Představujeme
Škoda: aktivní bezpečnost – Držet krok
Jiří Duchoň 28.05.2024 02:23
Foto: Škoda Auto
S moderními asistenčními a bezpečnostními systémy vás seznamujeme v rámci našich redakčních testů. Rádi jsme však využili pozvání Škoda Auto a zúčastnili se praktických zkoušek zaměřených právě na prvky aktivní bezpečnosti.
Automobilka Škoda Auto uspořádala v polovině loňského července pro vybrané novináře celodenní prezentaci v areálu testovacího polygonu v Úhelnici kousek od Mladé Boleslavi. Součástí areálu, založeného v roce 1996 a od té doby průběžně rozšiřovaného (viz AR 1/’23), jsou vozovky s rovinkami i zatáčkami různého zakřivení, ale též moderní „crashová“ laboratoř. Tentokrát jsme nebourali, seznamovali jsme se s moderními soustavami, jež mají právě kroucení plechů předcházet. Na jedné straně jsou programátorské týmy a jejich mravenčí práce na programech a jejich vzájemné implementaci. Základní softwarová struktura je pro zjednodušení procesů v rámci koncernu VW Group obdobná, stejně jako hardwarové vybavení radary, kamerami a dalšími senzory, nicméně je důležité vše přizpůsobit vlastnostem typů Škoda. Moderní výpočetní technika umožní všechno správně nachystat a mnoho situací virtuálně namodelovat, ale nakonec je třeba i dnes beztak vyjet na asfalt a tam to „naladit“.
Foto: Škoda Auto
Prezentace byla rozdělena na šest stanovišť, mezi nimiž jsme se pohybovali v malých skupinkách tak, abychom kromě stručné přednášky pak mohli většinu testů zkoušet na vlastní kůži. Nejprve jsme usedli na místa spolujezdců do bílého vozu Škoda Karoq 2.0 TDI, abychom vyzkoušeli aktivní vedení v jízdním pruhu. Šlo o prototyp osazený lepší kamerou sledující prostor vpředu, jíž budou brzy modely Karoq a další škodovky osazovány standardně. Má větší rozlišení než ta stávající, a tak spolehlivěji vede automobil mezi bílými čarami vodorovného značení, jasněji rozpozná i pravý okraj vozovky (když tam čára chybí) a žlutému, provizornímu značení používanému na stavbách dává prioritu.
Jak jsme se přesvědčili za maketou pomalu jedoucího vozidla, budou vozy Škoda brzy schopné před překážkami nejen autonomně brzdit, ale v případě nutnosti také aktivně řidiči pomoci vyhnout se do té strany, kde bude zrovna volno. Obzvláště působivé byly ukázky systému Pre Crash. Přednárazový systém je spuštěn, kdykoli je zaznamenáno vážné riziko nehody, řidič je varován na přístrojovém štítě a akusticky, spuštěná okénka se přivřou, elektromotory umístěné před pyrotechnickými předpínači pásů na předních sedadlech posádku sevřou a aktivují se varovné blikače. Pokud vše dobře dopadne, pásy povolí a utichnou varování a jede se dál. Pre Crash se spustí zejména při počínajícím smyku či blížícím se čelním střetu.
Foto: Škoda Auto
Škoda Auto pokračuje v tradici, v níž její sériové produkty patří k nejbezpečnějším ve svých kategoriích. Její konstruktéři průběžně implementují nové senzory a nové soustavy tak, jak jim je vývoj přináší, ale také s ohledem na legislativu. Jelikož se vozy Škoda v tomto ohledu drží na úrovni doby, jde dnes z větší části o zavádění těch prvků do standardní výbavy, jež dosud byly jen na přání. Přispívá to samozřejmě k bezpečnosti provozu, ale nakonec to zaplatí zákazník. Třeba lidary zatím ve škodovkách neuvidíme, nový Superb a Kodiaq však například zavedou zcela nové senzory v rozích předního nárazníku, jež přispějí k samočinnému předcházení střetům při odbočování nebo najíždění na vozovku.
Další novou kapitolou je nutnost chránit stále větší porci proudících digitálních dat před zneužitím. Ačkoli jde o oficiální unijní předpisy platné pro leden nadcházejícího roku, hovoří se o této kapitole bezmála konspiračním polohlasem a hlavně v kuloárech, protože součástí opatření je též zabránit převzetí kontroly nad vozem někým nepovolaným…
Zranitelní účastníci provozu | ||
Foto: Škoda Auto | Foto: Škoda Auto | Foto: Škoda Auto |
Zkoušky ochrany chodců a dalších zranitelných účastníků provozu probíhají s využitím speciální certifikované plošiny, na niž lze umístit figuríny dospělých i dětských chodců, ale též cyklisty a motocyklisty. Aby byl obrázek co nejpřesnější, musí třeba „chodec“ dokonce kmitat nohama | ||
Foto: Škoda Auto | Foto: Škoda Auto | Foto: Škoda Auto |
Výkonné výpočetní středisko upevněné v zavazadlovém prostoru vozu Škoda Enyaq iV | Interiér zkoušeného Enyaqu iV je upraven tak, aby jej mohl podle situace řídit buď řidič, nebo počítač. Zkušební technik má k dispozici detailní informace o zkoušce a podmínkách prostřednictvím monitoru | |
Systém Front Assist prostřednictvím radaru a kamery reaguje nejen na překážky v podobě jiných vozidel či pevných objektů. Vozidlo dnes totiž musí bezpečně rozpoznat i zranitelné účastníky provozu VRU (Vulnerable Road Users), jde zejména o přecházející chodce (dospělé i děti), cyklisty a motocyklisty. Pro každý druh překážky jsou určena konkrétní pravidla vycházející z „obvyklé“ rychlosti pohybu objektu a jeho trajektorie. Front Assist pracuje v rychlostech 5 až 85 km/h, kdy před překážkou nejprve v několika vlnách varuje řidiče a v případě potřeby sám zastaví. Stále náročnější pravidla jsou vesměs přijímána podle balíčků zveřejňovaných institutem Euro NCAP, a jak nám prozradili konstruktéři, je jasné, že třeba v sadě pro rok 2025 již bude povinností „naučit“ automobil rozpoznávat i další rozmanitá jednostopá vozidla od populárních elektrokoloběžek po jednokolky. Seděli jsme ve vozidle Škoda Enyaq iV opatřené systémem kompletního dálkového ovládání. To je nutné proto, aby bylo možné opakovat stejné zkoušky s dokonalou přesností v čase a prostoru. Nutno dodat, že během celého dne Enyaq iV před figurínou chodce ani jednou nezaváhal a sám zastavil |
Převzato z časopisu