Nezařazené
Škoda v Olympii – Historie a dobrodružství
Jiří Fiala 22.05.2023 12:50
Foto: Jiří Fiala
Brněnské Obchodní centrum Olympia se stalo prvním korálkem ve šňůře podobných zařízení Česka, Slovenska a Polska, kam zavítá další unikátní motoristická výstava.
Pořadatelé se trefili do černého, když v únoru návštěvníkům, znovu zcela zdarma, představili 23 automobilů, 5 motocyklů a jeden velocipéd páteře české motorizace: značek Slavia (jízdní kola), Laurin & Klement (motocykly a automobily) a Škoda (automobily). Každý si je mohl zblízka dosyta prohléhnout ze všech stran, seznámit se se základními daty a přečíst si něco z konstrukčních a historických zajímavostí.
Patrně žádná expozice tuzemského muzea se nemůže pochlubit takovou sbírkou unikátů, shromážděných díky vzácnému pochopení a vstřícnosti Škoda Muzea a soukromých sběratelů a provozovatelů, zlínské firmy Samohýl Motor Veterán a pánů Milana Dočekala a Pavla Valouška. Potěšitelné je, že si tyto motoristické výstavy začínají nacházet pravidelné fanoušky, kteří vyrazí do chrámů konzumu speciálně kvůli tomuto zážitku. Podrobně si v klidu prohlížejí automobily, čtou a fotografují doprovodné texty. Není málo těch, kdo vezmou s sebou děti a probouzí v nich zájem o historii a techniku.
Foto: Jiří Fiala
Ladislav Samohýl v reakci na úvodní slovo provozovatele obchodního centra pohovořil o obecně málo známých okolnostech přeměny automobilky Laurin & Klement ve značku Škoda. Prezentoval nejstarší vozy L&K. Továrna postavila koncem roku 1905 jednu voiturettu a o rok později dvě další. Typ A (6/7 HP) byl nejen prvním sériovým vozem značky, nýbrž i mocnářství. Málo se ví, že továrník Klement v prosinci 1906 vyhodil zkušeného německého inženýra Karla Slevogta, konstruktéra voituretty. Ten i s výkresy přešel k úhlavnímu konkurentu značky L&K, štýrskému Steyru, výrobci motocyklů i automobilů. Steyr pak podle Samohýla brzy začal vyrábět voiturettu Steyr, ze 70 % se shodnými díly se vzorem L&K, včetně dvouválce do „V“ a hlavních rozměrů podvozku. Historii jiného vozu dokumentoval původním katalogem a „vůdčím listem“ z počátku minulého století. Na otázku, zda je ještě dnes možné najít neobjevený historický klenot, řekl, že se domnívá, že u nás existuje něco mezi dvěma a více tisíci automobilů, převážně v rozloženém stavu, čekajících desítky let na své „objevitele“.
Na opačném konci časové osy výstavy se nacházel autentický elektrický papamobil Škoda Enyaq iV (2021) z návštěvy papeže Františka na Slovensku. Velké překvapení vyvolal v Česku prakticky nevystavený speciál Škoda Fabia RS2000 Cabrio. Závodní a soutěžní Škody byly stále obleženy diváky, kteří mohli na vlastní oči spatřit to nejlepší, co závodilo ve znaku okřídleného šípu od roku 1957 do roku 2003.
Převzato z časopisu