Svezli jsme se
BMW ŘADY 5 (G30) – Posedmé v řadě
Petr Hanke 23.01.2017 06:05
Svezli jsme se
BMW řady 5 je jedním z vozů definujících segment vyšší střední třídy. Nejnovější generaci lze bez přehánění označit za jeden z aktuálně nejvyspělejších vozů světa. Za jeho volantem jsme strávili několik stovek kilometrů.
Spolu s menší řadou 3 je právě řada 5 pro BMW z hlediska prodaných kusů nejdůležitějším modelem. Z ekonomického pohledu je vzhledem k vyšším cenám zcela zásadní. I proto se automobilka s každou novou generací nepouští (až na jednu výjimku) do příliš revolučních změn a sází spíše na postupné zdokonalování a evoluční vývoj. Ostatně tento přístup je jasně patrný i při pohledu do minulosti. I když vždy šlo u nové generace o zcela novou konstrukci, základní charakter je stále podobný, ovšem přizpůsobený dané době. BMW řady 5 se tak snaží definovat, jak má vypadat sportovně-luxusní sedan vyšší střední třídy. Sedmá generace řady 5 s kódovým označením G30 svým vzhledem navazuje na BMW řady 7 (G11/G12; viz AR 11/’15), představené v roce 2015. Celkově je ale design řady 5 umírněnější a přeci jen dynamičtější. Zatímco přední i zadní části zapadají do linie s ostatními modelovými řadami, řešení boků je překvapivě originální. A to nejen z důvodu vzduchových průduchů za předními koly, ale zejména díky nevšedně tvarovanému horizontálnímu bočnímu prolisu, jenž se výrazně „zakusuje“ do předního blatníku a v zadní části jeho horní hrana obepíná zadní okraj bočních oken a pokračuje střechou dopředu. Z fotografií není tento prvek příliš zřejmý, při „živém“ setkání je ale nepřehlédnutelný.
Pro testovací jízdy v okolí Lisabonu jsme měli připraveny dvě verze: zážehové provedení 540i sDrive, tedy se zadním pohonem, a 530d xDrive s pohonem všech kol. Zatímco bílé 540i je doplněno M sportovním paketem, vznětová verze je v provedení Luxury Line (existuje ještě Sport Line). Rozdíly mezi nimi jsou zejména v provedení předních nárazníků, použitých kolech a v neposlední řadě také uvnitř, kde jsou u dynamicky laděného provedení k dispozici výrazněji tvarovaná sedadla, stejně jako specifický volant. Zákazník tak může základní verzi zaměřit určitým směrem tak, aby si vůz co nejvíce přizpůsobil. A právě volba správné verze je velmi důležitá, protože rozdíly mezi nimi mohou být opravdu značné. Když se navíc do výběru započítá rozsáhlá nabídka příplatkové výbavy, je třeba volit skutečně s rozvahou. Právě velmi široké možnosti v otázkách konfigurace se ukázaly i ve zmiňovaných testovaných verzích. Jako první jsme měli k dispozici BMW 540i, pod jehož kapotou je umístěn zážehový řadový šestiválec přeplňovaný dvoukomorovým turbodmychadlem. Jde o motor z nejnovější generace pohonných jednotek mnichovské značky, jehož sourozencem je o dva válce zkrácený čtyřválec typu 530i. Naopak „bratranci“ jsou vznětové motory se šesti (530d) a čtyřmi (520d) válci. Právě tyto čtyři verze přijdou do prodeje v únoru jako první. S výjimkou verze 520d jsou všechny verze standardně vybavené osmistupňovou samočinnou převodovkou ZF. Všechny motory bez výjimky jsou k dispozici s pohonem zadních a volitelně i všech kol.
