Historie
Auto e Moto d´Epoca Padova 2022 – Naposledy v Padově
František Vahala 30.01.2023 06:36
Foto: Ondřej Kroutil
Největší italská prodejní výstava klasických automobilů se naposledy konala na tradičním místě, od příštího roku se přesouvá do Boloni. Nechyběli jsme…
Výstava v Padově se pyšní velmi dlouhou tradicí – poprvé se konala už v roce 1983 a od té doby se značně rozvinula. Je největší akcí svého druhu v Itálii a rozhodně se neztratí ani ve světě. Pro představu: na ploše 115 000 m2, rozdělené do 11 pavilonů a přilehlých betonových ploch, se schází kolem 1600 vystavovatelů, kteří dohromady prezentují kolem 5000 klasických automobilů. Na začátku 80. let jich bylo pětkrát méně a na první ročníky se přišlo podívat maximálně deset tisíc lidí. Dnes se jich zde otočí víc než 130 000!
Foto: Ondřej Kroutil
Letos jsme se do Padovy vrátili asi po deseti letech, abychom si opět užili ono nezaměnitelné kouzlo handlování a radosti, kterou lze zažít snad jen v Itálii. Neuvěřitelná a zdánlivě nepochopitelná změť nájezdů, podjezdů a kruhových objezdů nás konečně dovedla k oprýskané, ale stále celkem impozantní bráně fiery v Padově. Očekávání necháváme ve voze a jdeme se nechat pohltit celým tím hemžením bez přehnaného očekávání.
Hlavní třída opticky dělí rozlehlý areál na dvě poloviny. Hned v jejím čele stojí stánek Ferrari Classiche. Ferrari se chlubí vším možným od závodního modelu 125 S přes 750 Monzu, hezké 250 GT Coupé, 356 GTB/4 ve fantastické livreji až po kultovní F40, jichž během dne potkáme ještě několik. Už při procházce „hlavní třídou“ bylo víceméně jasné, v jakém duchu se to tu bude odehrávat – v dominanci italských vozů, a to ze všech tříd a od všech výrobců. Každý druhý třetí vůz byla zajímavá Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Ferrari nebo Maserati.
Foto: Ondřej Kroutil
Hala 1 je luxusním prostorem, v němž nás na koberci uvítaly stánky některých výrobců (Alpine), velkých klubů (Fiat 500 Club Italia), závodních týmů, velkých registrů či organizátorů důležitých podniků (například 1000 Miglia). Prozkoumali jsme několik exkluzivních vozů (fantastická byla Alfa Romeo 8C Monza v hodně patinovém původním stavu) a zakotvili u stánku Classic Car Charteru poskytujícího vozy na historické podniky. Zmínku rozhodně zaslouží stánek FCA Heritage, kde jsme mohli prozkoumat jeden z pěti (!) jedinečných Abarthů 1000 SP, postavených na skeletu Alfy 4C. Objednávky jsou otevřeny, jestli máte navíc asi 200 000 eur, může být váš (původní 1000 SP z 60. let vás vyjde alespoň o třetinu dráž).
Zaujaly nás i některé meziválečné stroje: dobře známé dvoulitrové O.M. 665 Superba s velmi elegantní karoserií, málo známé Diatto 20 S a Chiribiri Monza Sprint nebo ladný Fiat 508 Balilla Spider Sport Siata. A hlavně Alfy 6C a 8C, jimiž to tak nějak všechno pořádně začalo. A závodní Bugatti. A tak dále.
Nadšenec i profesionál si užije Alfy Romeo nejrůznějších verzí a stavů – od několika úchvatných meziválečných typů 6C a 8C přes poválečné období, reprezentované hlavně modely Giulia a Giulietta různých stavů a verzí, až po typy 1900, 2000 a 2600, a to včetně velmi přitažlivých kousků za dobré peníze. Youngtimerů Alfa Romeo nebylo málo, ale ani mnoho: kromě již velmi drahých osmiválcových Montrealů sem tam nějaká 33 (nikoliv původní 33 Stradale ze 60. let, ale ta z 80. let), hranatá Giulietta, občas 164 nebo GTV (včetně krásné Autodelty za dobrou cenu). Očekávaný vývoj se projevil i v Padově: do zájmu sběratelů se postupně začínají dostávat i pozdější modely s pohonem předních kol. Obdivovali jsme velmi krásné šestiválcové Alfy 166, celou sestavu modelu 147 GTA, ale i Brery či 156 s motorem Busso 2,5 litru V6.
Foto: Ondřej Kroutil
Lancie? Jednoznačná dominance modelu Delta Integrale. Viděli jsme jich desítky, jen ceny jsou trochu jinde než dříve. Například „obyčejná“, ale jinak hezká 16V v bílé barvě s nízkým nájezdem kilometrů stála 50 000 eur, různé limitované edice byly mnohem dražší… Hodně vidět byly i nejrůznější Fulvie, od obyčejných projektů až po závodní kousky. I když mladších italských vozů bylo hodně, celkově byla výstava spíše o těch starších, zejména poválečných (50. a 60. léta).
Zajímavou expozici připravil Italský automobilový klub, připomínal v ní vítězství Sandra Munariho s Lancií Fulvia HF na Rallye Monte-Carlo s tím, že v přehledné expozici ukázal i vítězný vůz. A nejen to – kolem bylo poskládáno dalších deset závodních kousků, které odkazovaly na historické úspěchy různých jezdců. Ti se točili v nedalekém sále při přednáškách a rozhovorech, nedílné součásti podobné události. Kromě mnohých, často zasloužilých jezdců si své publikum získal i hrdina generace mileniálů, Ital Davide Cironi.
Foto: Ondřej Kroutil
V záplavě italské produkce trochu zanikaly další exponáty – určité francouzské vozy (Citroëny DS, Renaulty Clio V6), americké (vedl Ford GT40), německé (například i Brutus z muzea Sinsheim, ale také docela dost Porsche, Mercedesů a BMW z různých období) a několik exotických japonských kousků (Honda NSX, Mitsubishi 3000 GT). Britskou školu reprezentovala různá MG, Jaguary a také rozsáhlá výstava Land Roverů a hezká expozice se dvěma TVR včetně jedinečného Sagarisu.
Celkový dojem z akce? Skvělé nabídky automobilů kolem 100 000 eur. Některé vozy nabízené až za úsměvně nadsazené ceny, ovšem daly se najít až nečekaně výhodné nabídky. Jet na místo se 100 000 eury připravenými na útratu, nejedeme domů moderní Mazdou CX-60, ale starým automobilem.
Převzato z časopisu