Technika
BMW iX Flow – ČERNÁ NEBO BÍLÁ?
Petr Hanke 31.01.2022 06:52
Video
|
Na výstavě spotřební elektroniky CES v Las Vegas letos BMW představilo několik novinek. Tou nejzajímavější rozhodně bylo BMW iX Flow, které umí libovolně měnit barvu z bílé na černou a naopak.
Výstava spotřební elektroniky CES v Las Vegas, konající se tradičně začátkem roku, se stala atraktivní platformou pro představování novinek i pro světové automobilky. Tou tradičně velmi aktivní je zde již řadu let BMW, které nás letos na své novinky nechalo nahlédnout v rámci online kulatého stolu poněkud blíže.
I když konkurenční Mercedes-Benz zde představil celý automobil, koncepční vůz EQXX, BMW se svými premiérami snažilo více přiblížit podstatě výstavy, zaměřené na spotřební elektroniku. Kromě jiných novinek byla nejzajímavější studie BMW iX Flow využívající technologii elektronického papíru společnosti E Ink ke změně barvy karoserie. Jde o princip používaný například u displejů elektronických čteček knih. Studie je navržena prozatím s možností změny z bílé na černou a s šedými odstíny mezi nimi.
Funguje na principu elektroforézy, tedy schopnosti pohybu elektricky nabitých částic v elektrickém poli. V případě BMW iX Flow jde o použití dvoupigmentového systému společnosti E Ink, v němž jsou v mikrokapslích o průměru odpovídajícím přibližně lidskému vlasu záporně nabité bílé a kladně nabité černé pigmenty. Podle směru elektrického pole pak k průhledné, a tudíž zvenčí viditelné straně mikrokapsle přitáhnou pigmenty odpovídající barvy. Výhodou celého systému je, že elektřinu spotřebovává pouze pro změnu barvy, po jejím provedení je možné elektrické pole vypnout a barva zůstane. Společnost E Ink má v nabídce i tří-, čtyř- a vícebarevné systémy, ovšem pro použití na konceptu BMW iX Flow byla použita jednodušší z těchto soustav.
Na povrch karoserie a kol byly umístěné trojúhelníkové segmenty „ePapíru“, přičemž jejich uspořádání tak, aby umožnily zvýraznit jednotlivé linie a plochy modelu iX, bylo navrženo generativní metodou – do počítačového konstrukčního programu byly zadány vlastnosti trojúhelníků ePapíru (například i ohebnost) i tvaru vozu, a ten následně vypočítal a navrhl jejich optimální rozmístění. Jednotlivé segmenty ePapíru byly vyřezány laserem, usazeny na místo a připojeny k napájení. Následně došlo k zahřátí povrchu karoserie, jež vyvolalo jeho utěsnění.
Připojení jednotlivých dílků do počítačového systému umožnilo takřka libovolně měnit barvu karoserie, případně vytvářet efektní přechody – podívejte se na video pomocí připojeného QR kódu. Možnost změny barvy karoserie je pro majitele zcela novou příležitostí individualizace a možností vyjádření aktuální nálady, třeba podle statusu na sociálních sítích. Změna barvy ale může mít ale také praktický přínos třeba v zobrazení stavu nabití akumulátoru nebo v případě služeb sdílených flotil k označení volného vozu připraveného k jízdě. Automobil také může třeba zablikat na parkovišti, aby jej člověk snadněji našel.
Současně ale může rovněž zvýšit hospodárnost. Například při zaparkování na přímém slunci bílá barva zajistí menší vyhřívání interiéru, takže následně bude potřeba méně energie na jeho vychlazení. Naopak v chladu pomůže černá barva absorbovat více tepla.
BMW iX Flow je navrženo jako koncept bez konkrétního data uvedení na trh. Ať už by v budoucnu byla ePapírem pokryta celá karoserie nebo jen její část, přineslo by to do automobilového světa opět více pestrosti.
Režimy My Modes
S elektrickým BMW iX (viz AR 12/’21) a i4 BMW posunulo význam klasických jízdních režimů. Kromě nastavení jízdní charakteristiky mají v těchto vozech za cíl změnit také atmosféru v interiéru a jeho akustický projev. Zásluhou větších displejů a propojenosti celého vozu se tak objevují nové možnosti. Ke standardním nastavením Efficient, Comfort, Sport a Personal tak brzdy přibydou také Expressive a Relax. Zatímco první má za cíl úpravou barvy a grafiky posádku povzbudit, druhý ji chce naopak uklidnit.
BMW ve spolupráci s čínskou umělkyní Cao Fei vyvinulo režim Digital Art Mode. Jde o originální pohyblivou grafiku symbolizující propojenost a pulzování světa. Je to další druh spolupráce po tvorbě virtuálního vozu ze série BMW Art Car, který Cao Fei vytvořila v roce 2017 na základě závodního BMW M6 GT3. Nové režimy se do vozů dostávají v rámci pravidelných aktualizací.
31Palcový displej
Zatím jako koncept připravený do výroby BMW představilo ze stropu výklopný širokoúhlý (32:9) displej s úhlopříčkou 31 palců a rozlišením až 8K (8000 x 2000 bodů). Jeho součástí jsou funkce chytrých televizí, a také přímý přístup k nabídce obsahu Fire TV provozovaného společností Amazon. Spolu s tímto displejem je připraven režim Theatre, jenž v zadní části ztlumí osvětlení a zatáhne protisluneční roletky.
Iconic Sounds Electric
Téměř bezhlučný elektrický pohon přináší zcela nové možnosti vnímání pohybu a rychlosti. BMW se proto spojilo s oceňovaným hudebním skladatelem Hansem Zimmerem a společně vytvořili různá zvuková prostředí pro elektřinou poháněné automobily. Zkomponované zvuky doprovázejí například zapnutí vozu, různá upozornění, ale zejména jízdu. Zvukový projev se přitom mění nejen podle konkrétního modelu (sportovněji laděné vozy divize M disponují vlastními zvuky), ale také podle zvoleného jízdního režimu. Cílem bylo vyvinout zvuky, které vytvářejí akustickou odezvu na pohyby akcelerátoru, ale přitom nejde o simulaci projevu spalovacího motoru. Barvitý zvukový projev přizpůsobený situaci (a vypínatelný) bude možné od poloviny roku 2022 nahrát do elektrických modelů BMW dálkově.
Převzato z časopisu