Zkoušená verze 540i se zadním pohonem je z pohledu českého trhu v této třídě, až slepě preferujícího pohon všech kol, určitou anomálií. Součástí výbavy tohoto vozu byly aktivní tlumiče Dynamic Damper Control a Integrální aktivní řízení (nyní i pro verze s pohonem všech kol), kombinující v závislosti na rychlosti variabilní převod řízení vpředu a řízení zadních kol. Po prvních ujetých kilometrech je jednoznačně cítit zaměření na komfort, a to ve všech režimech. K dispozici jsou nastavení Comfort, Sport, Eco Pro a po vzoru řady 7 i „univerzální“ Adaptive. Rozdíly mezi nimi jsou opravdu značné. Zatímco v prvním případě svým pohupováním evokuje vzduchový podvozek, ve sportovním nastavení vůz jako celek reaguje příměji, ale stále se značnou schopností izolovat rázy od vozovky. Nutno ale dodat, že pro běžné ježdění je ideálem nastavení Adaptive, jež se přizpůsobuje jak povaze silnice, tak nárokům řidiče. Při sportovnějším stylu jízdy je třeba ocenit hlavně vyvážení automobilu i jeho schopnost měnit směr jízdy (jistě daný i zmíněným řízením zadních kol). Zaujaly také vlastnosti kultivovaného a přitom důrazného a po otáčkách lačného šestiválce. Jeho dynamický potenciál je značně návykový i zásluhou tlumeného, ale přitom nevtíravě podmanivého zvuku. I ve sportovním nastavení s vypnutým stabilizačním systémem bylo jasně patrné, že nová generace řady 5 je především komfortně zaměřeným vozem, jehož doménou je rychlý a plynulý přesun na dlouhé vzdálenosti. Sportovní dravost daná motorem, bleskově řadící převodovkou či ochotou měnit směr jízdy zůstává stále pod hýčkající slupkou.
Otázkou je, zda by situaci posunuly směrem k větší přesnosti stabilizátory s proměnnou tuhostí (elektrické aktuátory) či M sportovní podvozek s o 10 mm sníženou světlou výškou – tyto prvky jsou k dispozici za příplatek. Při pohledu na parametry se může zdát, že BMW 530d xDrive je zcela odlišným provedením ve srovnání s dravě laděnou verzí 540i. Ve skutečnosti se ale ukazuje, že svým projevem si jsou obě verze překvapivě blízké. 530d xDrive přirozeně neposkytuje takovou dynamiku a ani emoce vyvolané zážehovým motorem, ve skutečnosti však svůj vznětový princip činnosti maskuje velmi dobře. Fakt, že pod kapotou je vznětový motor, si posádka uvědomí při stání na místě, startování systémem stop-start a také ve vysokých otáčkách, při běžné jízdě řidiči ocení značný točivý moment, jenž navíc graduje velmi plynule a předvídatelně. Opět je zřejmý důraz automobilu na komfort jízdy. Verze xDrive k trvale poháněným zadním kolům připíná podle potřeby pomocí lamelové spojky pohon přední nápravy. Silnou stránkou tohoto systému je rychlost jeho reakcí (využívá superrychlou sběrnici FlexRay). Automobil proto působí velmi „jednolitým“ a suverénním dojmem. Řidič pohon všech kol prakticky nevnímá, jen jej přirozeně využívá. Až při vypnutém stabilizačním systému je znát, že řada 5 minimalizuje množství síly posílané k předním kolům a více preferuje zadní nápravu. Přitom ale, když se dostanete k limitům zadních kol, přední náprava velmi předvídatelně a přirozeně pomůže s přenosem točivého momentu – avšak nijak dramaticky, jen tak, aby automobil následoval úhel natočení volantu a nevyvolal při akceleraci nedotáčivost.
