Motorsport
Porsche 919 Hybrid – Jedeme!
Tom Hyan 12.01.2015 07:17
Příjemným překvapením vytrvalostních závodů jsou Porsche 919, do 24 h Le Mans se chystají tři vozy...
Mistrovství světa vytrvalostních závodů FIA WEC (World Endurance Championship) sice zaslouženě vyhrála Toyota Racing, která vrátila na stupně vítězů automobily se zážehovými motory, ale nové Porsche 919 Hybrid byly největším překvapením sezony. Samozřejmě, stuttgartská automobilka patří k nejzkušenějším na závodní dráze, nicméně komplexní řešení prototypu LMP1-H není rozhodně jednoduchou záležitostí, zvláště zvolíte-li neobvyklou koncepci. A to se u Porsche 919 Hybrid stalo. Přesto tým zvítězil hned v první sezoně, když v závěrečné šestihodinovce v São Paulu překonal nejen dvojici úřadujících mistrů světa Sébastien Buemi/Anthony Davidson (Toyota TS 040 Hybrid), ale všechny ostatní včetně stáje Audi Sport Team Joest, ověnčené třinácti triumfy ze 24 h Le Mans...
V celkovém hodnocení jezdců skončila posádka Lieb/Jani/Dumas (vítězové 6 h São Paula) třetí (117 bodů), druhá byla trojice turbodieselu Audi (Lotterer/Tréluyer/Fässler) se 127 body a pro titul si dojeli Buemi/Davidson (Toyota; 166 bodů). Mistrovství světa bylo značně vyrovnané, posádka čtvrtého Audi (Di Grassi/Kristensen) má také 117 bodů (ale bez vítězství) a pátá Toyota (Wurz/Sarrazin) 116 bodů! V hodnocení konstruktérů pak je ve WEC 2014 pořadí Toyota (289), Audi (244) a Porsche (193), což samozřejmě chtějí ze Stuttgartu obrátit, a také přidat další triumf ve 24 h Le Mans k dosavadním šestnácti (rekord mezi značkami; Audi má 13, Ferrari 9, Jaguar 7 a Bentley 6 vítězství). Premiéra Porsche 919 Hybrid se odehrála na Ženevském autosalonu 2014, více než šest týdnů před prvním startem v 6 h Silverstone, kde Porsche slavily úspěch. Trojice Mark Webber (přišel od Red Bullu F1), Brendon Hartley a Timo Bernhard vystoupila v Anglii na podium za třetí místo (dominovala Toyota, obě Audi odpadly).
Marc Lieb, Neel Jani a Romain Dumas s druhým vozem napoprvé sice odpadli, ale v dalších závodech týmové kolegy překonali. Zajímavý byl závod v Le Mans, kde jeden z Porsche 919 dokonce vedl, ale pak vozy zastavily elektrické problémy a tým Audi znovu porazil Toyotu. Z osmi závodů vyhrály Audi dvakrát (Le Mans, Texas) a Porsche jednou (São Paulo), ostatní patřily Toyotě (Silverstone, Spa-Francorchamps, Fuji Speedway, Šanghaj a Bahrain). Porsche 919 je ovšem také hybrid, jak vyžadují předpisy FIA od továrních týmů. Stejně jako zážehová Toyota a vznětové Audi má pohon všech kol, ale hybridní soustava připomíná pohonné jednotky F1, samozřejmě s tím rozdílem, že poháněna nejsou výhradně zadní kola. Ze všech konkurentů má nejmenší objem válců v rámci downsizingu pro limity spotřeby FIA (nižší o 30 %). Zážehový motor 2.0 V4 o výkonu přes 370 kW (500 k) při zhruba 9000 min‑1 (přesné údaje se neprozrazují) doplňují systémy rekuperace KERS (vpředu; MGU-K) a ERS (na turbodmychadle vzadu; MGU-H).
Na neobvyklý vidlicový čtyřválec s přímým vstřikem benzinu padla volba pro termodynamické výhody, ale i pro větší tuhost bloku, nutnou pro nosnou funkci (doplňuje konstrukci podvozku z uhlíkových kompozitů). Energie se rekuperuje dvěma způsoby. Jediné turbo-dmychadlo čtyřválce je spojeno s generátorem elektrické energie, výfukové plyny tedy slouží nejen přeplňování, ale předávají část energie na výrobu elektrické (proto MGU-H = Heat). Na přední nápravě je systém kinetické rekuperace KERS (MGU-K), který jako elektromotor poskytuje přídavných cca 185 kW (250 k) výkonu a pohání přední kola prostřednictvím diferenciálu; pracuje však přesně podle předpisů FIA (hlavně při rozjezdu); v roli generátoru spolu se zadní MGU-H dobíjí kapalinou chlazený blok -akumulátorů, uložený v těžišti vedle řidiče. Motor 2.0 V4 pohání zadní kola klasickým způsobem prostřednictvím sedmistupňové závodní převodovky s elektrohydraulickým sekvenčním řazením. Kola z hořčíkové slitiny jsou od BBS, pneumatiky Michelin mají rozměry 310/710 R 18 na všech kolech.
Sportovní prototyp 919 vychází ze zkušeností se sériovým supersportem 918 Spyder a je dalším speciálem pro útok na absolutní prvenství ve 24 h Le Mans (po typu 917; vítěz 1998 byl derivátem 911 GT1). Vývoj nové 919 byl zahájen v roce 2011 pod vedením rakouského inženýra Fritze Enzingera, tehdy čtyřiapadesátiletého, který přišel od BMW, kde asistoval vítězstvím F1 a triumfu BMW V12 LMP ve 24 h Le Mans 1999. Ve Weissachu s ním působí jako technický ředitel Alexander Hitzinger (42) z Bavorska, jenž byl dříve šéfem vývoje motorů Cosworth F1 a ředitelem pokrokových technologií u Red Bull Racing; nasazení na závodech řídí bavorský inženýr Andreas Seidl (38), také od BMW, kde měl na starosti testování a závody F1, později se podílel na titulu DTM. Na projektu 919 pracují celkem dvě stovky lidí. Hmotnost vozu je na limitu třídy 870 kg, výrobce uvádí vnější rozměry 4650 x 1800 x 1050 mm. Pro program WEC vyrostly ve výzkumném a vývojovém středisku Porsche ve Weissachu další budovy, byl spuštěn rovněž nový aerodynamický tunel. Zatímco 919 pro rok 2015 dostane nový kompozitový trup, poháněcí soustava zůstává, uvažuje se jen o přechodu z rekuperačního limitu 6 MJ do nejvyšší třídy 8 MJ (dále snižuje limit spotřeby na kolo v Le Mans ze 4,72 na 4,64 litru). Jezdecké sestavy se nemají příliš měnit, prvním mužem pro třetí vůz je Nico Hülkenberg.
Převzato z časopisu