Historie
Praga Lady (2) – Oblá dáma
Jan Tuček 26.03.2012 15:36
V polovině října 1937 mohli návštěvníci Pražského autosalonu obdivovat modernizovaný vůz Praga Lady s karoserií důsledně zaoblených tvarů…
JAN TUČEK V prospektu vydaném k této příležitosti pražská automobilka nešetřila chválou a pestrou reklamní mluvou. Pod nadpisem Americké pohodlí – evropská úspornost uváděla, že Praga Lady, model 1938, s novou karoserií zosobňuje novou, moderní krásu, novou úroveň pohodlné a bezpečné jízdy, nové úspěšné spojení přepychu s hospodárností. A péče, s níž jest i tento nový automobil Praga Lady vyroben, ručí za to, že rovněž zaslouží jména Praga – vůz na statisíce kilometrů. Citaci si zaslouží také pasáž s nadpisem Automobil, jaký je radost řídit, jež měla potenciální zákazníky nalákat za volant nového vozu: Lady je radost řídit. V celém ústrojí je taková přesnost, poslušnost a lehkost chodu, že tento automobil odpovídá již na Vaše myšlenky vyjádřené lehkým, bezděčným pohybem. Lady jen čeká na Vaše rozkazy. Praga Lady modelového roku 1938 se nejprve představila coby čtyřdveřový pětimístný sedan se šesti bočními okny a rozměrným zvenku přístupným zavazadlovým prostorem v zádi, krytým oblým víkem.
Vůz si zachoval klasicky stavěný podvozek s robustním rámem s centrální výztuhou tvaru X, nezávislé zavěšení předních kol odpružených příčným listovým perem a poháněnou tuhou zadní nápravu s podélnými listovými pery. Brzdy byly nadále bubnové s mechanickým ovládáním táhly, šestnáctipalcová kola nesla superbalonové pneumatiky rozměrů 5,75 x 16. Motor byl osvědčený kapalinou chlazený řadový čtyřválec s ventilovým rozvodem SV o objemu 1660 cm3 (ø 75 x 94 mm) a výkonu 35 k (26 kW)/ 3200 min‑1, převodovka třístupňová s řadicí pákou na víku. Při rozvoru náprav 2650 mm a rozchodu kol 1230 mm vpředu a 1260 mm vzadu byl sedan standardně opatřený předním nárazníkem dlouhý 4220 mm, přes blatníky široký 1600 mm a vysoký 1585 mm. Samotný podvozek vykazoval hmotnost 810 kilogramů, k jízdě připravený vůz měl hmotnost 1170 kg.
Dosahoval největší rychlosti 100 km/h, zrychlení z 20 na 80 km/h zvládl za třicet sekund a podle výrobce spotřeboval průměrně 11,5 litru benzinu na stovku kilometrů. Pod přední kapotou umístěná palivová nádrž měla základní objem dvaačtyřicet litrů a navíc sedmilitrovou rezervu. Součástí výbavy byl speciální zvedák značky Unikum, jenž se v případě defektu zasouval uprostřed délky vozu pod podlahu a zdvihal tak obě levá nebo obě pravá kola. Praga Lady se záhy objevila i v dalších karosářských provedeních, coby sportovní roadster a jako čtyřmístný luxusní kabriolet s koženým čalouněním. Podle prospektu z roku 1939 byl kabriolet s tovární karoserií dlouhý 4500 mm a s nataženou vícevrstvou střechou vysoký 1550 mm. Měl protáhlou svažující se záď se zapuštěným víkem zavazadlového prostoru.
Jeho hmotnost se pohybovala těsně pod hranicí 1100 kilogramů. Lady se na přelomu třicátých a čtyřicátých let stala také vyhledávaným základem ke stavbě sanitních vozů v jednolůžkovém i dvoulůžkovém provedení. Stavěla je např. firma Karosa v Praze-Holešovicích, ale také karosárny Šnýdr v Kolíně, Sodomka ve Vysokém Mýtě, Praženka v Mladé Boleslavi a další. Zatímco výroba osobních vozů Praga byla v roce 1941 v důsledku válečných událostí přerušena, sanitky se v menších počtech vyráběly dál. Od počátku výroby v roce 1935 do vynucené válečné přestávky vzniklo asi 3500 vozů Praga Lady, z toho třetina s novou karoserií modelového roku 1938. V poválečných letech byly údajně ze zbylých dílů smontovány asi tři stovky dalších automobilů tohoto typu. Pět desítek podvozků typu Lady posloužilo v roce 1947 ke stavbě sanitních automobilů, které zhotovila karosárna Uhlík v Praze-Strašnicích. Tím skončila nejen kariéra solidně stavěného vozu střední třídy, ale i výroba osobních automobilů značky Praga. V duchu výše citovaného sloganu o voze na statisíce kilometrů však ještě další dvě desetiletí patřily automobily Praga ke každodennímu obrázku našich silnic.
Autor děkuje Pavlu Šipošovi a Jiřímu Herovi za poskytnutí dobové dokumentace
Převzato z časopisu