Představujeme
Geneva International Motorshow 2024 – Nástup nové éry
Petr Hanke 22.04.2024 06:17
Letošní 91. autosalon v Ženevě se od všech předchozích značně lišil. Byl mnohem menší a méně opulentní. I když na něm proběhlo několik světových i evropských premiér, byl spíše vzpomínkou na staré dobré časy. Kromě jiného i zásluhou povedené výstavy ikonických strojů automobilové historie, zabírající takřka polovinu výstavní plochy…
První autosalon v Ženevě se konal v roce 1905 a postupně na něm měly premiéry zásadní vozy automobilové historie. V roce 1937 to byl Citroën Traction Avant, v roce 1949 se zde světu představila automobilka Porsche s modely 356, v roce 1957 Mercedes ohromil modelem 300 SL Roadster, v roce 1961 se zde poprvé představil Jaguar E-Type, o pět let později fantastické Lamborghini Miura, jež navždy změnilo svět supersportovních vozů, ale zapomenout nesmíme ani na Alfu Romeo Montreal z roku 1970, Lamborghini Countach LP500 z roku 1971, Audi Quattro z roku 1980, Ferrari 288 GTO z roku 1984 nebo třeba Bugatti EB110 z roku 1992. Významných světových premiér zkrátka bylo u Ženevského jezera bezpočet. Od roku 1982, kdy se zde v těsné blízkosti letiště otevřelo nové výstaviště Palexpo, počty návštěvníků oscilovaly kolem 700 tisíc.
Zdálo se, že rozběhnutou mašinérii nemohou zastavit premiéry nových vozů ve virtuálním světě ani pravidelně přicházející krize. Dnes už víme, že posledním autosalonem v Ženevě, jak jsme ho znali, byl 90. ročník konaný v roce 2019. V roce 2020 se totiž brány již připraveného a nablýskaného autosalonu z důvodu ochranných opatření při pandemii covidu-19 a za ohromných ztrát pro vystavovatele i automobilky neotevřely. Organizátor se v mezidobí snažil Ženevský autosalon přenést na Dálný východ do Kataru, ale bez zamýšleného úspěchu. Proto se tato automobilová výstava pro rok 2024 opět vrátila do Ženevy.
Návrat to byl ale poněkud hořký, protože ze světových automobilek se dostavilo pouze pět značek: Renault, Dacia, MG, BYD a Lucid. Pak už jim sekundovalo několik malovýrobců, případně úpravců. Co se rozměrů týče, zabral tento hlavní program celé show méně než čtvrtinu původní plochy autosalonu. Jako doplněk ale na diváky čekala přehlídka automobilů, jež zde v minulosti slavily světovou premiéru, tedy například vozy zmiňované v úvodu, ale také vozy, jež měly pro vývoj automobilů nějaký přínos. Expozice byla pojata prostorově velkoryse, takže bylo možné kochat se jejich krásou takřka nerušeně. Vystavené vozy byly seskupeny nejčastěji po desetiletích, ovšem někdy také podle kategorií.
Vystavené automobily byly samozřejmě ve vynikajícím stavu a šlo často o zápůjčky ze soukromých sbírek, z muzeí nebo od obchodníků. Při pohledu na vedle sebe stojící vozy VW Brouk, Citroën 2CV a Fiat 500 Nuova si uvědomíte, jaké byly základy masové motorizace v jednotlivých zemích. Naopak setkání dvojice vozů Bugatti 41 Royale s karoseriemi roadster a kupé z roku 1930 je ukázkou nejvyšší úrovně exkluzivity a automobilového umění. V němém úžasu vás ale nechává stát také sekce supersportovních vozů, v níž se potkává Ferrari F40 s McLarenem F1, Pagani Huayra, Porsche 959 a Aston Martin Valkyrie. Vše doplňují závodní prototypy pro vytrvalostní závody.
V těsné blízkosti klasických automobilů měla svůj nebývale rozlehlý stánek anketa Vůz roku 2024 (COTY), na němž byl při napínavém sčítání vyhlášen vozem roku Renault Scénic. Právě Renault jako jediný pojal Ženevský autosalon ve velkém stylu jako v letech minulých. Velikost, ale i umístění jeho expozice byly stejné jako v minulosti, dokonce zde nechyběly různé skulptury a tematicky oddělené sekce včetně obchodu se suvenýry. Vždyť také Renault zde předvedl největší hvězdu celého autosalonu – „retrofuturistický“ Renault 5 s elektrickým pohonem. Pohled na tento bezmála čtyřmetrový vůz a jeho stejnojmenného drobounkého předchůdce z roku 1972 znovu ukázal, jak moc vývoj pokročil v minulém půlstoletí.
Hned vedle měla expozici Dacia, jež předvedla trojici nových vozů. Hlavní hvězdou byl nový Duster, který doplnil elektrický Spring a dakarský speciál Sandrider postavený na základě speciálu Prodrive.
Rozlehlou expozici mělo také MG, jež zde předvedlo především svoji novinku MG3 Hybrid (viz strana 28) a již dříve avizovaný Cyberster. Automobilka tu ale ukázala také velké elektrické pětimetrové modely MG 9 a MG S9 (sedan a SUV). Doplnil je 4,9 metru dlouhý sedan MG 7, vybavený přeplňovaným zážehovým motorem 2,0 litru.
