Historie
Brockway Trucks (1912 – 1977) – Kvalita navíc
Tom Hyan 19.11.2014 07:17
Zaměření na nejvyšší kvalitu Brockway zahubilo, výrobce nákladních vozů ztratil samostatnost a po dvaceti letech byl zrušen...
Nepředbíhejme však, dlouhá desetiletí byl Brockway jedním z nejlepších nákladních automobilů na americkém trhu. Podobně jako řada jiných výrobců používal nakupované skupiny a díly, věnoval jim však neobyčejnou péči, upravoval je podle vlastních vysokých norem kvality, a to jak motory, tak elektrickou výzbroj a nakonec i budky, přestože ve finále byly cabovery shodné s produkty mateřské společnosti Mack Trucks, která Brock-waye v říjnu 1956 převzala (dodavatelem budek byla Bethlehem Steel). Neobyčejná péče proti duchu doby vedla k vyšší ceně, a to se stalo značce Brockway osudným. Ještě v sedmdesátých letech vyráběla dvě řady trambusů s bezkapotovou budkou a dvě řady klasických typů s dlouhou a kratší kapotou. Motory byly sice už vznětové GM Detroit, Cummins nebo Caterpillar, na přání se však nadále do počátku sedmdesátých let montovaly zážehové Continentaly. V roce 1977 se mateřská Mack Trucks rozhodla tradiční továrnu Brockway v Cortlandu ve státě New York definitivně zavřít, její slavnou historii dodnes připomíná několik exponátů firemního Mack Trucks Museum v Allentownu (PA), sídle Mack Trucks, jež se naopak později stala součástí Renault Trucks a s ním tvoří dnešní část Volvo Truck Corporation. Znamená to, že se někdejší konkurenční firmy White (Volvo) a Brockway/Mack (Renault) dostaly pod jednu střechu...
William N. Brockway založil výrobu koňských povozů, bryček a kočárů v roce 1851 v Homeru ve státě New York. Jeho syn George A. Brockway převzal rodinný podnik v roce 1889, ale automobilový boom té doby na něj zapůsobil natolik, že mu záhy vedení W. N. Brockway Carriage Works, Inc., nestačilo, a tak v sousedním Cortlandu na 106 Central Avenue v roce 1912 založil novou továrnu, která přežila až do roku 1977. Podle údajů z muzea Mack Trucks prý už v roce 1910 postavil první prototyp Brockway Motor Wagon, ale oficiální firemní údaje Brockway Motor Trucks vždy uváděly rok 1912 jako zahájení prodeje prvního lehkého nákladního automobilu značky Brockway. George A. Brockway se zjevně inspiroval lehkými nákladními vozy Chase, které se vyráběly v Syracuse (rovněž ve státě New York) už od roku 1907. Podle některých údajů také vzduchem chlazený dvoudobý řadový tříválec 16 HP prvního vozu vycházel z obdobné konstrukce Chase, měl dvoustup-ňovou planetovou převodovku, pohon zadních kol řetězy a tuhé nápravy, odpružené podélnými svazky eliptických per.
Další typy posílily, dvoutuna v roce 1915 už měla klasický čtyřdobý motor Continental a obvyklou mechanickou převodovku. Za války Brockway vyrobil 587 modelů B Liberty pro armádu, dodával také hasičské vozy, ve dvacátých letech expandoval a vyráběl až 5500 nákladních automobilů ročně. V roce 1928 koupil Indiana Truck Company (vozy Indiana), ale v hospodářské krizi opět firmu prodal konkurentu White, aby se mohl soustředit na vlastní produkci. V letech 1933 – 1938 předstihl Brockway dobu se sérií The Same Truck with Different Motive-Power Units, což nebylo nic jiného, než nákladní vozy se zážehovými motory, anebo v plně elektrické verzi (sloužily hlavně v rozvážkovém provozu v New Yorku)! V roce 1928 zavedl šestiválce, v roce 1934 vyrobil jeden z největších nákladních vozů Model V1200 s dvanáctiválcem American LaFrance o výkonu 176 kW (240 k) a s celkovou hmotností třicet tun! Všechny ostatní typy od 1½ do 15 tun poháněly šestiválce značky Continental. Za druhé světové války dostal Brockway úkol dodávat přepravníky pontonových mostů se znakem náprav 6x6, ze stejného podvozku byly odvozeny klasický valník, autojeřáb a hasičský vůz pro letiště; další byl vojenský 4x2 (i pro Velkou Británii) a v roce 1944 opět vzniklo 1237 vozů pro civilní účely.
Poválečné typy, včetně slavného Modelu 260, dostaly vrchové motory Continental (rozvod OHV), převodovky Fuller a nápravy Timken. V roce 1946 dosáhla výroba 4212 vozů, do roku 1954 však poklesla na 611 a 1. října 1956 se firma Brockway Motor Trucks stala divizí Mack Trucks, byť si ještě zachovala jistou samostatnost. Zrodil se také nový emblém firmy, pes Huskie, známý vytrvalostí při vlečení saní po sněžných pláních, řada Brockway Huskie se představila v roce 1958. Vlastní zážehové motory se vyráběly ve spolupráci s Continentalem, ale to už nastoupily vznětové Cummins (hlavně typ NH220 a 250; později též Caterpillar a dvoudobé GM Detroit série 53N a 71N). V roce 1968 firma uvedla Huskiedrive, nejprve pěti a pak osmistupňovou převodovku s dvoustupňovou zadní nápravou (tedy 10 nebo 16 dopředných stupňů), v roce 1971 se objevil Huskiteer se sníženou budkou COE pro komunální účely, společnost si nadále zakládala na vysoké kvalitě a používala slogan The Most Rugged Truck in the World, tedy nejodolnější na světě.
Dvoudobé motory GM Detroit s plněním válce bočními kanály, výfukovými ventily a přeplňováním jak kompresorem Roots, tak výfukovým turbodmychadlem, se montovaly ve vrcholných typech 6-71N, 8V-71N a 12V-71N, kde první číslo značí počet válců. Osmiválec dosahoval 213 kW (290 k) při 2100 min‑1, takže měl nad čtyřtakty Cummins a Caterpillar značnou převahu. Ropná krize v letech 1973 – 1974 těžce zasáhla výrobce dražších, byť kvalitních strojů. Pobídkou byla ještě objednávka 575 automobilů Brockway pro Írán, kde za vlády Rezá Šáha Pahlavího II do roku 1979 panoval mír a pořádek; mateřská Mack Trucks, Inc., tam dokonce měla v Teheránu velkou továrnu (Iran Kaveh Producing & Industrial Co.), z jejíž linek vyjížděly klasické kapotové typy Mack. Brockway v té době vyráběl nákladní vozy se znaky náprav 4x2 a 6x4 včetně tahačů návěsů, s celkovou dovolenou hmotností sólo až 53 000 liber (24 tun) a výkony motorů do 368 kW (500 k). Byla to však už jen labutí píseň, Mack Trucks měla rovněž potíže s odbytem, navíc musela investovat do protiblokovacího systému brzd, jenž začala americká legislativa vyžadovat. Snížila tedy počet vlastních dealerů, a když Brockway Motor Trucks navíc zasáhla nepovolená stávka místních odborářů, přišlo rázné opatření. Závod v Cortlandu byl zavřen, a tak skončila poslední významná automobilka, sídlící v americkém státě New York. Její vozy sloužily ve více než 60 zemích světa. Dne 8. června 1977 vyjel z továrny poslední nákladní automobil Brockway výrobního (pořadového) čísla 91 863. Další kapitola amerického automobilového průmyslu se neslavně uzavřela.
Převzato z časopisu