Historie
Retro Classics Stuttgart 2023 – Kultura jízdy
Jiří Fiala 08.07.2023 02:00
Foto: Jiří Fiala
Organizátoři tradičního veletrhu klasických vozů si mohli oddechnout, i když vztyčený prst zůstal. Přišlo o čtyři tisíce více návštěvníků než loni (84 000) a podařilo se zaplnit o dvě haly více, celkem 105 000 m2 výstavní plochy.
V porovnání s pařížským Rétromobile (viz AR 4/’23) jde o klidný „regionální“ podnik. To však neznamená, že se nebylo nač dívat a za co utrácet. V lednu oznámili, že od příštího ročníku pořádá výstavu soukromá norimberská skupina AFAG, působící od roku 1947 a organizující i Retro Classic Bavaria a další podniky. Stuttgartu, v porovnání s předchozími dvěma ročníky, chyběla výraznější témata. Při absenci autosalonů se na „retrovýstavy“ vkrádají místní prodejci nových vozů Aston Martin, Maserati, Jeep, Alfa Romeo, Nio, Lotus, Morgan nebo Lorinser.
Foto: Jiří Fiala
Nebylo těžké uhádnout, že největším tahákem byly dvě expozice: „75 let výroby sportovních vozů Porsche“ a „60 let Porsche 911“. Zakladatel značky prý kdysi prohlásil: „Vyrábíme automobily, které nikdo nepotřebuje, ale všichni je chtějí.“ Továrna Porsche naaranžovala asi tři desítky přelomových vozů s bohatou závodní historií a galerií zakladatelů, inženýrů a závodníků reprezentujících Porsche. Ve skutečnosti šlo jen o první zahřívací kolo oslav, jež proběhnou formou roadshow „Driven by Dreams“ v globálním měřítku. Jako příslib budoucnosti vystavili elektrickou koncepční studii Porsche Mission R (IAA Mnichov 2021) s párem tehdy nově vyvinutých 800kW elektromotorů, akumulátorem o kapacitě 80 kWh a inovativní rekuperací. Jezdí přes 300 km/h, zrychluje z 0 na 100 km/h za méně než 2,5 s, ale energie mu stačí jen na asi 20 minut provozu. 900V technika nabije soustavu akumulátorů na 80 % výkonu do 15 minut. Bezpečný monokok zhotovili z vysokopevnostních kompozitů z uhlíkových vláken, střechu pak z nové hmoty „exoskeleton“. Díky pokročilým technologiím Mission R Project „sbližuje skutečné a virtuální závodění jako doposud nikdy“. Na opravdovou novinku roku 2023 (Porsche Vision 357) si musíme počkat až do zahájení plnokrevných oslav.
Foto: Jiří Fiala
Domácí Mercedes-Benz kontroval oslavou dámské posádky Ewa Rosqvistová/Ursula Wirthová v Rally Monte-Carlo 1963, Caracciolovým světovým rekordem 432,7 km/h před 85 lety a neuvěřitelnými 95 lety od narození dosud vitálního závodníka Hanse Herrmanna. Ve Stuttgartu se chlubili sice rozměrnými expozicemi značkových klubů, ale jen se „standardně“ zajímavými vozy. „Velká sláva 60 let“ řad 600 a 230 SL (Pagoda) proběhne jindy a jinde.
BMW přivezlo k svému stoletému výročí početnou sbírku motocyklů. U technických muzeí Sinsheim a Speyer budily úžas monstrózní Packard-Bentley „Mavis“ (1930/ /2021), který sestavil Angličan Chris Williams z podvozku Bentley (1930) a benzínového amerického motoru Packard ze strážního člunu z druhé světové války, a Brutus podobného ražení. Prodejci, kromě předvídatelné nabídky, přivezli slušnou porci amerických vozů, jak muscle cars, ikonických Mustangů nebo Corvette, tak rozměrných korábů z konce 50. let s křídly. Aukční dům Classicbid chtěl vydražit kohortu padesáti vozů. Seznam odpovídal úrovni výstavy. To neznamená, že by tam nebyly zajímavé kousky. Devin SS Monza (1958) je jedním z 15kusové série kalifornské společnosti Devin Enterprises Inc., v níž se Bill Devin spojil s irskými závodníky Noelem Hillem a Malcolmem MacGregorem. Jejich sportovní vozy ve stylu automobilů z 24h Le Mans závodily v sérii SSCA (Sports Car Club of America). V sezóně 1956 se stal Devin šampiónem. V období 1955–1963, kdy startoval ve 136 závodech, vybojoval 32 zlatých, osm stříbrných a tři bronzové pozice.
Foto: Jiří Fiala
Německý tým štukatéra Fazatec provozuje Lancii Beta Monte-Carlo Gr. 5 Turbo, postavenou v letech 2021 a 2022 podle původní dokumentace. Nezapadla zlínská společnost Kalina dodávající velmi kvalitní, ručně vyráběná a certifikovaná těsnění, včetně atypických.
Jedním z nejstarších vozů byl Benz Typ 1907/09 (45 PS), který koupila v roce 1907 firma Robert & Co. z Frankfurtu. Roku 1909 jej továrna údajně odkoupila zpět, aby jej pak expedovala do argentinského Rosaria, kde jej roku 1910 přihlásili do provozu. Pěkné kousky dovezli menší prodejci, klubová scéna byla pestrostí samou. Blýskaly se další značkové kluby britských, francouzských, italských, švédských a japonských značek. NSU připomínalo 60. výročí motoru s rotačním pístem (otevřený NSU Wankel Spider s karosérií Bertone byl senzací IAA 1963). Jako upoutávku si vybrali neznámý prototyp NSU Proto Gr. 7 Wankel Berg Spider (1973). Do závodních análů se tato kuriozita nezapsala. Stuttgartský tým Brixner přivezl oba spidery NSU Typ 1 (1966–1967) a Typ 2 (1969) se čtyřválci 1,25, resp. 1,3 litru, upravenými firmou Spiess.
Foto: Jiří Fiala
Speciálem pro vrchy byl Stenger CN BMW (1999). Kupce hledali na klasiky specializovaní malí obchodníci. Více řeknou fotografie. I za pár eur se dalo překvapivě hodně pořídit v hale plné použité vzácné literatury, prospektů, knih, modelů a drobných dílů. Některými nazývaných automobilie, jinými veteš.
Převzato z časopisu