Zatímco MG je pojatá jako lidová značka se sportovním naturelem, koncern Saic, do nějž patří, využil autosalon v Ženevě k představení zcela nové značky, navržené jako prémiové. Jmenuje se IM (Intelligence in Motion) a předvedla opět velké a luxusně pojaté modely IM L6, IM LS6, IM L7 a IM LS7. Automobily dávaly na odiv svoji senzoriku snímající prostor před vozem v podobě výstupků na střeše, uvnitř bylo maximum ploch potažených kůží nebo její imitací.
O kousek vedle byla k vidění Amerika – značka Lucid, která zde jasně ukázala svůj záměr více se etablovat na evropských trzích. Právě evropskou premiéru tu měla extrémní verze Lucid Air Sapphire s kombinovaným výkonem tří elektromotorů 907 kW (1234 k). Zadní hnací jednotka s dvojicí elektromotorů zde byla dokonce vystavena. Doplnilo ji přitom po americku velké SUV Gravity se sedmi sedadly, výkonem přesahujícím 588 kW (800 k) a dojezdem přes 700 km u většího, 112kWh akumulátoru.
Pininfarina patří v Ženevě k tradičním vystavovatelům a nechyběl ani letos. Fyzicky zde byl k vidění ale pouze jeden automobil, jímž byl 4,3 metru dlouhý elektrický crossover Foxtron Model B. Jde o novou značku a automobil čínské firmy Foxconn, která si nechá v Itálii navrhovat karoserie pro své vozy. Pininfarina si v Ženevě udělal radost alespoň virtuální premiérou sportovního kupé 2+2 Enigma GT.
Čínský BYD měl na svém stánku většinou elektrické modely, včetně sedanu Seal, jenž se dostal až do finále ankety COTY 2024. Nicméně tato značka pečlivě sledující trendy zřejmě identifikovala pozvolnější prodeje elektromobilů, a tak pro Evropu rychle připravila crossover Seal U DM-i se zajímavě navrženým plug-in hybridním pohonem, jehož srdcem je zážehový čtyřválec s účinností až 43 %. K vidění byl také Seal U s elektrickým pohonem. BYD současně prezentoval svoji luxusní značku Yangweng typem U8 se čtyřmi elektromotory.
Dále byly na výstavišti Palexpo k vidění spíše menší společnosti. Dvě z nich se zaměřovaly na městskou mikromobilitu. Kromě vozu Microlino, přinášejícího do moderní doby koncept vozu Isetta od společnosti Iso (později jej koupilo BMW), bylo zajímavé vozítko Silence S04 Nanocar. Jde o produkt stejnojmenné společnosti sídlící v Barceloně a zaměřující se na elektrické skútry a nyní automobily s konceptem výměnných akumulátorů. Aktuálně společnost zaznamenává u provozovaných skútrů více než 5000 výměn akumulátorů za den. Čtyřkolový vůz S04 má šířku přesně dvou skútrů a je homologován jako čtyřkolka. Asi 40 procent zákazníků si akumulátory aktuálně pro své skútry pronajímá. V projektu společnosti Silence se aktivně angažuje značka Seat.
Když jsme reportáž z ženevského autosalonu začali nádhernými automobily minulosti, tak ji také automobily pro nadšence zakončeme. Doslova ohromující byla fyzická maketa automobilu Lamborghini V12 Vision Gran Turismo navržená pro stejnojmennou hru. Vůz s hybridním pohonem je navržen s výkonovou hmotností 1 kg/k.
Nádhernou podívanou v italském duchu poskytl stánek společnosti Totem Automobili, zabývající se přestavbami klasických vozů Alfa Romeo Giulia. Dodávají jim moderní podobu v trochu až komiksovém stylu, když klasické tvary zjednodušují a na správných místech zvýrazňují. Úpravami prochází také technika, přičemž do vozu dokáží instalovat i elektrický pohon. V Ženevě byl k vidění restomod GTAmodificata s karoserií z uhlíkových kompozitů a dvojitě přeplňovaným šestiválcem 3,2 litru s výkonem 596 kW (810 k) pod kapotou.
Ještě dál ale zašla společnost Kimera, jež na autosalonu předvedla svoji nejnovější kreaci Kimera EVO. Tento vůz, limitovaný na pouhých 38 kusů, svými tvary připomíná legendární Lancii 037. EVO38 navazuje na předchozí Kimeru EVO37 tím, že ji doplňuje o pohon všech kol. Vůz váží přibližně 1100 kg, což při výkonu 441 kW (600 k) přeplňovaného čtyřválce slibuje mimořádnou dynamiku. Kimera EVO38 měla premiéru obklopená nejlepšími závodními Lanciemi historie s livrejí Martini.
Po skončení autosalonu pořadatel vydal informaci, že jej navštívilo 168 tisíc lidí, tedy přibližně čtvrtina dřívější návštěvnosti. Nicméně i tak se zdá, že tradice bude pokračovat i příští rok.
Převzato z časopisu