Technika
Mercedes-Benz Technology – Strážní andělé
Pavel Biskup 17.12.2013 07:52
Na automobilu je stále co vylepšovat. Pomineme-li pohonné jednotky, tak se nabízí široké pole působnosti například v oblasti bezpečnosti…
V konstrukci vozidla, tedy u pasivní bezpečnosti, zaznamenáváme už jen malé krůčky, ale v poslední době přicházejí na řadu opatření, odstraňující příčiny vzniku nehod, resp. podílející se na snížení jejich následků. Důležitou roli hrají asistenční systémy pro řidiče, které automobil povyšují na přemýšlejícího partnera. Ten nejen vidí a má prostřednictvím spousty čidel přehled o tom, co se v automobilu děje a jak se chová, ale dovede sám také jednat. V této souvislosti se hovoří o vytváření tzv. elektronické nárazové zóny. Technici značky Mercedes-Benz připravili do nových typů asistenční systémy zabraňující kolizím s výraznou četností a těžkými následky.
Jde o nehody, jejichž příčinou je například nedostatečná vzdálenost mezi vozidly, nepřiměřená rychlost, únava řidiče, omezená viditelnost, anebo nechtěné vybočení z jízdní dráhy. K těm novějším patří třeba Attention Assist, jehož úkolem je včas zjistit příznaky řidičovy únavy a varovat ho před nebezpečným mikrospánkem. Vysoce citlivá senzorika asistenta sleduje nejen chování řidiče, ale také jízdní situaci a ze získaných až sedmdesáti různých hodnot je schopna odhalit i pozvolný přechod řidiče ze stavu bdělosti do únavy.
Dojde-li tato funkce k závěru, že řidič je značně unaven, varuje ho akustickým signálem a upozorněním na displeji. Nyní se také objevuje u automobilu adaptivní asistent dálkových světlometů, který rozezná vozy jedoucí stejným směrem i v protisměru a plynule seřizuje světlomety tak, aby měly co nejdelší dosvit a neoslnily ostatní řidiče. Pokud se jízdní dráha uvolní, systém pozvolna přejde na původní dálkové světlomety. Tento systém se zásadně liší od obvyklých řešení tohoto druhu, protože ty rozlišují pouze mezi světlem tlumeným a dálkovým. Poprvé nasazuje Mercedes-Benz vedle radarových čidel také kamery, které pozorují okolí automobilu a dovedou kritickou situaci interpretovat.
Radarová technika varuje nejen před hrozícím střetem s překážkou, ale dovede i podpořit nouzové brzdění. Příslušná čidla jsou propojena s vylepšeným brzdovým asistentem Plus (BAS Plus), který v případě konkrétního nebezpečí vypočítá brzdný tlak, nutný pro zabránění kolizi. Sešlápnutím brzdového pedálu je posilovač brzdné síly okamžitě k dispozici a je‑li to nutné, připouští i plný brzdový výkon. Jestliže ale řidič na varování BAS Plus nereaguje, zasahuje funkce označená jako Pre-Safe Brzda a ta automobil samočinně zabrzdí. Asi 1,6 sekundy před předpokládaným nárazem přejde systém na autonomní dílčí brzdění a vůz zpomaluje asi na čtyřicet procent jeho maximálního brzdného výkonu. Novinkou je ovšem další krok, když 0,6 sekundy před havárií je aktivována maximální brzdná síla ve snaze důsledky střetu s překážkou zmírnit.
Oprávněně se tedy v tomto případě hovoří o elektronické nárazové zóně. Pracuje se však i nadále na podvozku, kde jeho dnes využívaná aktivní varianta ABC (Active Body Control) platí u značky Mercedes-Benz za vrchol. Ten by však měla brzy překonat nová technologie Pre-Scan, která na nerovnosti vozovky reaguje citlivěji, protože je objevuje v předstihu, když využívá dvě laserová čidla zabudovaná v předních světlometech, jež dodávají obrázek stavu jízdní dráhy. Podle něho a podle informací o charakteru jízdy vypočítá řídící jednotka potřebnou strategii, již vysokotlaková hydraulika přemění v přesně vyžadované množství oleje a tedy individuální tlak pro tlumič každého kola.
Do série přichází častěji další prvek sledující ochranu chodců, kterým je tzv. aktivní přední kapota. Při střetu s chodcem systém pružin nadzdvihne během několika milisekund zadní část kapoty o cca padesát milimetrů a zvětší tím prostor pro její deformaci. Část nárazové energie se tak přemění v mechanickou práci a silové zatížení sražené osoby se zmírňuje. Do automobilů Mercedes-Benz vyšší třídy zamířila také obrazovka, na níž mohou řidič a spolujezdec sledovat dva různé programy současně. Zatímco řidič čerpá informace dodávané ovládacím a zobrazovacím systémem Comand, spolujezdec má možnost si vytvořit svůj osobní program, který řídí dálkovým ovládáním a akustický projev z nabídky DVD nebo vysílání televize sleduje prostřednictvím sluchátek. Tato technika označovaná jako SplitView je výsledkem spolupráce s firmou Bosch. Obrazové body na displeji dávají současně dva různé obrázky, přičemž maska umístěná před ním tento smíšený obraz opticky rozděluje tak, aby podle polohy diváka byl vidět vždy pouze jeden z nich.
Převzato z časopisu