Historie
Veteranfest 2023 – Po dvacáté druhé!
Jiří Duchoň 14.11.2023 06:05
Poslední červnovou sobotu i tohoto roku ovládla venkovní prostory zámku ve Slavkově u Brna historická vozidla. Včetně motocyklů a traktorů. A autobusů. A rovněž vehikly, jimiž nás ještě nedávno vozili naši rodiče…
Někteří „pravověrní veteránisté“ setkání majitelů a příznivců historických automobilů a motocyklů ve Slavkově obvykle vyčítají přebytek youngtimerů či přehnanou stylizaci do prvorepublikové atmosféry. Jde však již o tradiční událost plnou upřímného všestranného zájmu. Finální Oldtimer Festival se na zámku ve Slavkově u Brna konal v roce 2016 (samozřejmě poslední červnovou sobotu), a to ve svém 23. ročníku. Posledních jeho šestnáct ročníků proběhlo právě na zámku ve Slavkově a během dvou dekád se Oldtimer Festival stal skutečnou legendou (nejen) české veteránistické scény. Za ty roky se v tamních zahradách odehrála řada fantastických světových renovačních či restaurátorských premiér. Poslední červnová sobota zkrátka vždy znamenala tradiční termín pro setkávání klubů a všech milovníků historických vozidel z celé střední Evropy. V roce 2017 se Oldtimer Festival nekonal, po jeho zakladateli a dlouhodobém pořadateli se slehla zem…
Po roční přetržce ale 30. června roku 2018 bylo na zámku již takřka vše při starém. Jméno se s ohledem na chráněnou známku změnilo na Veteranfest a pořádání se ujalo (do té doby nemyslitelné) přímo vedení Zámku Slavkov-Austerlitz v čele s osvícenou a pro podobné akce zaujatou ředitelkou Evou Oubělickou. Do následujících dvou ročníků promluvila proticovidová opatření, ale oba nakonec proběhly, byť v náhradních zářijových termínech. Jakmile to však šlo, pořadatelé se opět vrátili k tradici založené Oldtimer Festivalem, tedy k poslední červnové sobotě. A navíc s tím, že vzdálenější účastníci mohou přijíždět již v pátek odpoledne.
Loni ve Slavkově bylo zataženo, foukalo a chvílemi zlehka krápalo, takže na další rekordy jsme si museli počkat až na letošní ročník. Ten totiž všechny zúčastněné přivítal stabilním, veskrze vlahým prostředím bez větru a deště a pod lehce šedavou oblohou, jež mile kryla přímý sluneční svit. Není tedy divu, že před polednem dosáhl počet registrovaných vozidel impozantní sumy 1215, což byl o 256 kusů vyšší počet než v roce 2022.
Hlavní tváří Veteranfestu se již předloni stala Alena Antalová, jedna z hvězd Městského divadla Brno (MDB) a televizních obrazovek, provázející propagační materiály Veteranfestu dlouho dopředu. Mezi nejdůležitějšími partnery byla kromě města Slavkov u Brna tradičně též společnost Renocar, jež k jisté nelibosti některých návštěvníků tentokrát přistavila i několik moderních vozů BMW s elektrickým pohonem. Více než velkolepým zadostiučiněním jim však byla výstavka klasických „bavoráků“ ze sbírek Miloše Vránka staršího, zakladatele Renocaru a majitele jedné z nejhodnotnějších sbírek historických BMW na světě. Letos jsme v ní překvapivě nejvíce obdivovali nejmladší exemplář, červený roadster Z1 v prvotřídní kondici.
Také tentokrát jsme díky znamenité spolupráci s pořadateli stánek Automobilu rozvinuli na prominentním místě přímo po straně zámeckých schodů. Návštěvníkům jsme zde kromě osobního setkání nabídli také starší výtisky Automobilu a spřízněný stánek legendární brněnské funkcionalistické kavárny Era, ale hlavně unikátní dvojici impozantních pick-upů Chevrolet z roku 1951, resp. 1954.
Na druhé straně zámeckých schodů pak bylo pódium, jež se znovu stalo místem trvalého přísunu moderovaného programu (opět uváděl Luděk Savana Urbánek) s vystoupeními prvorepublikově laděných hudebních a tanečních souborů či s módními přehlídkami. Po poledni došlo na vyhlašování výsledků volby odborné poroty pod vedením Pavla Opletala. Znovu bylo šest kategorií, automobily do roku výroby 1946, do 1971 a do 1989, dále motocykly a traktory a „speciál“ (letos patřil autobusům). Dekorovaní z každé kategorie dostali pohár, diplom a věcné ceny, jež kromě Pavla Opletala přebírali z rukou ředitelky zámku Evy Oubělické, patronky Aleny Antalové a autora článku a šéfredaktora Automobilu Jiřího Duchoně.
Kolem hlavní kašny přímo před zámkem se, jako obvykle, soustředily nejstarší a nejcennější automobily, v okolí postranních jezírek pak motocykly. Pod úrovní hlavní plochy potom již parkovaly stroje novější, ovšem i mezi nimi se našly skutečné skvosty. Jejich přítomnost je třeba ocenit i z toho důvodu, že souběžně s Veteranfestem 2023 probíhalo ve Francii Le Mans Classic k příležitosti 100. výročí tohoto závodu…
Jsme rádi, že jsme jako redakce Automobilu mohli být také letos hlavním mediálním partnerem Veteranfestu, a těšíme se na další ročník, jenž proběhne zase poslední červnovou sobotu, tedy 29. 6. 2024. Tentokrát ale už bez paní ředitelky Oubělické, jež ve Slavkově tradici setkání klasické techniky s širokou veřejností před pěti lety vydupala z popela. Pevně věříme, že její nástupce bude podobně vstřícný a operativní.
AUTOMOBILY DO R.V. 1946
1. Wikov 35 (1932)
2. Z6 (1936)
3. Citroën 11C (1938)
AUTOMOBILY 1947–1971
1. Škoda 440 Karosa (1956)
2. Cadillac De Ville (1960)
3. Mercedes-Benz 190 SL (1959)
AUTOMOBILY 1972–1989
1. Metalex (1989)
2. Porsche 911 SC (1981)
3. Ferrari Mondial (1982)
MOTOCYKLY
1. Gnome et Rhône (1925)
2. NSU 251 OSL (1938)
3. Honda 500 Four (1973)
TRAKTORY A OSTATNÍ
1. Lanz Bulldog (1942)
2. Steyr (1958)
3. Zetor 2011 (1967)
AUTOBUSY
1. LIAZ Karosa (1990)
2. Škoda 706 RTO (1967)
3. Praga RND (1953)
Převzato z časopisu