Historie
Seat Ibiza (1984 – 2014) – Oslava v Sitges
Tom Hyan 19.12.2014 08:29
Nejúspěšnějším automobilem španělské výroby je Seat Ibiza, na trhu je třicet let a dosud se prodalo pět milionů ve čtyřech generacích...
Španělsko se vypracovalo na jednoho z největších evropských výrobců automobilů. Vždy tomu tak ovšem nebylo, mnohé pokusy o výrobu vlastních vozů končily fiaskem, přestože Španělsko má poměrně bohatou automobilovou historii a svoje legendy. Patří k nim nejen vozy historických značek Hispano-Suiza a Pegaso, ale především více než šedesát let aktivní Seat, založený z národní iniciativy a dlouhá léta využívající spolupráce s italským Fiatem. Právě Ibiza, první originální kompletní konstrukce značky, znamenala v roce 1984 obrat z licenční výroby ke svébytné vlastní produkci... Automobilka z Barcelony neměla šanci na přežití jako samostatný podnik, a tak se v červnu 1986 stala třetím členem Volkswagen Group (po VW a Audi), což jí zajistilo další rozvoj.
Nové automobily vznikly s využitím koncernových podlahových plošin VW Group, první Ibiza (projekt S1) zůstala symbolem změny, zatímco druhá, třetí i čtvrtá generace už vyjela pod taktovkou Volkswagenu. Seat Ibiza je po třiceti letech vůbec nejúspěšnějším španělským automobilem, záhy překonal legendární Seat 600 (licence Fiat 600), jenž postavil Španělsko na kola. V roce 2014 připravil Seat oslavu 30. výročí Ibizy na několika místech, nejpůsobivější však jistě byly jízdy automobilů čtyř generací Seat Ibiza na historickém autodromu El circuito de Terramar v Sant Pere de Ribas u letoviska Sitges, který byl v roce 2009 alespoň částečně opraven, takže tam Carlos Sainz st. mohl zajet nový rekord klopeného dvoukilometrového oválu časem 42,6 sekundy v květnu 2012 při akci Red Bull. Hvězda světových rallye nejela s vozem Seat, ale na Audi R8 LMS, stejně jako Miguel Molina, španělský účastník DTM. Autodrom v Sitges je bájnou stavbou, druhým nejstarším evropským oválem po britském Brooklandsu, a rekord až do Sainzovy jízdy držel hrabě Louis Zborowski (Miller), když dosáhl 45,8 sekundy (ø 157,2 km/h) v jediné Velké ceně Španělska, která se tam pořádala v první sezoně 1923. Vyhrál Alberto Divo na Sunbeamu (ø 156 km/h), druhý byl Zborowski, třetí domácí Carreras na španělském Elizalde.
Okruh Terramar poskytuje působivou kulisu akcím, jež se tam znovu začaly konat (když jsme tam byli v září 1995 poprvé, byla trať zarostlá, v betonovém povrchu nebezpečné díry). Z iniciativy majitele pozemku, rodiny Ricart i Lloret, došlo před pěti lety k vyspravení povrchu, takže tam lze zase jezdit plná kola. Kuriozitou jistě je, že trať po finančních problémech asi v roce 1927 koupil pražský průmyslník (a závodník) Edgar Morawitz (1892 – 1945), jenž tam pořádal další závody. Po válce okruh vdova Morawitzová prodala (poslední závod se jel 29. května 1955) a od té doby chátral. Naštěstí se našli lidé, kteří tuto výjimečnou motoristickou památku hodlají zachovat a nikoli prodat jako pozemky developerům... Na okruhu se v rámci oslav představily nejen čtyři generace vozů Seat Ibiza, ale také otevřená dvoumístná studie Seat Ibiza Cupster, jež slavila světovou premiéru na akci GTI Wörthersee Treffen 2014.
Základem prototypu je Ibiza Cupra s motorem 1.4 TSI/132 kW (180 k), sedmistupňovou převodovkou DSG a osmnáctipalcovými koly. Vůz nemá střechu ani klasické čelní sklo, ale nízký štít vpředu, který přechází do boků. Za hlavami jezdce a spolujezdce, jejichž sedadla jsou proti sériovému typu o 80 mm uložena níže, jsou aerodynamická zakrytování jako u závodních automobilů minulosti. Také kokpit je spartánský, vše zbytečné chybí, jde o radost z jízdy, a proto vychází ze závodních verzí Ibiza Trophy. Originální Ibiza první generace se představila na Pařížském autosalonu 1984, motory 1.2 a 1.5 vznikly ve vývojovém středisku Porsche ve Weissachu a nesly dokonce označení System Porsche, za což německá firma obdržela sedm marek za každý vyrobený kus. V roce 1991 prošla Ibiza faceliftem jako New Style včetně nové verze System Porsche 1.7/81 kW (110 k); do té doby nabídku představovaly pohonné jednotky 33 až 74 kW (44 až 100 k) včetně vznětového čtyřválce 40 kW (55 k). Druhá generace se objevila v březnu 1993 na autosalonu v Barceloně, španělský král Juan Carlos I. otevřel 22. února 1993 nový závod v Martorellu u Barcelony (1500 vozů denně) a Ibiza II se stala jeho prvním výrobkem, jako první také uvedla verzi Cupra, motory už byly z portfolia Volkswagenu. Třetí generace Ibizy se stala prvním vozem, na němž se podílel nový šéfdesigner Walter de’Silva (ex-Alfa Romeo) a také prvním, jenž už v roce 2001 uvedl koncepci sportovního podvozku Agile Chassis. Vývoj probíhal v Technickém centru Seat v Martorellu, výkony nabízených motorů dále rostly. Dvacáté výročí oslavily sportovní Ibiza FR (Formula Racing) a další Cupra. Čtvrtá generace, dílo nového šéfdesignera Luca Donckerwolkeho (ex-Lamborghini), byla uveden na Madridském autosalonu 2008 jako sériové ztvárnění studie Bocanegra (Ženeva 2008), přičemž třídveřová Ibiza SC (SportCoupé) přišla na Londýnském autosalonu 2008. Následovalo kompaktní kombi Ibiza ST, první Seat tohoto druhu po typu Cordoba Vario, a facelift celé řady v roce 2012. Tím se zatím historie Ibizy, která nachází zákazníky ve čtyřia-sedmdesáti zemích, uzavřela.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)