Propracovaná souhra systémů pohonu a podvozku je v této situaci jasně patrná. Spojení skutečně mimořádného komfortu s obratností je výsledkem vývoje ve všech oblastech. Karoserie nové generace řady 5 je zcela nová. Je o 36 mm delší (rozvor narostl o 7 mm), o 6 mm širší a o dva milimetry vyšší. Rozchod kol se zvětšil o 5 mm vpředu a o 3 mm vzadu. Karoserie je vyrobena z kombinace vysokopevnostních ocelí, hliníku (zejména v přední části a také většina povrchových dílů včetně střechy) a hořčíku (příčník pod palubní deskou). V mezigeneračním srovnání se podařilo snížit hmotnost podle motoru až o 100 kg. Samotná karoserie je přibližně o 70 kg lehčí než u šesté generace. Novinkou je například hliníkové víko zavazadlového prostoru (-4,2 kg) a jeho čalounění z materiálu na bázi bombajského konopí (-0,5 kg). Z hliníku je vyrobena také většina dílů podvozku. Přední náprava s dvojitými příčnými rameny vychází z řešení použitých u větší řady 7, což platí také o zadním pětiprvkovém zavěšení. Silnou stránkou nové generace řady 5 je interiér. Jeho prostornost je subjektivně vnímána na úrovni předchůdce a je zcela dostatečná. Řešení palubní desky je nové a zaujme svojí malou výškou v oblasti před spolujezdcem, jež posiluje dojem vzdušnosti. Dominantní displej systému iDrive s úhlopříčkou 10,25 palce je „zapíchnutý“ nad nízkým středovým panelem pootočeným směrem k řidiči. Celkově provedení jednotlivých detailů zaslouží pozornost. Zpracování je mimořádné a zaujmou i takové detaily, jako je možnost volby vůní, barvy osvětlení vnitřního prostoru a samozřejmě materiálů a barevných kombinací. Podobně jako u exteriéru, také uvnitř si lze řadu 5 velmi rozsáhle přizpůsobit. Ve výbavě mohou být obsaženy průhledový head-up displej (má o 70 procent větší plochu), multifunkční digitální přístroje, navigace označovaná Professional, ovládání pomocí gest, Driving Assistant Plus, parkovací asistent Plus s dálkově ovládaným parkováním, adaptivní tempomat s funkcí Stop&Go... ano, je toho opravdu hodně. Zkrátka s plnou výbavou řada 5 ukazuje, co všechno je dnes v automobilovém světě možné.
Během testovacích jízd zaujaly nové možnosti obsluhy. Kombinace posuvného a otočného ovladače iDrive s dotykovým displejem a možností zadávání některých příkazů pomocí gest je neobyčejně rychlá a intuitivní. Praktické je také nově řešené hlavní menu, složené ze šesti nebo tří dlaždic, na nichž se zobrazují aktuální informace (například mapa, palubní počítač, rádio, počasí...). Jejich uspořádání záleží na řidiči. Odezva systému i jeho kontextová nápověda dalšího kroku přispívají k dalšímu zjednodušení obsluhy stále většího množství funkcí. Nečekaně funkční bylo i hlasové ovládání, jež nereaguje na pevně dané příkazy, ale s určitým stupněm inteligence dokáže rozumět i běžně vysloveným větám. Stačí stisknout tlačítko na volantu a požadavek přirozeně říci. Systém vyřčené věty přenese na servery společnosti Nuance (specialista pro rozpoznávání hlasu), kde se dekódují, a zpět se pošle rovnou informace o tom, co má vozidlo vykonat. Jde o podobnou funkci, jaká je známá ze světa počítačů a telefonů jako virtuální asistenti (Apple Siri, Microsoft Cortana či Amazon Alexa). BMW je dalším výrobcem, který zprovoznil vlastní systém komunikace mezi vozidly. Automobil je pomocí integrované SIM karty trvale spojen se servery výrobce. Získává od nich například informace o počasí, dopravní situaci, dále zprávy, e-maily, kalendář a mnoho dalšího. Jedním druhem z poskytovaných informací jsou ale také údaje získané od ostatních vozidel. Servery automobilky je sbírají a následně je na základě teritoriální relevance posílají konkrétním vozům. Zatím se využívají například pro včasné varování informace třeba o dešti, mlze, náledí či dopravních omezeních a kolonách, zkrátka data související s bezpečností. Nicméně se podílejí spolu s dalšími daty na nové funkci, ukazující na displeji navigace pravděpodobnost volného místa pro zaparkování. Zatím je tento systém v prvotní fázi a je funkční jen v několika městech (nejbližší je Mnichov), nicméně je další ukázkou funkcí vyplývajících ze sběru dat (anonymního) z propojených vozidel.
