesto, že převodovka řadí lépe než předtím. Tato funkce přináší lepší jízdní vlastnosti v náročných podmínkách a zároveň vyšší výkon při všech druzích jízdy na zpevněných cestách, včetně počátečního točivého momentu při rozjíždění. Důkladných úprav se dočkal i systém adaptivního tempomatu od společnosti Scania. Nyní dokáže pracovat při všech rychlostech až do úplného zastavení. To je samozřejmě velká pomoc pro řidiče během jízdy v kolonách.
Řešení trvalé udržitelnosti
„Od chvíle, kdy vstoupila v platnost emisní norma Euro 6, může se Scania pochlubit nejširší nabídkou motorů ze všech evropských výrobců,“ řekl Björn Westman, ředitel vývoje motorů ve společnosti Scania. „Kromě bohaté nabídky klasických, mimořádně úsporných vznětových motorů, nabízí Scania i nejširší řadu motorů s alternativním pohonem, například na bionaftu, FAME a RME, zemní plyn nebo bioplyn, ED95 a bionaftu HVO v rámci současné generace nákladních vozidel.“ „Postupně budeme do nové řady nákladních vozidel zavádět více motorů na alternativní paliva, s výjimkou bionafty HVO, kterou je možné používat ve všech motorech Euro 6 bez ohledu na modelovou řadu. To znamená, že každý zákazník bude mít v blízké budoucnosti možnost získat pohonnou jednotku, která do nové generace přinese alternativní paliva,“ vysvětlil Björn Westman, ředitel vývoje motorů ve společnosti Scania. „Náš cíl ve vztahu ke všem zákazníkům, bez ohledu na způsob využívání vozidla, je poskytnout udržitelné a na míru přizpůsobené komplexní řešení, které bude zahrnovat služby vyhovující specifickým potřebám zákazníka. Chceme jim být vždy schopni pomoci, ať už se snaží dosáhnout nejnižší spotřeby na trhu nebo mimořádně ambiciózních cílů z hlediska emisí CO2,“ dodal Björn Westman.
Převzato z časopisu