Historie
Praga Lady – Dáma z Libně
Jan Tuček 09.03.2012 11:51
V říjnu 1935 představila československá automobilka Praga nový vůz střední třídy s motorem 1,5 litru a noblesním jménem Lady…
Praga Lady, v dobové motoristické mluvě zvaná lejdyna, debutovala ve chvíli, kdy po letech hospodářské krize nakrátko přišla konjunktura. V nabídce pražské automobilky se zařadila nad kompaktní typ Baby a těsně pod větší vůz Super Piccolo, který měla záhy nahradit. V duchu tradice značky nepřinášela žádné revoluční výstřelky, ale solidní klasické řešení v kvalitním provedení. Také Lady se podle reklamního sloganu značky Praga měla stát vozem na statisíce kilometrů. Lady dostala do vínku robustní rám se dvěma podélníky a středovou výztuhou ve tvaru X, dělenou přední nápravu odpruženou příčným listovým perem a poháněnou tuhou zadní nápravu s podélnými půleliptickými listovými pery.
Obě nápravy byly opatřeny olejovými tlumiči, zadní také zkrutným stabilizátorem. Podvozek s rozvorem náprav 2650 mm měl vpředu rozchod kol 1230 mm a vzadu 1260 mm. Bubnové brzdy se ovládaly mechanicky, kola nesla pneumatiky rozměrů 5,75 x 16. Připomenutí zaslouží skutečnost, že vozy Lady dostaly standardně volant umístěný vlevo, zatímco většina jejich tuzemských konkurentů měla ještě pravostranné řízení. Prvních sto padesát automobilů Praga Lady ročníku 1935 poháněl čtyřválec SV 1446 cm3 o výkonu 28 k (20,5 kW)/3000 min‑1, který se již dříve osvědčil ve voze Piccolo. I tentokrát byl spojen s třístupňovou převodovkou, jež měla synchronizaci druhého a třetího převodového stupně. V roce 1936 se už Lady dodávala s větším čtyřválcem SV 1660 cm3, předtím montovaným do typu Super Piccolo. Při nezměněném zdvihu 94 mm měl vrtání zvětšené ze 70 na 75 mm a nabízel výkon 35 k (26 kW)/ 3500 min‑1.
Spolu s tímto výkonnějším motorem se montovala zesílená převodovka, ovšem nadále třístupňová. Praga Lady prvních pěti sérií z let 1935 až 1937 se vyráběly se 4,2 metru dlouhými továrními karoseriemi ve třech základních provedeních jako čtyřmístný tudor, čtyřmístný čtyřdveřový sedan s malými okénky za druhým párem bočních dveří a coby čtyřmístný dvoudveřový kabriolet. Hmotnost jednotlivých verzí se pohybovala kolem 1150 až 1200 kilogramů, automobily s motorem 1,45 litru dosahovaly největší rychlosti 95 km/h, s větším 1,66 l uháněly přes 100 km/h. Nejznámější (a patrně vůbec nejzdařilejší) zakázkovou karoserií na podvozku Lady z tohoto období je dvoumístný roadster ročníku 1936, který vznikl v dílnách Oldřicha Uhlíka v Praze-Strašnicích. Vůz postavený na podvozku druhé série se může pochlubit dynamickými liniemi a prodlouženou splývavou zádí, ozdobenou tehdy módní svislou ploutvičkou. Nemusíme snad ani připomínat, že vzácný unikát už léta opatruje Emil Příhoda, majitel značkového muzea Praga ve Zbuzanech u Prahy.
Praga Lady se v letech 1936–1937 objevila i v řadě dalších převleků. Za všechny připomeňme pohlednou skříňovou dodávku s decentně zakrytými zadními koly, anebo valníček s dřevěnou korbou opatřenou plachtou, postavený pro pražskou uzenářskou firmu Josefa Nováka. Zmínku si zaslouží sanitní Lady, dodaná v roce 1937 do Košic. Měla prodlouženou zaoblenou záď, celkovou délku 4,6 metru a asymetrické uspořádání karoserie. Zatímco na pravém boku byly jen jedny dveře vpředu, na levém byly navíc druhé boční, otevírající přístup do sanitního prostoru. Nosítka, ať už s pacientem, anebo prázdná, se ovšem zasouvala a vysouvala jednokřídlými dveřmi v zaoblené zadní stěně. V polovině října 1937 měla na Pražském autosalonu premiéru modernizovaná Praga Lady s novou karoserií elegantně zaoblených linií. K ní a jejím verzím se vrátíme příště.