Historie
MAZDA MX-5 KUPÉ – Roadstery se střechou
František Vahala 12.06.2018 06:27
Historie
Mazda MX-5 neboli Miata je obecně známá jako veleúspěšný roadster, jenž si po celém světě získal miliony fanoušků. Její tvůrce s ní měl ale větší plány a minimálně jeden z nich se dokonce proměnil v realitu. Pojďme si připomenout vzácné verze kupé.
Mazda MX-5 je oprávněným kultem. Japonská automobilka s tímto roadsterem zcela sebevědomě obsadila pozice, jež v 80. letech (a dříve) vyklidili britští výrobci, pro něž byly roadstery po dlouhou dobu samozřejmou součástí portfolia a z různých důvodů je dál nemohli vyrábět. Hlad po levných, nenáročných otevřených vozech ovšem neustával, a když Mazda v roce 1989 představila první generaci MX-5, doslova zaplnila díru na trhu. Jednoduchý vůz s vyklápěcími světlomety a plátěnou střechou, kterou stačilo odjistit a snadno „zahodit“ za sebe, se dočkal téměř okamžitého úspěchu. Hned po představení v USA (a později v Evropě) byl nadšeně přijat novináři i laickou veřejností, jež byla unesena nejen jízdními vlastnostmi (všechna kola zavěšena na dvojitých příčných ramenech), ale i elegantním vzhledem.
Nelze se tudíž divit, že postupem času přicházely nejen facelifty, ale i další generace. Dnes jezdí již čtvrtá inkarnace nejprodávanějšího roadsteru světa (viz AR 2/’16). Recept s pokročilým podvozkem a jednoduchým čtyřválcem DOHC pohánějícím zadní kola (s možností samosvorného diferenciálu) doposud nenašel přemožitele, a my si tak můžeme být jisti, že zrovna MX-5 v modelovém portfoliu značky zůstane i nadále. První generace (NA) byla vyráběna v letech 1989 až 1997. Za jejím vývojem stál hlavně Tom Matano (společně s produktovým manažerem Bobem Hallem), který s tímto konceptem začal už na začátku 80. let. Hned od začátku měl s MX-5 velké plány, a dokonce si vysnil celou další možnou evoluci modelu. Kromě roadsteru samozřejmě myslel i na kupé – tužší, lehčí a sportovněji pojatý vůz, jenž by z „modulární“ platformy vozu vycházel.
V roce 1992 společně se svým designérským týmem z Kalifornie dokonce stvořil hliněný model kupé v měříku 1:1 a poslal jej vrcholovým manažerům do Japonska k posouzení. Vrcholný management značky bohužel nesdílel jeho nadšení pro další verzi Miaty a návrh zamítl – zřejmě z obavy, aby se další variantou nevytratilo ryzí kouzlo roadsteru, na němž byl postaven marketing. To by klidně mohl být konec příběhu, ale naštěstí se tak nestalo. Zástupci automobilky totiž v poslední chvíli rozhodli, že pro autosalon v New Yorku roku 1996 potřebují něco mimořádného – a tehdy do hry opět vstoupil šéf vývoje Mazda USA, nám již známý Tom Matano. Nenabídl nic jiného než kupé verzi slavného roadsteru. Společně s týmem několika lidí se vrhli do práce a z běžného roadsteru s využitím laminátových částí stvořili model zvaný poté M Coupe. Jelikož nezasahovali do nosných struktur vozu, kupé bylo nakonec těžší než původní roadster. První prototyp (na fotografiích) vynikal 16palcovými koly, výfukem Remus s karbonovou koncovkou, širšími světlomety se čtyřmi parabolami a některými specifickými doplňky v interiéru.
Vznikl pouze jeden exemplář a k sériové výrobě nedošlo. Návrat kupé se odehrál až v roce 2002, již u druhé generace typu MX-5. Tehdy Mazda pouze pro japonský trh představila kupé (jen s pravostranným řízením), přičemž pohon zadních kol zajišťoval alternativně základní motor 1,6 litru či silnější jednotka 1,8 litru, spojená s šestistupňovou manuální převodovkou. Při stavbě se opět začalo s běžným roadsterem, který byl před sestavením modifikován na kupé, takže se (stejně jako v případě konceptu M Coupe) nejednalo o zcela odlišný, nový vůz. Pevná střecha zvýšila hmotnost o zanedbatelných 10 kg, zato měla pozitivní vliv na tuhost celé karoserie, a tím pádem i na zlepšení jízdních vlastností. Za sedadly vznikl menší odkládací prostor. V letech 2002 až 2003 se vyrobilo celkem 200 kusů Mazdy MX-5 Coupé, což z ní dělá jednu z nejvyhledávanějších verzí.
Pokud nějakou potkáte, cena přesáhne klidně i milion korun. Pokud vám tedy nestačí snímatelný hardtop, dokoupitelný ke každé MX-5, musíte se při hledání vysněného vozu hodně snažit. Je zajímavé, že se Mazda v případě MX-5 tolik držela zpátky a úspěšný koncept nerozvinula směrem k širšímu publiku (možná to ale vůbec nepotřebovala). Je jasné, že kromě verzí kupé (pro další trhy) si mnozí z nadšenců pod kapotou dokázali představit například také malý šestiválec z MX-3 nebo dokonce rotační motor, kterým je automobilka proslavená. Tím jediným, co mohlo za celou dobu dlouhé historie nadšence potěšit, tak byla verze Mazdaspeed z let 2004 a 2005, disponující turbodmychadlem a mezichladičem stlačeného vzduchu. Díky tomu dávala zadním kolům výkon téměř 132 kW (180 k), tedy o 20 více než japonské specialitky typu verze RS či VS. Mazda na koncept uzavřeného modelu úplně nezanevřela – ve třetí generaci nasadila do výroby verzi s pevnou skládací střechou, a i v aktuální, čtvrté generaci ND představila provedení RF (viz AR 4/’17). Její konstrukční řešení je v podstatě targou s pevnou skládací střechou, jež se s pomocí elektromotorů skládá do zavazadlového prostoru. Při jízdě s nataženou střechou je tak dojem kupé téměř dokonalý. Ale čistokrevného kupé jako v případě výstavního prototypu z roku 1996 či limitované edice druhé generace se podle všeho zatím nedočkáme.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)