Historie
Tatra 75 Sport Bohemia – Rovnou na soutěž elegance
František Vahala 16.01.2022 04:22
V meziválečných dobách, kdy téměř každý vyrobený vůz alespoň v něčem vynikal, můžeme pátrat do nekonečna a stále nacházet jedinečné kousky. Například velmi vzácnou Tatru 75 Sport s karoserií Bohemia, existující pouze ve třech kusech…
Člověk se v záplavě „klasiků“ nejraději těší krásou a sílou slavných evropských závodních strojů, které vyhrávaly velké závody. Jsou zde Alfy Romeo, Bugatti, Bentleye, Aston Martiny a další. A pak se jednou vrátí nohama na zem a vyrazí na tuzemské setkání nebo závod a nestačí se divit, jaké pestrosti v meziválečném období dosahovala automobilová výroba v tehdejším Československu! A hned má o čem přemýšlet, po čem pátrat. Mnozí starší kolegové, a celá parta „tradičních veteránistů“ vůbec, to už ví, ale přesto je vždycky dobré a vítané, když se na tradici snaží navázat i někdo mladší. Ať už je cesta jakkoliv trnitá…
Teď si prohlížíme představenou Tatru 75 Sport se vzácnou karosérií a snažíme se zorientovat v číselných označeních tehdejších Tater. Pokud to vezmeme stručně a zjednodušeně, Tatra 75 (1934–1942) byla nástupcem Tatry 54 (1931–1934). Ta zase vznikala jako ekonomičtější verze typu Tatra 52 (1931–1939). Aby to bylo trochu jasnější, pořád se bavíme o střední třídě vozidel, nižší třídu reprezentovala nejprve Tatra 11/12 (1923–1934) a potom Tatra 57 (1931–1948), známá jako Hadimrška.
I když výroba typu 75 začala už v roce 1933, oficiálně se Tatra 75 představila na pražském autosalonu až v dubnu roku 1934, a to v podobě čtyřmístného dvoudveřového kabrioletu. Jejím nejrozeznatelnějším prvkem byla nová maska chladiče tvořená dvěma sloupci štěrbin namísto uzavřené kapoty ve tvaru žehličky. Základem vozu byl páteřový rám s centrální nosnou rourou a nezávisle zavěšenými koly. Zadní kola přes čtyřstupňovou ručně řazenou převodovku roztáčel vzduchem chlazený plochý čtyřválec OHV (konstrukčně blízký motoru menšího typu T 57 s větrákem chlazení vpředu před válci).
V roce 1934 vznikaly hlavně luxusní čtyřmístné kabriolety, oblíbené čtyřdveřové limuzíny přibyly až později. Několik desítek šasi bylo odesláno do Vídně, kde byly karosovány společností Austro-Tatra. Pro zájemce o individuální stavby karoserie samozřejmě automobilka nabízela i samostatné podvozky, většinou dodávané s přední kapotou a blatníky.
Námi představený vůz Tatra 75 Sport karosovala sice firma Tatra, ale v pobočném závodě Bohemia v České Lípě (ten byl součástí Ringhofferových továren od roku 1932). V Bohemii se sice stavěly hlavně užitkové verze nákladních vozidel či autobusové zástavby, ale i zakázkové karoserie na různé typy Tater – například i podvozky typů 52 a 57. Dohromady zřejmě vzniklo i 19 individuálních karoserií pro typ 75, ovšem v této konkrétní specifikaci pouze tři.
Historie konkrétního vozu je poměrně dobře zmapovaná. Podvozek 30 661 s motorem číslo 175 820 byl vyroben v Kopřivnici roku 1934 a v roce 1935 na něj byla v České Lípě postavena sportovní dvoumístná karoserie se třetím nouzovým sedadlem. Jejím prvním hrdým majitelem se stal Vladimír Čaloun, majitel řeznictví v Bratislavě-Trnávce. Dokládá to nejen poválečný velký technický průkaz, ale i typové osvědčení z roku 1940. Kromě podrobností o změnách majitelů například víme, že v roce 1953 měl vůz najeto už 250 000 kilometrů! Tehdy se pohyboval v Bratislavě, odkud se v roce 1978 dostal zpět do Česka. Nový majitel byl nadšený sběratel a začal objíždět výstavy a soutěže elegance – ví se například, že vůz dojel do Holandska, Německa, Rakouska i Maďarska a v roce 1988 dokonce až do lotyšské Rigy!
