Technika
Volvo FM 460 LNG H230 – Nová éra mobility
Branko Remek 21.04.2020 06:27
Jako stála značka Volvo s patentem na bezpečnostní pás u zrodu bezpečnosti osobních automobilů, tak je dnes průkopníkem v oblasti motorů na zkapalněný zemní plyn LNG.
Liquefied Natural Gas, tedy LNG, je jednou z možností, jak nahradit ropná paliva. Problémem jsou ale doprava a skladování. Z nalezišť zemního plynu (95 % metan – CH4) se po zkapalnění při tlaku 30 MPa a teplotě –164 °C přepravuje plyn tankery do přístavních terminálů, kterých je v Evropě zatím sedm. K plnicím stanicím se LNG dopravuje speciálními cisternovými návěsy. V celé Evropě je těchto stanic asi 260, z toho 20 v Německu a u nás jen dvě, v Lounech a v Hustopečích, resp. od počátku roku 2020 tři. Tento počet má být do roku 2030 navýšen v zemích EU na 3500.
Společnost Helicar, patřící do skupiny L7 Group a specializovaná již dvacet let na přepravu osobních automobilů a domácích spotřebičů, se po dohodě se Škoda Auto rozhodla být u nás průkopníkem. Během roku 2019 postavila v areálu své servisní organizace Master Truck a servisu Volvo v Klecanech (Zdibech) u Prahy plnicí stanici LNG a objednala Volvo FM s přívěsem a nástavbou Lohr na přepravu osobních automobilů. Vůz byl dodán koncem minulého roku a po dostavbě byl letos v únoru nasazen do ostrého provozu. S dojezdem až 1500 km na jedno plnění stačí rozvážet škodovky po celé republice a jejím příhraničí.
O kvalitách vozů Volvo řady FH/FM svědčí několik prestižních titulů Truck of The Year. Vozy s motory na stlačený zemní plyn CNG (Compresed Natural Gas) nebo LNG dodávají i jiní výrobci, třeba Daimler (Mercedes-Benz), IVECO či Scania, ale vozy s motorem na LNG Diesel Cycle jen Volvo. Motor, odvozený od běžného vznětového motoru, je velmi zajímavý, protože nepracuje jako zážehový se zapalováním plynu elektrickou jiskrou, ale jako vznětový se zapalováním od vstřiku malého množství běžné nafty. K tomu slouží patentovaný zdvojený vstřikovač, kterým se nejdříve vstříkne do válce malá, tzv. zapalovací dávka nafty a následně dávka plynu, odpovídající požadavkům na výkon motoru. Řadový šestiválec Euro 6 je k dispozici ve dvou výkonových variantách, 310 kW (420 k, 2100 N.m) a 340 kW (460 k, 2300 N.m). Zkapalněný plyn je uchováván v kryogenní dvouplášťové izolované nádrži na 205 kg LNG při teplotě cca –140 °C. Izolace tloušťky 22 mm zaručuje jen velmi pomalé nežádoucí zahřívání plynu. Nízká teplota plynu musí být udržena nejméně 3 dny, ale ve skutečnosti může být vůz odstaven až na dva týdny.
Oproti „klasickému“ vznětovému motoru je palivo LNG o 20 % levnější, exhalace oxidů dusíku NOx nižší až o 70 % a exhalace CO2 až o 20 %. Nezanedbatelné z hlediska provozních nákladů jsou i nižší sazby mýta. Nevýhodou jsou vyšší pořizovací a servisní náklady a zatím nedostatečná infrastruktura. V případě prvního vozu Volvo FH LNG je cena vyšší asi o 50 %. Lze jen doufat, že státní podpora LNG jako alternativního paliva stoupne ze současné nuly na přijatelnou výši a snaha společností Helicar, Škoda Auto a Volvo Truck Czech nebude ojedinělá. Nic to však nemění na skutečnosti, že Volvo FM 460 LNG H230 s přezdívkou „Greta“ je v ČR premiérou.
Převzato z časopisu