Historie
Mazda 1920–2020 – 100 let inovací
Tom Hyan 02.04.2020 06:41
Mazda Motor Corporation nepatří k největším automobilkám světa, ale k technicky nejprogresivnějším. V letošním roce slaví 100 let od založení.
Mazda není ani v Japonsku mezi největšími či nejstaršími výrobci automobilů, přesto však mnohé významně zastiňuje přístupem k technickým inovacím, které neváhá okamžitě zavádět do sériové výroby. Součástí její image se stal vývoj rotačního motoru podle vynálezu Felixe Wankela, s nímž překonala i prvního držitele licence NSU, o dalších ani nemluvě. Kromě jiného následovaly spalovací motory s Millerovým pracovním cyklem (sériově v Xedosu 9) a s pulzním dmychadlem Comprex (v Mazdě 626 Diesel). Nyní tvoří vrchol motorářské technologie Skyactiv-X s revoluční kombinací vznětového a zážehového spalování (SPCCI) či důrazný vstup do světa elektromobility s crossoverem Mazda MX-30.
Přestože Mazda začala s výrobou motorových vozidel až počátkem třicátých let, předloni oslavila významný milník výrobou padesátimiliontého automobilu! Dne 15. května 2018 vyjela z výrobní linky v Hofu jubilejní Mazda 6, a to 86 let a 7 měsíců poté, kdy základní závod v Hirošimě opustila první nákladní tříkolka Mazda. Přesto Mazda Motor Corporation oficiálně slaví 100 let, protože se zrodila 30. ledna 1920 v Hirošimě jako Toyo Cork Kogyo Co. Z názvu je zřejmé, že nejprve vyráběla korkové zboží, pak jako Toyo Kogyo Co. přidala nářadí, motocykly, nákladní tříkolky motocyklového typu a ve finále osobní i užitkové automobily. Dosažení prvního milionu trvalo přes 50 let (v lednu 1986, pokud nepočítáme tříkolky), ale pak došlo k výraznému nárůstu produkce (kromě Hirošimy dva nové závody v Hofu a montovny v zahraničí). Každý rok přibývá přes 1,5 milionu vozů Mazda na světových trzích, rok 2019 byl mezníkem v zavedení prvních automobilů z nové generace (Mazda 3 a CX-30). Rovněž byl završen Structural Reform Business Plan (Stage 2) a do března 2024 (konec fiskálního roku) se počítá s nárůstem produkce na dva miliony...
V roce 1930 vyrobila Mazda první motocykly, ale když o ně nebyl zájem, upravila je na robustní nákladní tříkolky typu DA, jejichž sériovou výrobu zahájila v říjnu 1931 (jednoválec měl solidní objem 482 cm3, tříkolka uvezla 200 kg nákladu). Dalším oborem zájmu byly stojanové vrtačky, ale to už se Mazda poohlížela také po plnohodnotném automobilu. Malý čtyřmístný sedan vyjel v roce 1940, vzniklo několik prototypů, jenže sériovou výrobu překazila válka, která měla pro město Hirošima katastrofální následky. Nejtěžší okamžik přišel 6. srpna 1945, kdy na Hirošimu dopadla atomová puma. Závody Toyo Kogyo byly umístěny jen 5,3 km od epicentra výbuchu, naštěstí byly stíněny přírodním valem, takže většina budov zůstala zachována (z celého města za valem zbylo pouhých šest staveb). Vzhledem k nedostatku materiálů a surovin byla produkce tříkolek obnovena až v prosinci 1945. Výroba automobilů však byla omezena, a tak Mazda nesměla válečný prototyp dále vyvíjet.
Značka Mazda se poprvé objevila na nádrži nákladní tříkolky, vznikla ze jména Ahura Mazda patřícího japonskému bohu světla, ale podle některých pramenů je také poctou zakladateli Jujiro Matsudovi. V roce 1950 se objevila první užitková čtyřkolka Mazda, ale až o deset let později společnost vstoupila mezi výrobce osobních vozů půvabným minikupé R360 se vzduchem chlazeným dvouválcem v zádi. Následovala Mazda 360 Carol se stejným motorem, ale chlazeným kapalinou, první čtyřválce Familia 800 (1964), základ později velmi úspěšné řady 323 a dodnes vyráběných nových generací Mazda 3, a Luce 1500, jejímž dalším vývojem vznikly sedany Cosmo a Capella, následované řadou 626 a novou Mazdou 6, také vyráběnou po řadě generací dodnes. Od roku 1960 Mazda představila nepřeberné množství sériových modelů osobních i užitkových automobilů, autobusů a sportovních i závodních vozů, ale také řadu koncepčních studií. Neváhala se pustit do vývoje vícerotorových motorů systému Wankel, v roce 1967 zahájila výrobu prvního vozu s dvourotorovým motorem Mazda Cosmo Sport a ve finále jako první japonská značka s rotačními motory vyhrála slavné evropské závody 24 h Spa 1981 (Mazda RX-7) a 24 h Le Mans 1991 (Mazda 787B). Celkem vznikly téměř dva miliony automobilů Mazda Rotary Engine (RE, RX).
Pokrokovou konstrukci automobilů Mazda ocenili také odborní novináři, v anketě JCOTY (Japan Car of the Year) byla Mazda prvním držitelem tohoto titulu v letech 1980/1981 (Familia), pak jej dobyla ještě pětkrát, a to titul JCOTY 1982/1983 (Capella), 2005/2006 (MX-5/Roadster), 2012/2013 (crossover CX-5), 2014/2015 (Mazda 2/Demio) a 2015/2016 (nová MX-5/Roadster). Sympatickým gestem je výroba dvoumístného sportovního vozu Mazda MX-5 (v Japonsku coby Mazda Roadster), který vyplnil na trhu mezeru po britských výrobcích (Lotus Elan) a zasloužil se o několikanásobný zápis do Guinnes-sovy Knihy rekordů, když několikrát vytvořil rekordní výrobní počty v tomto segmentu (nyní přes milion vozů, výroba pokračuje čtvrtou generací). Mazda RX-8 byla posledním typem s rotačním motorem (do 2012), doplatila na přísnější emisní předpisy; nyní originální řešení bočních dveří tohoto kupé využívá elektrický crossover MX-30 (zadní kratší se otevírají proti směru jízdy až po otevření předních). Samozřejmě dnešní zprávy nejsou úplné, MX-30 není totiž první sériovou Mazdou s elektrickým pohonem, ty se už v minulosti dodávaly na domácí trh.
Japonská automobilka v roce 1984 změnila jméno z přežívajícího Toyo Kogyo Co., Ltd., na dnešní Mazda Motor Corporation, jednoznačně vyjadřující jak výrobní program, tak značku výrobků. Zajímavou historii společnosti dokumentuje tovární Mazda Museum (viz AR 8/’10), umístěné přímo v základním závodě Ujina Plant v Hirošimě. Navštívili jsme je dvakrát, prochází průběžnou modernizací a při poslední návštěvě už mu patřily důstojné prostory, vyplněné typickými a nejvýznamnějšími výrobky značky. Můžete si tam prohlédnout různé prototypy i sériové modely včetně klasických elektromobilů, elektromobilů s vodíkovými palivovými články, koncepční studie a jubilejní milníky produkce. Optimalizace automobilové konstrukce v podání Mazdy dnes nese název Skyactiv-VA a dotýká se všech důležitých skupin vozu. Po úspěšné alianci s Fordem, vypovězené definitivně americkou stranou v roce 2010 (v rámci šetření), zvolila Mazda spolupráci s Toyotou, ale nadále zůstává samostatnou.
Převzato z časopisu