Praxe
Legislativa – ACEA, JAMA a EMA
Milan Olšanský 29.04.2014 07:17
Výrobci těžkých nákladních vozidel, a vznětových motorů určených k jejich pohonu, z Evropy,
Severní Ameriky a Japonska se shodují na nutnosti harmonizovat konstrukci a legislativní požadavky směrem k dosažení snížení emisí škodlivých plynů s tzv. skleníkovým efektem.
Hitem posledních desetiletí v automobilovém průmyslu, především v segmentu výroby těžkých nákladních vozidel a jejich vznětových motorů, je výrazná a postupná redukce škodlivin výfukových plynů. Doposud uplatňované emisní předpisy pracují s několika exkluzívně sledovanými chemickými sloučeninami. Speciálně jde o sloučeniny dusíku, který se chová za běžných podmínek jako inertní plyn, ovšem v rámci vysokých teplot a tlaků spalovacího procesu dává vzniknout ve velkém množství škodlivým sloučeninám, a pevné částice, tzv. saze. Mezi další výrazně monitorované škodliviny patří nespálené uhlovodíky a samozřejmě také další sloučeniny uhlíku. Mezi nimi vyniká CO2, jehož tvorba je však přímo úměrná spotřebě fosilních paliv.
Emise a globalizace
Aktuálně platné emisní normy pro vznětové motory těžkých nákladních vozidel uplatňované v několika stupních na většině světových automobilových trzích v několika stupních řeší především škodliviny NOx a PM (pevné částice – saze). Především však v různých koutech světa platí emisní normy založené na poněkud odlišných metodikách detekce a deskripce škodlivin včetně odchylek v jejich povolených hodnotách, což vede finální výrobce motorů či těžkých nákladních vozidel k různým technologickým a technickým řešením. Vyhovět současně platným emisním normám (např. Euro VI, EPA 10 a další) předpokládá uplatnit poměrně složité a drahé technologie. Z hlediska tzv. globalizace výroby je více než logické, aby legislativní požadavky šly rovněž cestou určité globalizace, neboli shodných, tzv. harmonizovaných požadavků, platných pro co největší část světového automobilového průmyslu, ideálně pro co největší geografický prostor, který má zaručenou stejnou úroveň technologického zázemí. Minimálně se tedy jedná o sjednocení či tzv. harmonizaci legislativy emisních norem v Severní Americe (USA, Kanada), Evropě a Japonsku.
CO2 na prvním místě
Následné normy, o nichž se právě v těchto dnech vede již živá diskuze, ať jde o Euro VII, EPA 17 a další, budou velmi pravděpodobně pracovat s kvalitativně zcela odlišnou, sofistikovanější metodikou a hlavně budou zaměřeny na podstatné snižování obsahu CO2 ve výfukových plynech těžkých nákladních vozidel. Jinými slovy, půjde o podstatné snížení spotřeby motorové nafty. Jak se s nástupnickými normami vyrovnat? Na to existuje dle odborníků hned několik konstrukčních cest, ovšem jedna náročnější než ta druhá (alternativní paliva, alternativní pohony, hybridní pohony, výrazně lepší aerodynamika, využití odpadního tepla motoru a další – samozřejmě též různé kombinace uvedeného). Protože půjde opět o výsostně drahou záležitost – vývoj, zkoušky, zavedení do sériové výroby – je nanejvýš důležité dospět ke kýžené míře harmonizace. Na výše uvedená témata diskutovali před koncem minulého roku již po jedenácté představitelé finálních výrobců těžkých nákladních vozidel a vznětových motorů, tentokráte v Chicagu. Mítinku předsedal Tom Linebarger, generální ředitel společnosti Cummins Inc., který na závěr jednání sumarizoval výsledky následujícími slovy: „Během posledních desetiletí výrobci nákladních vozidel a vznětových motorů snížili sledované emise škodlivin ve výfukových plynech téměř na nulovou úroveň. V současnosti se všichni dotčení výrobci zaměřují na zvyšování efektivity provozu motorů a vozidel, a zároveň na snižování emisí plynů s tzv. skleníkovým efektem. Důvodem je nejenom lepší nabídka produktů našim zákazníkům, ale též zlepšování životního prostředí. Náročné úkoly bychom mohli plnit lépe, kdyby vlády a průmysl spolupracovaly na dosažení společných cílů za použití dohody o společných standardech, metodikách a procesech měření škodlivin ve výfukových plynech. Jeden z výsledků našeho letošního setkání v Chicagu je společné prohlášení směrem k vládám jednotlivých krajin světa, aby rozpracovaly a stanovily globální standardy a měřící metodiky směřující k posuzování energetické efektivity, kvality paliv a redukce skleníkových plynů.“
Celosvětová harmonizace
Světoví výrobci se v Chicagu shodli na nutnosti pokračovat ve snaze vyvinout podstatná zlepšení v rámci tzv. harmonizace motorových paliv, testování a certifikace procedur souvisejících s limity emisí škodlivin, spotřeby paliv a snížení plynů se skleníkovým efektem. „Jsme výrobci, jejichž produkty jsou uplatňovány globálně, ovšem naše schopnost uvádění nových technologií a konstrukčních řešení do praxe je výrazně ovlivněna nutností vyhovět v různých koutech světového automobilového trhu různým legislativním nárokům jednotlivých zemí a regionů,“ pokračuje ve vysvětlování úlohy summitu nejvyšších představitelů výrobců těžkých nákladních vozidel a vznětových motorů Mr. Linebarger. „Pokud se nám podaří přesvědčit evropské, severoamerické a japonské regulátory, aby přijaly koordinované a kompatibilní specifikace, procedury a standardy týkající se kvality motorových paliv, výfukových plynů a energetické efektivity, výrazně pokročíme vstříc nejen požadavkům našich zákazníků, ale též požadavkům na zlepšování globálního životního prostředí.“ V souvislosti se závěry předcházejících setkání představitelé výrobců jednali především o následujících okruzích otázek: přijetí certifikačních procedur platných pro emise škodlivin ve výfukových plynech těžkých nákladních vozidel v globálním měřítku, vývoj harmonizace efektivity motorových paliv včetně simulačního modelování, efektivita spotřeby motorových paliv a redukce skleníkových plynů a požadavky na certifikaci těžkých nákladních vozidel s hybridními pohony. Závěry setkání v Chicagu lez shrnout do následující věty: pokračovat v aktivitách směrem ke státním institucím vedoucí k harmonizaci globálních standardů. Další mítink zástupců výrobců těžkých nákladních vozidel a vznětových motorů sdružených v ACEA (European Automobile Manufacturers Association), JAMA (Japan Automobile Manufacturers Association) a EMA (Truck and Engine Manufacturers Association) proběhne letos v Tokiu, předsedat mu bude prezident společnosti Isuzu Motors Ltd. Pan Susumu Hosoi.
Převzato z časopisu