Technika
Volvo Recharge – každý rok jeden
Petr Hanke 01.04.2020 06:33
Současně s premiérou elektrické verze modelu XC40 představilo Volvo také pojmenování Recharge, jež budou používat všechny elektrifikované vozy. V následujících letech hodlá Volvo představovat jeden elektromobil ročně.
I když Volvo představilo svůj první elektrický vůz určený pro sériovou výrobu loni na podzim v podobě typu XC40 Recharge, s elektrifikací intenzivněji experimentuje již více než patnáct let. Například v roce 2005 představilo na autosalonu NAIAS v Detroitu studii kompaktního elektromobilu 3CC naznačujícího tvary budoucího typu C30. V roce 2010 měla premiéru reálnější, ale stále ještě ne sériově vyráběná elektrická verze tehdy již vyráběného typu C30 s doplňkovým označením DRIVEe.
Volvo ale bylo aktivní také při představování různých plug-in hybridních vozů. Ve fázi konceptu například zůstalo Volvo C30 ReCharge Concept z roku 2007, jež bylo sériovým hybridním vozem se čtyřmi elektromotory umístěnými v kolech. Současně probíhaly ve spolupráci se švédskou energetickou společností Vattenfall testy plug-in hybridních prototypů modelu V70, které vyvrcholily v roce 2012 sériovým modelem V60 Plug-in Hybrid, kombinujícím vznětový pětiválec 2,4 l vpředu s elektrickým motorem pohánějícím zadní nápravu. V letech 2013 a 2014 to byl po Mitsubishi Outlander PHEV dokonce druhý nejprodávanější plug-in hybridní vůz v Evropě. Celkem se jej na Starém kontinentu prodalo téměř 20 tisíc kusů.
Volvo tedy na elektrifikaci pracuje postupně a s příchodem elektrického typu XC40 jí dalo staronové pojmenování Recharge. Toto označení se bude později používat také pro plug-in hybridní modely, jež v evropských prodejích Volva v loňském roce tvořily 20 procent, když se jich prodalo téměř 46 tisíc kusů. Toto číslo je dvojnásobkem prodejů plug-in hybridních verzí z roku 2017.
Plug-in hybridní modely se napevno v nabídce Volva usídlily v roce 2015, kdy mělo premiéru Volvo XC90 T8 Twin Engine a pro čínský trh vyhrazené S60L T6 Twin Engine. Volvo tento systém postupně vylepšuje například používáním větších akumulátorů a úpravou řídicích strategií. Současně jej rozšířilo i do všech ostatních modelů postavených na větší platformě SPA. Srdcem systému Twin Engine dodávaného aktuálně ve dvou výkonových verzích T6 (251 kW/341 k) a T8 (288 kW/392 k) jsou vždy přeplňovaný zážehový čtyřválec doplněný startér-generátorem a pohánějící přední nápravu a elektromotor určený pro pohon zadních kol. Systém pracuje s elektřinou uloženou v akumulátoru situovaném ve středovém tunelu, jenž má v nejnovějším provedení kapacitu 11,6 kWh. V nejmenším typu značky – XC40 – je v modelu T5 Twin Engine k dispozici v principu podobná soustava, jejímž hlavním zdrojem síly je ale přeplňovaný zážehový tříválec 1,5 litru o výkonu 132 kW (180 k), jemuž sekunduje elektromotor s výkonem 60 kW (82 k).
Nejnovější elektrická verze Recharge P8 AWD typu XC40 ale míří poněkud jinam. Je vybavena dvojicí elektromotorů (každým u jedné z náprav) s celkovým výkonem 300 kW (408 k), což z něj dělá aktuálně nejvýkonnější sériově vyráběný model své značky. Jeho lithium-iontový akumulátor s kapacitou 78 kWh dokáže v cyklu WLTP podle výrobce zajistit dojezd přesahující 400 km.
Automobilka sídlící ve Švédsku oznámila, že od roku 2020 bude každým rokem představovat jeden elektrický model. Není tajemstvím, že ve startovních blocích jsou již i elektrické modely nově založené samostatné značky Polestar. I proto Volvo v roce 2025 očekává zvýšení podílu elektrifikovaných modelů na přibližně 50 % z celkové produkce.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)