Technika
Volvo Electric – Promyšlená koncepce
Branko Remek 02.06.2022 06:04
Nové vozy Volvo řad FH, FM a FMX, uváděné na trh v průběhu první poloviny roku 2021, byly vyvinuty i pro elektrifikované hnací ústrojí se zahájením výroby v roce 2022. Nová vozidla nabízejí řadu různých konfigurací budek a lze je připravit pro různé aplikace. Osvědčené podvozky s ústrojím pohonu byly optimalizovány a pozornost techniků vývoje se zaměřila na pracoviště řidiče a elektroniku.
Všechny typové řady mají novou budku s méně skloněnými A-sloupky, která tak poskytuje v kabině navíc až 1 m3 prostoru a světlejší interiér. Budka má nový tvar s čistými výraznými liniemi. Světlomety ve tvaru V jsou nepřehlédnutelné a design robustní masky dodává vozidlu výrazný a sebevědomý vzhled. Interiér je zvýrazněn novou přístrojovou deskou a 12“ displejem s vysokým rozlišením. Uživatelsky přívětivá ergonomická palubní deska je navržena tak, aby zjednodušila interakci řidiče a minimalizovala jeho rozptylování. Výhled řidiče z kabiny výrazně rozšiřuje a zdokonaluje příplatková kamera na straně spolujezdce, jež na vnitřním displeji na A-sloupku budky zobrazuje pohled na boční stranu vozidla. Dalšími novinkami jsou nové komunikační rozhraní a volitelné adaptivní dálkové světlomety pro zvýšení bezpečnosti u typů FH a FH16. Nový software s programem Volvo I-Save přináší snížení spotřeby paliva až o 10 %, a proto i snížení emisí oxidu uhličitého CO2.
Plně elektrifikované typy jsou postavené na stejné platformě podvozku jako typy se spalovacími motory na naftu nebo zemní plyn. Tři trakční elektromotory jsou spojeny s osvědčenou převodovkou I-Shift, která má optimalizovaný program pro elektrický provoz. Motory a převodovka I-Shift tvoří výkonnou elektrickou pohonnou jednotku, nabízející vysoce efektivní provoz s kombinovaným výkonem 490 kW (666 k) a točivým momentem až 28 000 N.m. Díky příznivé charakteristice elektromotorů se vozidlo rozjíždí na nejvyšším rychlostním stupni, čímž je dosaženo vysoké účinnosti. Nižší rychlostní stupně se uplatní pro obtížné podmínky, například pro velká stoupání či provoz mimo vozovky se zpevněným povrchem.
Pomocné pohony (PTO) pro příslušenství a pracovní nástavby jsou k dispozici tři, přímý elektrický 40 kW, elektromechanický 70 kW a mechanický pohon na převodovce (150 kW). Trakční akumulátorové baterie s vysokou hustotou energie využívají nejnovější generaci lithium-iontových článků (Li-Ion). Elektrické vozidlo se šesti bateriemi se jmenovitou kapacitou 540 kWh má dojezd až 300 km. Možné jsou dva způsoby nabíjení, střídavým proudem (AC) až 43 kW, což je vhodné pro asi osmihodinové noční nabíjení, nebo podstatně rychlejší nabíjení stejnosměrným proudem (DC) až 250 kW. S DC nabíječkou lze dobít akumulátory na 80 % kapacity za 90 minut.
Nová generace automobilů Volvo mimochodem získala cenu „Red Dot“, považovanou od roku 1955 za prestižní značku kvality průmyslového designu. Současnou mezinárodní porotu tvoří padesát odborníků, techniků a umělců. Carin Larsson, hlavní designér Volvo Trucks, řekl: „Ocenění Red Dot je velkým uznáním kreativní práce stylistického týmu Volvo Trucks, jenž účelovým designem exteriéru a interiéru vozidla výrazně zlepšuje každodenní práci řidičů.“
V roce 2022 mohou zákazníci vybírat, podle situace v té které zemi, ze tří variant pohonu, tedy mezi vznětovým motorem na naftu, zážehovým motorem na zemní plyn a čistým bezemisním elektrickým pohonem. Vždy se však uplatní kompaktní automatizovaná převodovka Volvo I-Shift, zdokonalovaná již posledních 20 let.
Převzato z časopisu