Motorsport
24 h SPA-Francorchamps 2011 – Audi poprvé…
Tom Hyan 04.10.2011 12:47
Ve 24 h Le Mans má už devět vítězství, ale ve 24 h Spa-Francorchamps slavila automobilka Audi svůj první triumf. Oba závody se jezdí od dvacátých let…
První ročníky nejslavnějších vytrvalostních závodů v Evropě patřily francouzským vozům. V roce 1923 triumfoval v Le Mans třílitrový Chenard & Walcker řízený dvojicí André Lagache a René Léonard, o rok později v prvním ročníku belgické čtyřiadvacetihodinovky na okruhu Spa-Francorchamps dobyl palmu vítězství automobil značky Bignan, za jehož volantem se střídali Henri Springuel a Henri Becquet, oba rovněž francouzské národnosti, a vítězové prvního ročníku Le Mans přidali triumf ve Spa následující sezonu 1925 (opět na Chenardu). Od té doby uplynula hezká řádka let, oba závody patří ke klasikům historie automobilového sportu, ale belgický prožívá v posledních letech dramatické změny startovního pole…
Letos byl závod 24 h Spa-Francorchamps vypsán výhradně pro vozy GT3 a GT4 pod taktovkou SRO Motorsports Group jako součást nového šampionátu Blancpain Endurance Series, zaměřeného více na soukromé jezdce, i když ve slavné čtyřiadvacetihodinovce nechyběla známá jména profesionálních závodníků. Kromě vrcholu sezony 24 h Spa sérii tvoří čtyři tříhodinové závody na okruzích Monza, Navarra, Magny Cours a Silverstone. Zatímco závod 24 h Le Mans se změnil z klání sériových typů na souboj čistokrevných sportovních prototypů, ve Spa naopak dostaly na dlouhou dobu přednost cestovní vozy (v letech 2000–2001 např. vyhrál Peugeot 306 GTI, ale celkem 21 absolutních vítězství patří BMW), než je nahradily automobily Gran Turismo. Startovní pole bylo tedy proti předcházejícím létům velmi odlišné, ale prim hrály nové vozy Audi R8 LMS GT3, nasazené soukromými týmy s tovární podporou.
Od třetí hodiny byly suverénně na čele závodu, trojice Basseng/Stippler/Haase (Audi Sport Team Phoenix) vedla ještě po jedenácti hodinách, ale pak Christopher Haase havaroval a po 224 okruzích museli odstoupit. Do vedení postoupila trojice Mattias Ekström (S), Timo Scheider (D) a Greg Franchi (B) z belgického týmu Audi Sport Team WRT, která první místo udržela po 545 okruzích až do cíle, dosáhla průměrné rychlosti 158,9 km/h a dobyla tak první triumf Audi v závodě, který automobilce z Ingolstadtu do početné sbírky ještě chyběl. Další místa obsadily vozy BMW Z4, Mercedes-Benz SLS AMG, druhé Audi R8 LMS týmu WRT a Ferrari 458 Italia. Nejlepší Aston Martin dojel osmý (DBRS 9), nejlepší Ford jedenáctý (GT týmu Marc VDS Racing) a nejlepší Porsche 911 (997), loňský vítěz, až devatenáctý. Vozy Lamborghini tak dlouhý závod nevydržely, stejně jako oba ostré McLareny MP4‑12C při premiéře GT3 (třetí dojel pětadvacátý).
Závodu se zúčastnila posádka belgického týmu GPR Aston Martin Racing, ale vůz DBRS 9, za jehož volantem se střídali také Tomáš Enge a Jan Šťovíček, záhy odpadl s poruchou řazení (výměna převodovky by trvala příliš dlouho, proto odstoupili). Za zmínku stojí návrat slavného týmu Ecurie Ecosse, rovněž na DBRS 9, který dojel na dvacátém místě, a výkony jezdců s vozy Mercedes-Benz SLS AMG. Celkově třetí místo dobyl Kenneth Heyer třicet let poté, kdy jeho otec Hans dojel druhý s téměř sériovým typem 300 SEL 6.8 (oba automobily Mercedes-Benz AMG měly shodnou barevnou úpravu, i když je dělí tři desetiletí). Lotus Evora GT4 zatím na nejlepší nestačí, přestože Team Lotus pojal účast velkoryse, a dvojici italského týmu Edoarda Piscopa a veterána Gianniho Giudiciho doplnili Leo a Greg Mansellové, synové Nigela, mistra světa formule 1 1992 (po loňských 24 h Le Mans definitivně pověsil přílbu na hřebík). Italsko-britská čtveřice však neměla štěstí, na vítěze jí chybělo 230 okruhů…
Audi R8 LMS aspiruje na pomyslný titul nejúspěšnějšího vozu GT3, tři týdny po triumfu ve Spa přišlo 100. vítězství (Hitotsuyama Racing v závodě GT3 Asia Series na okruhu Suzuka). Předností vozu, jenž se představil na Essen Motor Show 2008, je dlouhá životnost takřka sériového desetiválce. Exemplář výrobního čísla 218 před úspěchem ve Spa absolvoval také závod 24 h Nürburgringu se stejným motorem, který vyžaduje obnovu až po 20 tisících kilometrů. Od března 2010 bylo dodáno 41 automobilů R8 LMS soukromým klientům pro účast v 18 závodních sériích na celém světě; cena činí 298 000 eur bez daně a Audi Sport garantuje celosvětovou dodávku náhradních dílů. První vítězství patřila továrním vozům už v sezoně 2009 a letošní rok zahájil Audi Sport Team Joest dvojnásobným triumfem v australském závodě 12 h Bathurst, kde na stupni nejvyšším stanula trojice Darryl O’Young, Marc Basseng a Christopher Mies. Ve 24 h Nürburgringu patřilo Audi R8 LMS třetí místo (Basseng/Fässler/Stippler) za vozy BMW M3 GT a vítězným Porsche 911 GT3 RSR.
AUDI R8 LMS (2011)
Sportovní vůz podle předpisů FIA GT3 a VLN 24 h; hliníkový prostorový rám, krycí panely z hliníku a uhlíkových kompozitů; vzadu podélně uložený zážehový motor V10/90°, 5200 cm3, 365 až 412 kW (496 až 560 k) podle restriktoru, přes 500 N.m; šestistupňová sekvenční převodovka, pohon zadních kol; všechna kola nezávisle zavěšena na dvojitých příčných ramenech, odpružení vinutými pružinami Eibach a nastavitelnými tlumiči Bilstein; hřebenové řízení s posilovačem; ocelové kotoučové brzdy, Race ABS; litá kola O.Z. Racing, pneumatiky Michelin 18“, vpředu 27/65 a vzadu 31/71; objem nádrže paliva 110 l; d/š/v 4475/1994/1195 mm; minimální hmotnost 1290 kg; největší rychlost přes 300 km/h.