Historie
AvD Oldtimer Grand Prix Nürburgring – Na ostří nože
František Vahala 26.10.2016 06:56
O víkendu 12. až 14. srpna se na německém okruhu Nürburgring konal již 44. ročník AvD Oldtimer Grand Prix. Nadšenci klasického motorsportu měli jedinečnou šanci obdivovat pestrou skladbu nejzásadnějších závodních strojů daleké i blízké minulosti.
Oldtimer Grand Prix, pořádaný německým autoklubem, patří mezi klíčové akce, jež se svým významem blíží například britskému Goodwoodu. Během letního víkendu se v depu kolem okruhu Nürburgring scházejí všichni, kdo myslí závodění se starými vozy vážně. Letos se přihlásilo přes 500 účastníků a během víkendu přijelo závody klasických automobilů obdivovat přes 51 000 návštěvníků. Co je v rámci největšího závodního víkendu v Německu k vidění? Je toho dost. Už při pouhém procházení parkovištěm pro diváky potkáte mnoho různých klasických automobilů a youngtimerů, které by na domácím srazu automaticky vyhrávaly ceny. Sem však pouze přivezly své majitele.
Pokračujte ale kolem hotelu Dorint do depa stylizovaného do období 30. let. Právě zde se totiž shromažďují ty nejkrásnější meziválečné sportovní a závodní stroje. V řadě zde stojí minimálně deset meziválečných vozů Mercedes-Benz, různé modely -Bugatti, Bentley, Alvis, BMW, MG či Alfa Romeo. Není moc příležitostí, při nichž uvidíte například závodní monopost Alfa Romeo Tipo P3 ze začátku 30. let, navržený slavným Vittoriem Janem. Tento skvostný závodní stroj, jenž má na svém kontě 46 vítězství ve Velkých cenách, je poháněn řadovým osmiválcem se dvěma kompresory. Na start soutěže pravidelnosti, která meziválečné stroje provedla po severní smyčce okruhu Nürburgring, se postavilo přes 40 automobilů. Mezi nimi kromě zmíněné Alfy zářil zejména Mercedes-Benz 680 S, s nímž v roce 1927 Rudolf Caracciola vyhrál úvodní závod okruhu. Pokračujte tunelem do vnitřní části okruhu a dýchne na vás atmosféra, kvůli níž se tu sešly tisíce lidí – všude burácejí motory, voní olej, benzin a spálená guma.
Celý prostor je rozdělen na několik částí, v nichž parkují závodní automobily různých tříd. Po několika hodinách nutných k důkladné prohlídce celého zázemí získáte ucelený přehled o závodní historii. Ale v případě Oldtimer Grand Prix nejde jen o rozplývání se nad stánky jednotlivých automobilek (své zastoupení zde měla i Škoda Auto) a jejich naleštěnými historickými exponáty, ale hlavně o samotné závodění. Během nabitého víkendového programu se konalo dvacet různých závodů, vypsaných pro různé kategorie automobilů ze sedmi různých dekád. Ostré souboje na trati jsou samozřejmostí i přesto, že hodnoty některých závodních strojů dosahují astronomických hodnot. Páteční novinkou byl otevírací „track day“, při němž se Severní smyčka zaplnila zhruba 120 klasickými a moderními sportovními automobily. Díky tomu nezbyl prostor pro tradiční maraton, ale věřím, že to nikomu příliš nevadilo.
Mezi nezapomenutelné momenty víkendu patřil závod dvoumístných závodních a GT automobilů z 50. a 60. let. Celkem 38 automobilů se prohánělo po novém okruhu v sobotu večer během západu slunce a atmosféra silně připomínala dobové vytrvalostní závody, v nichž tyto historické skvosty původně soupeřily. Jedním z nejslavnějších jezdců letošního Oldtimer Grand Prix byl bývalý pilot formule 1 Jochen Mass, který na trati vodil Mercedes-Benz 300 SL z roku 1955. Největším diváckým magnetem byly jistě závody seriálu FIA Historic Formula 1 Championship, při nichž lze spatřit více než dvacet formulí 1 z konce 70. a začátku 80. let. Většinou jde o monoposty využívající osmiválcové třílitrové motory Cosworth, ovšem k vidění je například i dvanáctiválcová Alfa Romeo. Pokud dáváte přednost sportovním automobilům, určitě by vás potěšil hodinový závod seriálu FIA Historic Sports Car Championship.
V rámci tohoto šampionátu, vypsaného pro automobily do roku výroby 1974, se během letošní sezony jede celkem osm závodů a celý seriál končí v polovině října. Kvalitní účastí vynikalo také klání ve třídě formule 3 z let 1964 až 1984. Brit Mark Martin řídil velmi zajímavý stroj – Ralt RT3/82 nezapomenutelné legendy Ayrtona Senny. Nezapomnělo se ani na revivaly šampionátů DRM (Deutsche Rennsport Meisterschaft) a DTM. Kromě tradičně úžasných závodních BMW M1 ze série Procar bylo publikum uchváceno několika závodními stroji. Zřejmě nejhrubší zvukovou kulisu vytvářelo (kromě formulí 1) Audi 200 quattro TransAm s přeplňovaným pětiválcem 2,1 litru o výkonu 510 koní. Mezi další velmi zajímavé stroje patří určitě Zakspeed Ford Capri Turbo, nabízející až 460 koní z turbodmychadlem přeplňovaného čtyřválce o objemu pouhých 1,4 litru. Spolehlivost nebyla jeho silnou stránkou ani v době vzniku a není ani v současnosti – kvůli technickým problémům musel odstoupit. Mezi novinky ročníku 2016 patřila poprvé v historii i účast rallyových speciálů, konkrétně z brutální skupiny B, již připomnělo několik vybraných exemplářů. Závodní víkend na Nürburgringu byl i letos nabitý zážitky. K vidění byly nejen samotné úchvatné automobily, ale rovněž těsné souboje a neutuchající touha po vítězství. AvD Oldtimer Grand Prix je jedinečnou událostí, kterou by měl každý fanoušek závodních strojů alespoň jednou v životě vidět. Je téměř jisté, že se za rok bude chtít vrátit zpět a znovu zažít onu opojnou atmosféru, jež tam panuje.
Převzato z časopisu