Praxe
Komplikace – Renovace & modernizace
Otto Langmaier 09.10.2012 13:46
Přestavba nejvytíženější české dálnice D1 by měla probíhat v několika etapách až do roku 2018. Prvních pět z nich má Ministerstvo dopravy ČR již naplánované a částečně schválené.
V jejich rámci bude dálnice rozšířena a získá nový povrch. Stavební práce se však neobejdou bez zvláštního režimu na dálnicích. Počet jízdních pruhů se bude v jednotlivých úsecích měnit v závislosti na prováděných pracích. Základní premisou ale je, aby byly k dispozici dva jízdní pruhy v každém směru, i když to ne vždy bude možné. Pro tento účel má být však dálnice rozšířena na každé straně o 750 mm. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zveřejnilo animaci, na níž je vidět, jak bude modernizace vypadat. Řidiči musí počítat také s další novinkou, kterou je snížení povolené rychlosti na 80 km/h. Kolony budou zřejmě nevyhnutelné. Pomoci ale mohou informační tabule, které budou informovat o rozsahu front, případně nabídnou řidičům výhodnější trasu.
Nevyhnutelné zlo
Podle projektantů bude pro řidiče nejnáročnější první etapa prací, při které se budou stavět mostní konstrukce. V druhé etapě pak dojde ke zmíněnému rozšíření komunikace, což by mělo zabrat zhruba půl druhého měsíce. V dubnu příštího roku pak začne kompletní modernizace pravé části dálnice, která počítá s výměnou povrchu. Následovat bude modernizace levé poloviny dálnice. „Bude to zatěžkávací zkouška pro řidiče, zkouška trpělivosti pro nás všechny,” komentoval to při představení projektu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic David Čermák. Zdůraznil však, že je třeba předejít tomu, aby se současný stav ještě zhoršil. „Oprava či modernizace je nezbytná,“ dodal. Dálnice D1 by se měla rozšířit z každé strany o 750 mm. Následně bude opraveno 21 úseků, které to nejvíce potřebují. Opravy potrvají do roku 2018. Rozšíření dálnice umožní pozdější výstavbu dalšího jízdního pruhu a během oprav omezí komplikace, protože zajistí provoz ve dvou pruzích v každém směru. Ani tak se zřejmě nepodaří zabránit dlouhým kolonám. Dálnice je však v katastrofálním stavu a opravu nutně potřebuje. S rozšířením dálnice na tři jízdní pruhy v každém směru se počítá v dlouhodobém horizontu, přibližně do roku 2050. Uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic David Čermák. Kromě rozšíření se během oprav bude měnit povrch a opraví se středový dělicí pás.Ministerstvo dopravy požaduje, aby práce probíhaly nejméně 16 hodin denně, rychlost bude stanovena na 80 kilometrů v hodině. Oprava jednoho úseku by měla zabrat zhruba 11 měsíců a cena za něj se má pohybovat od jedné do dvou miliard korun. Podle projektových cen tak vyjde kilometr dálnice v průměru na 150 milionů korun. Finančně se na projektu bude podílet Evropská unie.
Ministerstvo má povolení
Čermák informoval o tom, že se již připravují plány objízdných tras. Budou také využita telematická opatření: po celé délce zúžení se nainstalují kamery, které budou přenášet aktuální informace na elektronické tabule. Řidičům například nabídnou možnost objížďky a informují je, o kolik času přijdou čekáním v koloně, případně zda jim pomůže určitá objížďka. Aktuální situaci bude možné sledovat také na webu. Podle zmocněnce pro modernizaci dálnice Jiřího Švorce bude od letošního podzimu do konce příštího října probíhat tzv. přípravná fáze. Ta může být pro řidiče nejnepříjemnější. Její součástí má být například bourání mostních objektů, provizorní rozšíření nebo práce na středovém dělicím pruhu. „Přestože základní premisou je zachování čtyř jízdních pruhů během oprav, někde bude muset být jejich počet omezen na jeden plus dva, případně v některých místech jeden plus jeden“, uvedl Švorc. „Modernizace dálnice D1 je nejkomplikovanější stavební zakázkou v České republice,“ dodal. Ministr dopravy Pavel Dobeš informoval o tom, že pro dva stavební úseky z prvních pěti, které jsou momentálně v přípravě, již má resort stavební povolení.
Třetí povolení je údajně na cestě. Během příštího roku zahájí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) po letech příprav modernizaci dálnice až na pěti úsecích o celkové délce 40 kilometrů. „V průběhu zimy proběhnou potřebná stavební řízení, příští rok chceme začít se stavebními pracemi,“ potvrdil zmocněnec ministra dopravy pro dálnici D1 a rychlostní silnici R35 Jiří Švorc. Modernizací projdou nejhorší úseky silnice, která na mnoha místech připomíná spíše tankodrom a řidiči si na její stav dlouhodobě stěžují. Nebude se jednat o prostou opravu, ale o skutečnou modernizaci, čímž se otevře prostor pro spolufinancování z evropských peněz. ŘSD chce využít finance, které nestihne vyčerpat na jiných plánovaných stavbách. Pro příští rok je zatím na modernizaci plánováno 1,5 miliardy korun ze státního rozpočtu. Výsledkem bude komunikace ve zcela nové kvalitě: kromě kompletně nové vozovky včetně povrchu s úpravou snižující hluk, se také silnice na většině míst rozšíří o již několikrát zmiňovaných 750 mm, doplní se stoupací pruhy. Celkové náklady odhaduje ŘSD na více než 23 miliard korun.
Převzato z časopisu