Praxe
Rozhovor – Rekonstrukce D1– Problémy okolo rekonstrukce dálnice D1
Jiří Štěpánek 23.07.2012 09:53
Strašák všech motoristů je plánovaná rekonstrukce nejzatíženější dálnice v České republice – D1.
Jelikož se netýká pouze osobních vozidel, ale citelně zasáhne dopravní a logistické služby v celé republice. Oslovili jsme obchodního ředitele významné logistické společnosti GEFCO Česká republika, s. r. o., Wilfrieda Catalanottiho.
Jaký je váš názor na dostavbu a rozšíření D1. Je to nutné, nestačilo by pouze opravit stávající podobu?
Rozšíření D1 je potřebné a v některých úsecích už je spíše několik minut „po dvanácté". Nejsem si ovšem jistý, jestli rozšíření, tak jak je plánované (tedy v každém směru o cca 75 cm) bude dostatečné.
Co přinese rekonstrukce pro obyčejné řidiče je jasné, co přinese pro vás, logistickou společnost?
Nechci zde porovnávat, koho rekonstrukce zasáhne víc – zda řidiče osobních nebo nákladních vozidel – zasaženi budou všichni. Pro logistické společnosti však nepochybně přinese zvýšení nákladů, protože například u vnitrostátní distribuce budeme muset navýšit počet vozidel, aby plynulost toků nebyla příliš ovlivněna. Zvýšené nároky budou kladeny i na organizaci přeprav, protože bude nutné pružně reagovat na dopravní situaci, která bude patrně velmi proměnlivá.
Jak citelně zasáhne plynulost dopravních toků?
To bohužel v současné době dokážeme těžko odhadnout, ale vliv bude nepochybně značný. D1 je páteřní komunikací a zasáhne tak významné procento přepravních toků z a do České republiky, nemluvě o přepravách tranzitních.
Jaký to bude mít vliv na vaše klienty, co budete muset změnit, nebude to znamenat odliv zakázek například na železnici?
Mnoho našich klientů působí v oblasti průmyslu a přepravy jsou v režimu Just in Time, je tedy nutné dodržovat přesné časy odjezdů a příjezdů, aby nebyla ovlivněna plynulost zásobování, respektive výroby. Budeme tedy muset s klienty spolupracovat na přepracování přepravních plánů a logistických protokolů, což je za situace, kdy lze jen těžko odhadnout prodlevu způsobenou rekonstrukcí, velmi složité. Odlivu zakázek na železnici se neobáváme – naopak tam, kde to bude vhodné, klientům můžeme železniční, respektive multimodální přepravu nabídnout. Železniční přeprava však není vhodná pro všechny toky.
Jak rekonstrukce dopadne na celou oblast logistiky?
Úkolem logistiky je zachovat plynulost přepravních toků a najít řešení i za takto složité situace. Jak už jsem uvedl výše, bude to za cenu zvýšených nákladů a hledání alternativních řešení.
Je tato rekonstrukce srovnatelná s podobnou stavbou někde jinde v Evropě, jak se to tam řeší?
Je dost těžké tento projekt s něčím srovnávat - není totiž mnoho zemí, kde by nejdůležitější komunikace byla v takovém stavu. Některé úseky za celou dobu čtyřicetileté existence nebyly zásadně opravovány.
Co zazlíváte nejvíce našim úřadům, co zanedbaly, je podle vás nutné dělat práce komplexně a ne po částech?
Právě v důsledku toho, že některé úseky jsou už na hranici životnosti, nelze rekonstrukci odkládat. Celkem má být opraveno 21 úseků a práce mají začít na pěti úsecích. Při tomto počtu úseků, které mají projít rekonstrukcí, si lze jen těžko představit, že by se měl opravovat jeden úsek po druhém. Zazlívat lze tedy zejména to, že se s rekonstrukcí nezačalo před lety.
Nyní proběhla zpráva, že se termín letošního září opět odkládá, myslíte že je to v souvislosti s evropskými dotacemi a nebezpečím korupce při takové stavbě?
Domnívám se, že odpověď na tuto otázku by nebyla jednoduchá ani pro člověka, který je do projektu přímo zapojen. Je ovšem všeobecně známo, že původní plánování bylo založeno na předpokladu bezkolizního průběhu stavebních řízení a výběrového řízení na zhotovitele stavby. Situace je ovšem evidentně jiná a nelze vyloučit ani vliv, který naznačujete ve své otázce.
Převzato z časopisu