Technika
Mercedes-Benz eSprinter – Platforma EVP
Branko Remek 05.08.2021 06:06
V prosinci roku 2020 představil Daimler novou variabilní platformu EVP pro užitkové automobily kategorie N1 s elektropohonem.
S jedním z prvních plně elektrických vozů Mercedes-Benz eSprinter ve skříňovém provedení Kasten Wagen a s předním pohonem jsme se podrobně seznámili. Na první pohled nic nového, až na nápis eSprinter vzadu a zásuvku pro nabíjení vpředu za hvězdou na masce. Po otevření dveří je zřejmé, že vůz má dvoupedálové ovládání, a po aktivaci zapalování je z přístrojů jisté, že vše bude trochu jinak. Mezi rychloměrem a energetickým ukazatelem je displej palubního počítače. Vedle běžných údajů, jakými jsou čas, venkovní teplota nebo ujetá vzdálenost, se zobrazují jízdní režim, stav převodu, stav akumulátoru, dostupný výkon a aktuální dojezd vozu. Elektropohon s výkonem až 85 kW a točivým momentem 300 Nm při rozjezdu se aktivuje tlačítkem na přístrojové desce, u kterého je i ovladač režimu jízdy. Volit lze mezi ECO, ECO+ a Comfort. Vpravo pod volantem je páčka voliče jízdy s možnostmi P, R, N, D, stejně jako u běžné samočinné převodovky. Na příčkách volantu jsou dva malé ovladače čtyřstupňové úrovně rekuperace energie při zpomalování. Energetický ukazatel s označením Power rozlišuje stavy vypnuto, nabíjení a náročnost jízdy.
Po aktivaci pohonu a odbrzdění se vůz svižně rozjíždí a jízda je velmi tichá a příjemná. Pro bezpečnost jízdy v městském provozu má vůz řadu jízdních asistentů včetně hlídání odstupu od vozidla vpředu s aktivací brzd, jízdy v jízdním pruhu, odstupu po stranách vozu, mrtvých úhlů zrcátek a za příplatek je čtení dopravních značek, navigace a multimediální systém MBUX. Velmi snadné je manévrování s vozem, protože je vybaven zpětnou kamerou a jízda vpřed nebo vzad se snadno přepíná páčkou voliče. Při nejvyšším stupni rekuperace je brzdný účinek tak vysoký, že provozní kolová brzda s kotoučovými brzdami vpředu a bubnovými vzadu se uplatní jen pro úplné zastavení vozu a v kritických situacích. Rozměr radiálních bezdušových pneumatik v zesíleném provedení je 225/75 R16.
Z hlediska dojezdu vozu je důležitá velikost akumulátoru, tedy kapacita Li-Ion článků a spotřeba energie, závislá na způsobu jízdy. Využitelná/jmenovitá kapacita menšího akumulátoru je 35/41 kWh a větší a o 140 kg těžší pak 47/55 kWh. Dojezd podle jízdního cyklu WLTP je ve standardním režimu ECO 120 km, resp. 158 km. V tomto režimu je nejvyšší rychlost 100 km/h. V režimu ECO+ je výkon snížen, rychlost omezena na 80 km/h a je utlumena funkce vytápění nebo klimatizace kabiny. Naopak v režimu Comfort nejsou žádná omezení a rychlost je až 120 km/h.
Zatím je vůz vybaven jen přípojkou pro silové nabíjení v režimu 3 střídavým (AC) nebo v režimu 4 stejnosměrným (DC) proudem ze standardní nabíjecí stanice. Výkon AC 7,4 kW nabije menší/větší akumulátor z 0 na 100 % za 6/8 h a DC 20 kW z 10 na 80 % za 1,5/2 h. Rychlonabíječka DC 80 kW tento čas zkracuje na 25/30 min. Možnost snadného nabíjení z běžné domovní sítě 240/400 V s jističem 32 A se připravuje. Akumulátory jsou umístěny pod podlahou skříně a nijak neomezují její ložný objem 10,5 m3 ani výšku podlahy. Při celkové hmotnosti vozidla 3500 kg je užitečná hmotnost 1040 kg nebo 900 kg. Rozměry vozu jsou (délka/šířka/výška) 5932/2020/2638 mm. Výrobce poskytuje na vůz garantované služby 7 let nebo 150 000 km. V praxi je nutné zvážit i skutečnost, že s počtem cyklů nabíjení/vybíjení, tj. stáří vozu, klesá využitelná kapacita akumulátoru. Pro provoz ve velkých městských aglomeracích, ve většině případů rozvážkových a sběrných služeb, to ale bude dostačující. V případě velkých společností bude energetická potřeba při nabíjení večer a v noci zřejmě limitující. Podnikoví ekonomové musí zvážit vliv vysoké pořizovací ceny elektromobilu oproti konvenčnímu pohonu a jeho relativně nízkých provozních nákladů. Rozhodující budou případné pobídky, dotace státu a legislativa.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)