Praxe
Zastavení na I/50 – Parkoviště Slavkov
A. Ingols 01.10.2013 06:27
Tak důležitá cesta v evropském kontextu a tak malé odpočívné zázemí v blízkosti světově proslu-lého města – alespoň co do jeho názvu – Slavkov/Austerlitz. Le Solei d’Austerlitz nalezneme ve francouzské literatuře, Gare d’Austerlitz zase v Paříži, ale odpočívku u Slavkova u nás na Moravě!
Silnice první třídy číslo 50 má na našem území jen něco málo přes 100 kilometrů délky, ale v evropském pojetí je součástí dálkové trasy E50 Paříž–Norimberk–Praha–Košice–Kijev. I proto jejímu významu v poslední době odpovídá snaha o vylepšení průjezdnosti. Prakticky celá silnice je postupně rekonstruována; součástí těchto akcí byl i v devadesátých letech dokončený obchvat města Slavkov. A na okraji města, hned na šestém kilometru silnice – měřeno od původního začátku padesátky, tedy od sjezdu z D1 u Holubic – nebo na osmnáctém kilometru, pokud připočteme R50 začínající na městském okruhu Brna, bylo vybudováno i jedno z nevelkých oboustranných, průjezdných parkovišť s moderními čerpacími stanicemi PHM. Místa tu opravdu není mnoho – ve směru od Brna pět stání pro nákladní soupravy a jen čtyři pro osobní auta a na druhé straně dokonce jen jedno stání pro náklaďák a 13 pro osobáky.
Slavkov
Město známé historikům a cizincům jako Austerlitz, město jehož jméno si vybral Napoleon Banaparte pro označení svého triumfu, i když bojiště, kde jeho francouzská armáda v prosinci 1805 zvítězila nad spojenými vojsky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I, leží o notný kus dále na západ.
Mohyla míru.
Více jak sto let po „Bitvě tří císařů“ u Slavkova se začala uskutečňovat myšlenka brněnského vlasteneckého kněze Aloise Slováka. Ten navrhl shromáždit ostatky padlých vojáků nalezené v prostoru bývalého bojiště v mohyle na Prackém kopci. První mírový památník v Evropě pak navrhl a nechal postavit významný český architekt Josef Fanta.
Šaratice.
Je to jméno nedaleké obce, ale daleko známější je jedinečná minerální sírano-sodno-hořečnatá voda, které tato obec svoje jméno propůjčila. Minerální voda Šaratica je více jak sto let používána pro léčbu zácpy a dalších zažívacích potíží. V současné době je k mání v 1082 lékárnách po celé ČR a je také dodávána na Slovensko a do Číny. V běžné maloobchodní síti k dostání není – vyjímkou je obchod přímo v obci Šaratice. Důležité upozornění – rozhodně nepopíjet před a nebo dokonce během jízdy.
Převzato z časopisu