Historie
HILLMAN MOTOR CAR (1907 – 1976) – Jezdily i u nás...
Tom Hyan 10.03.2017 05:01
Historie
Hillmany měly na někdejším československém trhu zajímavé postavení, spolu s Fordy byly jedinými oficiálně dováženými britskými automobily...
V letošním roce uplyne 110 let od vzniku prvního automobilu, který postavil William Hillman spolu s francouzským konstruktérem Louisem Coatalenem. Britský průmyslník vybudoval první továrnu na svojí velké zahradě ve Stoke (Coventry), aby se pustil do stavby exkluzivních automobilů vyšší třídy, přestože se značka Hillman později zapsala do historie jako výrobce robustních automobilů pro široké masy. Byly to zejména sedany několika generací Minx; mezi lidovými vozy vzbudil pozornost revoluční Imp, poháněný hliníkovým čtyřválcem, uloženým v zádi. Louis Coatalen tvořil pro Hillmana od prvního roku, 1907, dříve pracoval také pro značky De Dion-Bouton ve Francii, britskou Crowden z Leamington Spa a známější Humber z Coventry. Zakladatel Hillman původně vyráběl jízdní kola, ale pak vybudoval automobilové dílny na zahradě ve Stoke.
Do roku 1909 vznikaly pozoruhodné stroje, mezi nimiž nechyběl šestiválec o zdvihovém objemu válců téměř deset litrů! Největší reputace Hillmanu ovšem přišla až v roce 1932 s první sérií lidového automobilu Minx (jméno v angličtině značí rozpustilé děvče!) a tento rodinný vůz, nejprve se čtyřválcem SV 1184 cm3 o výkonu 30 kW (40 k), stanovil nová měřítka v oblasti pohodlí, výkonu, designu a dílenského zpracování. Není divu, že se stal jedním z nejrozšířenějších britských automobilů spolu s výrobky Austin, Morris a Ford. Jméno Minx bylo natolik populární, že vydrželo na dlouhé řadě vozů Hillman až do počátku sedmdesátých let, kdy už továrna z Coventry společně s mateřskou skupinou Rootes byla součástí amerického koncernu Chrysler. Hillmany sice patřily k robustním automobilům, ale chyběla jim sportovní image, přestože Raymond Mays (zakladatel BRM a ERA) na nich zahájil svoji závodnickou kariéru a dobyl první vítězství na sportovním typu 10 HP Brooklands už počátkem dvacátých let. William Hillman byl otcem šesti dcer, z nichž dvě se provdaly za bývalé armádní kapitány Johna Blacka a Spencera Wilkse, kteří se podíleli na řízení automobilky Hillman Motor Car Co. (oba později odešli jinam, Black ke Standard/Triumph a Wilks k Roveru). Od extrémů, reprezentovaných velkoobjemovými šestiválci 9,7 litru a čtyřválci 6,4 litru, přešel Hillman k malému vozu 9 HP s motorem o objemu jen 1,4 litru, úspěšně nabízenému do roku 1925, který se stal základem nástupce 1,6 litru. V roce 1928 převzala automobilku obchodní společnost bratří lorda Williama Rootese a sira Reginalda Rootese, kteří postupně do Rootes Group zapojili výrobce osobních automobilů Hillman, Humber, Sunbeam a Singer a produkci užitkových automobilů Commer, Karier a Dodge UK, přidali karosárnu Thrupp & Maberly i další podniky, Clément-Talbot, British Light Steel Pressings a Tilling Stevens včetně Vulcan Motors. Rodina Rootesů vládla svému impériu až do převzetí americkým Chryslerem ve druhé polovině sedmdesátých let. Ještě se vyráběly také šestiválce, ale v roce 1939 byla výroba zracionalizována na nejúspěšnější Minx.
Oblíbený sedan, uvedený počátkem třicátých let, postupně sílil a procházel průběžnou modernizací. V roce 1935 dostal plně synchronizovanou převodovku, 1940 samonosnou karoserii, 1948 kapalinové brzdy a karoserii se zapuštěnými koly, 1950 větší motor 1265 cm3, 1955 ventilový rozvod OHV s opět větším motorem 1390 cm3, 1956 novou pontonovou karoserii a ke konci výroby v sedmdesátých letech proslulý motor 1725 cm3, jenž se stal standardní pohonnou jednotkou nejen Hillmanů, ale i odvozených typů koncernových značek Sunbeam, Singer, Humber a Commer. V šedesátých letech se do Československa dovážel sedan Minx III C s motorem 1592 cm3 o výkonu 42 kW (57 k), který nahradil dřívější III A/B s menším čtyřválcem 1494 cm3/35 kW (47 k). V roce 1962 se u nás Minx III C prodával za 42 000 Kčs, samozřejmě jen vyvoleným prominentům. Řada Minx vyvrcholila typy V a VI s modernizovanou karoserií, než v roce 1967 přišla zcela nová generace Minxů, později prodávaná pod novým jménem Hillman Hunter.
V první polovině šedesátých let výrobní program obohatil tvarově odlišný, ale podvozkově identický Super Minx, dodávaný rovněž jako kombi a elegantní kabriolet. Překvapením bylo vítězství trojice Andrew Cowan, Brian Coyle a Colin Malkin v maratonu Londýn-Sydney 1968, které automobilka oslavila uvedením speciální verze Hillman GT s motorem 1725 cm3 o výkonu zvýšeném na 69 kW (94 k). Pokrokovým činem bylo v roce 1963 zahájení výroby malého automobilu Hillman Imp, pro jehož výrobu zřídil Rootes Group novou továrnu ve skotském Linwoodu. Vůz moderních tvarů s velkou prosklenou plochou a dobře využitým obestavěným prostorem byl poháněn vzadu uloženým a šikmo skloněným celohliníkovým čtyřválcem 875 cm3 o výkonu 31 kW (42 k), jehož kořeny byly v závodních motorech Coventry-Climax.
Měl být především konkurentem BMC Mini, ale přišel v době odklonu od koncepce vše vzadu, přesto se vyrobilo 440 032 vozů do roku 1976 včetně sportovního kupé a kuriózního kombi Husky. Zatímco v Anglii měla značka dobrý zvuk, do Evropy putovaly její vozy většinou pod sesterským jménem Sunbeam, vznikly i luxusní verze Singer Chamois. Malý Imp se stal milníkem automobilové konstrukce, ale svět dal přednost přednímu pohonu. Závěr existence Hillmanu, ale i Sunbeamu, Singeru a Humberu, je smutnou kapitolou. V roce 1964 získal Chrysler majoritu v Rootes Group, ještě se objevil nový Hillman Avenger (1250 nebo 1500 cm3), ale poslední automobily Hillman byly vyrobeny v roce 1976. Nejprve je nahradila sportovnější značka Sunbeam, a pak Chrysler (typy Avenger a Hunter). Chrysler v roce 1978 prodal britské (Rootes Group) a francouzské závody (Simca) skupině Peugeot a továrna v Rytonu přešla na montáž Peugeotů (než o ni také přišla ve prospěch slovenské Trnavy). Tak skončila historie kdysi slavného Hillmanu, který dobře znali i českoslovenští motoristé.
Převzato z časopisu