Technika
Platforma STLA Large – Dokonale univerzální
Lukáš Dittrich 15.03.2024 18:26
Foto: Stellantis
Koncern Stellantis má připravenou novou modulární platformu, označenou jako STLA. Existovat bude ve čtyřech variantách. Loni bylo jako první odhaleno provedení STLA Medium, začátkem letošního roku došlo na větší verzi STLA Large.
V červenci 2021 koncern Stellantis představil svůj ambiciózní cíl pro nadcházejících několik let. V rámci akce pojmenované jako Stellantis EV Day 2021 bylo oznámeno, že se tento výrobce chce stát lídrem na poli nízkoemisních automobilů. Do roku 2030 by nízkoemisní automobily (LEV) měly tvořit přes 70 % prodejů tohoto koncernu na evropském trhu a přes 40 % v Americe. Hlavní roli v tomto snažení hraje nová platforma STLA. Ta bude existovat ve čtyřech variantách pojmenovaných STLA Small, STLA Medium, STLA Large a STLA Frame. Loni byla jako první odhalena varianta Medium (viz AR 8/’23) a dnes už je známa i podoba prvního sériového vozu (Peugeot 3008; viz AR 1/’24). Začátkem letošního roku výrobce blíže představil větší alternativu Large.
Foto: Stellantis
Hned na úvod stojí za povšimnutí jeden detail. V rámci své strategie Stellantis nemluví o zaměření na bateriové vozy (BEV), ale o nízkoemisních automobilech (LEV – Low Emission Vehicles). Na rozdíl například od Volkswagenu a jeho platformy MEB si totiž Stellantis pořád nechává zadní vrátka a svou novou techniku sice vyvinul na míru elektromobilům, nicméně platforma STLA obecně umožňuje zástavbu také spalovacích motorů. Kromě bateriových vozidel tak může na tomto technickém základu vzniknout rovněž hybrid, plug-in hybrid nebo jen mild hybrid. U provedení Large se přitom počítá s podélně uloženými motory. Cílem vývoje bylo stvořit mimořádně flexibilní platformu, jež umožní stavbu v podstatě jakéhokoliv automobilu.
Jak je vidět na přiloženém grafu, nejmenší provedení Small se bude týkat vozů s délkou kolem čtyř metrů. Zatím neoficiální informace říkají, že prvním takovým automobilem by mohla být nová generace Peugeotu e-208 a že by se mohla začít vyrábět za dva roky. Loni představená verze Medium se týká vozů s délkou kolem 4,6 m (přesně to je 4,3 až 4,9 m) a aktuální Large pokrývá délku 4764 až 5126 mm.
Rodina modulárních platforem STLA je doplněna o tři varianty jednotek, jimž se říká EDM. V zásadě jde o celky obsahující elektromotor, výkonovou elektroniku a stálý převod. Nejslabší EDM 1 má mít 70 kW (95 k) a vyhrazena bude pouze platformě STLA Small. Jednotka EDM 2 bude pracovat s výkonem 125 až 180 kW (170 až 245 k) a vyskytnout by se měla u platforem Small, Medium i Large. Nejsilnější agregát EDM 3 pak bude disponovat výkonem 150 až 330 kW (204 až 445 k) a bude základem aktuálně představené platformy STLA Large. Využít ji ale budou moci i menší automobily na platformě Medium. Protože se počítá s možností využít dva elektromotory, a tudíž s pohonem všech kol, teoreticky tak lze u větších bateriových vozů na platformě Large dosáhnout systémového výkonu 2x 330 kW. Přesná čísla zatím nejsou známá, nicméně podle automobilky jsou možnosti platformy Large tak velké, že lze postavit elektromobil schopný zrychlit z nuly na 100 km/h za dvě sekundy. Některé modely navíc dostanou také diferenciál s omezenou svorností a kvůli snižování spotřeby se počítá rovněž se systémem odpojování pohonu kol. Něco podobného dnes využívá například Kia EV6 nebo EV9.
Foto: Stellantis
V zájmu co největší flexibility počítá nová architektura koncernu Stellantis jak s 400V, tak s 800V sítí. Podle toho, co automobilka prezentovala v roce 2021, se 800V napětí bude týkat hnací jednotky EDM 3, tedy především platformy STLA Large. Kapacita akumulátoru pro tyto elektromobily má dosahovat až 118 kWh, nejmenší verze nabídnou 85 kWh. Modely s největším akumulátorem mají zvládnout bez nabíjení ujet až 800 km. Tento údaj se bude týkat sedanů. V plánu jsou samozřejmě také crossovery nebo SUV. Díky napětí 800 V a řadě dalších opatření lze očekávat rovněž velmi rychlé dobíjení. Aktuálně je udávána hodnota až 270 kW. Pokud uvážíme, že ty nejlepší elektromobily na platformě STLA Large budou mít kapacitu akumulátoru 118 kWh a ujedou 800 km, pak nám vychází průměrná spotřeba 14,75 kWh/100 km. A z toho následně vychází, že na 100 km dojezdu se tyto automobily nabijí za něco málo přes tři minuty, respektive že za 10 minut nabíjení navýší dojezd o zhruba 300 km.
Platforma STLA Large poslouží jako technický základ pro automobily spadající do segmentů D a E. První sériový vůz postavený na této technice se představí ještě letos. Do roku 2026 má koncern Stellantis naplánováno celkem osm nových typů postavených na platformě STLA Large od pěti různých značek. Jako úplně první přijdou s takovýmto automobilem americké značky Dodge a Jeep (Wagoneer S), posléze budou následovat Alfa Romeo, Chrysler a Maserati.
Na samotném vrcholu rodiny STLA pak bude stát platforma Frame. Stejně jako varianta Small nebyla ještě ani verze Frame oficiálně představena, už z názvu je ovšem patrné, o co půjde. Tento základ poslouží pro kategorii pick-up a na rozdíl od ostatních bude jejím základem žebřinový rám. Také v tomto případě výrobce počítá s dojezdem až 800 km, protože tyto vozy použijí akumulátor s kapacitou až 200 kWh. Na platformy z rodiny STLA postupně přejde všech čtrnáct značek koncernu Stellantis.
Foto: Stellantis
STLA LARGE: Základní rozměry chystaných vozů |
Celková délka: 4764–5126 mm |
Celková šířka: 1897–2030 mm |
Rozvor náprav: 2870–3075 mm |
Světlá výška: 140–288 mm |
Maximální průměr kol: 858 mm |
Převzato z časopisu