Před jedenácti lety se vůz s pestrým životem dostal do rukou Ing. Lubomíru Pešákovi, majiteli Veteran Areny v Olomouci a známému milovníkovi klasických automobilů a meziválečného životního stylu a umění. Ten mu poskytl nejen důstojné zázemí, ale samozřejmě také nutnou péči – došlo na generální opravu motoru a renovaci všeho podstatného včetně nového laku. Barevné schéma karoserie vozu se postupně měnilo: zatímco původně byl elegantní vůz vyveden v kombinaci zeleno-zelená, později došlo k přelakování na modro-modrou kombinaci. Stříbrno-červenou kombinaci zvolil v roce 1997 tehdejší majitel a ten současný se rozhodl, že už k vozu natolik patří, že ji zachová. Po renovaci a opětovném uvedení do provozu v roce 2013 bylo již možné vůz potkat při různých příležitostech: například při slavném revivalovém závodu 1000 mil československých, na tradiční jízdě do vrchu Brno-Soběšice nebo dokonce na soutěži elegance na zámku v Loučeni. Tedy přesně na té události, na kterou elegantní vůz patří.
Jak taková vzácná sportovní Tatra jezdí? Velmi příjemně – pěkně zrychluje i dobře brzdí, zvyk vyžadují snad jen tři páky převodovky. Samotné řazení je krátké a přesné a přednosti rychloběhu a volnoběhu jsou po pár kilometrech snadno a vhodně využitelné. Zážitek z jízdy umocňuje hřebenové řízení s lehkým chodem. Ryzí nadšení! Skutečně vůz, se kterým by člověk klidně absolvoval i dálkovou jízdu a věřil tomu, že to celé zvládne nejen bez poruchy, ale i s velkou noblesou.
Ostatně typ 75 je obecně velmi povedeným automobilem. Během pěti let vzniklo celkem 4114 kusů a postupně se (minimálně v našich končinách) stal jedním z nejvyhledávanějších klasických vozů domácí provenience třicátých let. Ovšem představený vůz v provedení Bohemia jen tak nevyhledáte…
Celkem totiž vznikly pouze tři kusy, druhý existuje v Německu (původně modro-modrý, nyní zeleno-zelený). Zcela střízlivý úsudek jasně naznačuje, že se díváte na jeden z nejpřitažlivějších automobilů své doby, jenž ozdobí kdejakou soutěž elegance. Tatra 75 Sport Bohemia má všechno, co si člověk může představit pod pojmem investiční automobil: raritnost, známou historii, originalitu, ale i úžasný styl otevřeného vozu, který navíc nádherně jezdí. S tím začněte při pokusu o odhad její skutečné hodnoty…
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Vzduchem chlazený zážehový plochý čtyřválec; OHV 2V; 1688 cm3 (ø 80 x 84 mm), 4,5:1, 22 kW (30 k)/2800–3500 min-1; karburátor, dynamobateriové zapalování Bosch 6V, rozdělovač a dynamo Scintilla. Jednokotoučová suchá spojka, čtyřstupňová nesynchronizovaná, ručně řazená převodovka se zpětným během, rychloběhem a volnoběžkou; pohon zadních kol.
Podvozek
Páteřový rám s centrální nosnou rourou kruhového průřezu, třímístný kabriolet; vpředu nezávislé zavěšení na paralelogramu, dvě příčná listová pera, vzadu výkyvné polonápravy, horní příčné listové pero; hřebenové řízení bez posilovače; hydraulické brzdy Lockheed, bubnové; rozměr pneumatik 5,75-16.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2700 mm; rozchod kol 1250 mm; d/š/v 4200/1560/1500 mm; hmotnost pohotovostní 975 kg.
Provozní vlastnosti
Největší rychlost 100–110 km/h; zrychlení 0–100 km/h N.A.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)