Historie
Pontiac - Ohrožený druh
Tom Hyan 26.10.2009 23:26
Pontiac od šedesátých let platil za nejsportovnější divizi General Motors, která svými vozy vyvolávala emoce, zvláště pak typy GTO, Le Mans, Firebird a Bonneville. V posledních letech se k této tradici vrátila, Bob Lutz uváděl jeden sportovně laděný vůz za druhým, od znovuzrozeného GTO po Solstice a novou řadu G8 s pohonem zadních kol.
Pontiac je malé město v Oakland County, na půl cesty mezi Flintem a Detroitem. Na přelomu minulého a předminulého století tam vzniklo několik společností, jež se pokusily o výrobu motorových vozidel. Jednou z nich byla Pontiac Buggy Company, která pod vedením Edwarda M. Murphyho od roku 1893 vyráběla bryčky, ale v sezoně 1907 představila první automobil nazvaný Oakland. Podnikatel William Durant, jenž hrál klíčovou roli při vzniku General Motors (viz AR 2/’09) a vyráběl koňské povozy ve Flintu, spojil své síly s Murphym a po odstoupení Alansona Brusha vstoupil do nové společnosti Oakland Motor Car Company, založené dvojicí Murphy/Brush, přímého předchůdce dnešní značky Pontiac. První Oakland nebyl úspěšný, společnost potřebovala kapitál a Durant jej měl, takže General Motors někdy v roce 1909 převzal polovinu akcií. Kdy se to přesně stalo, je zahaleno tajemstvím, Edward M.?Murphy předčasně zemřel v září 1909, jen pět měsíců po prvním obchodním kontaktu s Durantem. Po jeho smrti General Motors (dále GM) koupil i druhou polovinu akcií Oakland Motor Car Company, zasloužil se o rozvoj výroby (roku 1919 rekordních 52 tisíc vozů, vesměs šestiválců), ale pak prodej prudce klesl.
Alfred P. Sloan jr., který vedl General Motors v letech 1923 až 1956, věřil, že z Oaklandu může být vhodný stupeň mezi vozy Chevrolet (levnějšími) a Oldsmobile (dražšími). První šestiválcový typ Pontiac (od roku 1926) byl skutečně tak úspěšný, že v prodejích překonal všechny ostatní Oaklandy, a tak byla společnost přejmenována na Pontiac Motor Company. První Pontiac (jméno získal po indiánském náčelníkovi z kmene Ottawů) se v roce 1926 stal pětimiliontým vyrobeným automobilem GM. Přestože výrobní program Oaklandu zahrnoval čtyřválce, šestiválce a dokonce vidlicové osmiválce (od roku 1916), v roce 1930 se prodalo jen 24 443 Oaklandů, ale 188 000 vozů Pontiac! Bylo tedy rozhodnuto, úspěch Pontiacu vedl k zániku Oakland Division, v celé historii General Motors se nikdy nestalo, aby nový příchozí zahubil své předchůdce. Pontiac však nabídl value for money, přestože jeho podvozek i šestiválcový motor byly naprosto konvenční, a tak se hned první rok prodalo 76 696 vozů, výhradně s uzavřenou karoserií (premiéra Pontiacu 6-27 Series na autosalonu v New Yorku 1926); roadster a kabriolet se objevil o rok později.
Řadový šestiválec 3056 cm3 ( 82,55 x 95,25 mm) dával výkon 29 kW (40 k)/4000 min-1 a poháněl zadní kola prostřednictvím třístupňové převodovky. Vozy se prodávaly za 825 dolarů, půlmiliontý byl vyroben v červnu 1929 v Pontiacu (Michigan), pak však přišla krize a General Motors začal rušit značky. Měly zahynout obě, Pontiac i Oakland, ale první přežila a druhá byla zrušena v modelovém roce 1932. Pontiac měl až do roku 1932 pouze šestiválce, tehdy převzal navíc vidlicový osmiválec od Oaklandu, ale pro rok 1933 zkonstruoval levnější řadový osmiválec. Záhy začal vynikat působivým designem (W. Everett Miller, Frank Q. Hershey, Vincent Kaptur), schopný manažer Harry Klingler nejprve přivedl Chevrolet na první místo v prodejích (porazil Forda) a pak pod jeho vedením šel také Pontiac od úspěchu k úspěchu. V roce 1941 se vyrobilo rekordních 282 087 vozů, ale pak přešli na válečnou zbrojní výrobu. Jako většina ostatních amerických značek obnovil Pontiac produkci automobilů hned po válce s typy modelového roku 1942. Před druhou světovou válkou byl Pontiac především solidním sedanem, ale tato pověst se po válce měla dramaticky změnit, a to nejen účastí v automobilových závodech.
Vyvrcholením poválečné éry byly muscle cars, tzv. svalnaté vozy, typické americké automobily s vidlicovým osmiválcem vpředu a pohonem zadních kol, jejichž jména jsou neoddělitelně spjata se značkou Pontiac. V polovině padesátých let převzal vedení divize tehdy třiačtyřicetiletý Semon E. Knudsen, nejmladší manažer GM a syn bývalého prezidenta GM Williama S. Knudsena, a začal budovat mladistvější image značky. Pod jeho vedením vznikly zcela nové modely pro rok 1958 s působivějším designem, aby dostaly pro rok 1959 ještě výraznější tvář (Bonneville, Star Chief, Catalina), a v roce 1961 doplnil nabídku kompaktní Tempest, jehož základní čtyřválcový motor 3187 cm3 vznikl rozpůlením V8, měl inovativní samonosnou karoserii (tehdy se využívaly rámové podvozky) a převodovku vzadu v jednom bloku s diferenciálem (transaxle). Přelom padesátých a šedesátých let přinesl nádherné křižníky silnic, nejprve se svislými křídly na zádi a pak s mohutnou pontonovou karoserií, samozřejmě s motory V8, resp. řadovými šestiválci.
John Z. De Lorean převzal vedení značky v roce 1965 a postupně představil sportovní typy GTO (obdivoval Ferrari, proto použil označení původně pro Gran Turismo Omologato) a Firebird, sesterský model Chevroletu Camaro. Novým sloganem značky v osmdesátých letech se stalo We build Excitement, první Firebird vyjel v modelovém roce 1967 jako kupé a kabriolet, následovaly tři další generace tohoto úspěšného vozu (do roku 2002). V kalendářním roce 1979 se vyrobilo 713 475 automobilů Pontiac, v modelovém roce 1979 dokonce 907 412 vozů! To však byly rekordy značky…
Sláva svalnatého automobilu, který se proslavil také na filmovém plátně, však postupně slábla, zejména když i Pontiac vsadil na nepříliš vtipný slogan Pontiac is CAR, zavádějící stejně jako několikrát použité klišé Das Auto německých výrobců, nemluvě o první ropné krizi a metodě badge engineering osmdesátých let. Šetření na nepravém místě, výroba nevýrazných typů shodných s jinými značkami GM, přestože šlo například o podařený první minivan TransSport, se podepsaly na poklesu odbytu, ale i tak zůstává Pontiac třetí nejprodávanější značkou GM na americkém trhu (po Chevroletu a GMC). V roce 2001 sice získal zvláštní publicitu, když byl crossover
Pontiac Aztec vyhlášen nejošklivějším vozem světa, ale mohu potvrdit, že navzdory podivnému designu nebyl zdaleka špatný. Zajímavostí je kompaktní MPV Pontiac Vibe (nyní v nové generaci), zkonstruované a vyráběné ve spolupráci s Toyotou (Matrix) v Kalifornii, či sportovní roadster Solstice (Opel GT) z výrobního závodu v Delaware.
Bob Lutz, známý svou láskou k výkonným vozům, se pokusil navázat na tradice této značky dalšími sportovně laděnými typy. V roce 2004 představil nový Pontiac GTO s motorem 5,7 l V8, vlastně variantu australského Holdenu Monaro CV8 z Melbourne, která znamenala návrat ke klasice, tedy pohonu zadních kol. Neuspěl, v roce 2006 byl tento model zrušen, ale objevily se nový sedan G8 a pikap G8 ST (Sport Truck) na stejné platformě. Robert A. Lutz, jenž se do GM vrátil v roce 2001, se pokusil prosadit značku Pontiac a podpořil vývoj nových typů včetně klasického G8, sedanu, kupé a kabrioletu G6 (platforma GM Epsilon s předním pohonem a motory 4R, V6) a kupé i roadsteru Solstice. Pontiac rozšířil reklamní slogan na Pontiac is style. Pontiac is performance. Pontiac is culture. Pontiac is music. Pontiac is CAR. Nyní se však zdá, že dny značky Pontiac jsou sečteny, navíc Bob Lutz bohužel v dubnu odešel do důchodu. Ještě počátkem roku GM v restrukturalizačním plánu představil značku Pontiac jako nedílnou součást svého portfolia se zaměřením na niche models, stylové vozy sportovního charakteru, nicméně při jednání o státní pomoc byl donucen k dalším ústupkům. Americká administrativa požadovala zrušení značky GMC, která v hierarchii GM hraje dost velkou úlohu jako výrobce exkluzivních SUV a pikapů, jež jsou postaveny výše než sesterské typy Chevrolet. Navíc je GMC druhou nejprodávanější značkou GM na americkém trhu, takže změna plánů přinesla naopak útlum Pontiacu a soustředění sil na čtyři hlavní značky Chevrolet, GMC, Buick a Cadillac.
Navzdory pozitivnímu hodnocení nové nabídky měl Pontiac problémy přesvědčit zákazníky, aby kupovali jeho výrobky v dostatečném množství. Časy, kdy davy nedočkavých Američanů proudily do showroomů domácích automobilek každé září, aby si konečně koupily vozy nového modelového roku, jsou zřejmě pryč. Změnila se struktura americké společnosti, změnily se hodnoty, lidé už ani v USA automobilem necestují na dlouhé vzdálenosti, kdy bylo krásné plynout krajinou za tichého šumění osmiválce. „Bylo to dobré jméno, udělali hodně dobrých vozů,“ říká dealer třetí generace, jehož rodina prodávala automobily Pontiac nejen od roku 1932, kdy vznikla Pontiac Division, ale už od dvacátých let, kdy vznikl první automobil Pontiac.
Zdroj: Automobil 09/09
Autor: Tom Hyan