Podobně jako v Mercedesu třídy E, i v tomto případě zaujaly systémy pro poloautonomní jízdu, jež udržují vůz v jízdním pruhu (do rychlosti 210 km/h) a disponují schopností po stlačení páčky blikače automaticky přejet do vedlejšího jízdního pruhu. Praktickou novinkou je i upozornění na značku Stop, rozšiřující funkcionalitu čtečky dopravních značek, ale také funkce varující při odbočování doleva před protijedoucími vozy. Zdokonalen byl rovněž systém stop-start, který je propojen i s navigačním systémem a motor nevypíná v situacích, kdy vyhodnotí, že dojde rychle k následnému rozjezdu – například na „stopkách“ nebo během dávání přednosti při odbočování. BMW řady 5 sedmé generace předvádí, co všechno je ve světě automobilů možné. Kromě toho také velmi podmanivě jezdí. Ukazuje se ale, že je velmi důležité zvolit nejen správný motor, ale také typ pohonu a zejména podvozek. Kromě výše zmíněných verzí, dostupných již od uvedení do prodeje a popsaných v tabulce technických údajů, rozšíří od března nabídku rovněž sportovně laděná verze M550i xDrive, plug-in hybridní 530e iPerformance a na nízkou spotřebu zaměřená 520d EfficientDynamics Edition. Ještě v roce 2017 se představí karosářská verze kombi a zřejmě také nová a do značné míry zlomová verze M5. O té ale někdy příště...
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený přeplňovaný zážehový nebo vznětový celohliníkový čtyř-, šesti- nebo osmiválec uložený vpředu podélně; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; EU6;
a) 530i: typ B48; zážehový čtyřválec; proměnné časování Double--Vanos, proměnný zdvih sacích ventilů Valvetronic, dvoukomorové turbodmychadlo TwinScroll; 1998 cm3 (ø 82,0 x 94,6 mm); 10,2:1; 185 kW (252 k)/5200 – 6500 min-1 a 350 N.m/1450 – 4800 min-1;
b) 540i: typ B58; viz výše, ale zážehový řadový šestiválec; 2998 cm3 (ø 82,0 x 94,6 mm); 11,0:1; 250 kW (340 k)/5500 – 6500 min-1 a 450 N.m/1380 – 5200 min-1;
c) M550i: typ N63; viz výše, ale zážehový V8/90º; 2x turbodmychadlo TwinScroll; 4395 cm3 (ø 89,0 x 88,3 mm); 10,5:1; 340 kW (462 k)/
/5500 min-1 a 650 N.m/1890 min-1;
d) 520d: typ B47; vznětový čtyřválec; turbodmychadlo VGT; 1995 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm); 16,5:1; 140 kW (190 k)/4000 min-1 a 400 N.m/
/1750 – 2500 min-1;
e) 530d: typ B57; viz výše, ale vznětový řadový šestiválec; 2993 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm); 16,5:1; 195 kW (265 k)/4000 min-1 a 620 N.m/2000 – 2500 min-1.
PŘEVODOVKY
Osmistupňová samočinná převodovka Steptronic (ZF) s kapalinovým měničem momentu (5,000 – 3,200 – 2,143 – 1,720 – 1,314 – 1,000 – 0,822 – 0,640 – Z 3,456, e) Z 3,478), stálý převod 2,929, e) 2,471; pro d) se zadním pohonem: 6stupňová manuální převodovka s přímým řazením (4,110 – 2,248 – 1,403 – 1,000 – 0,802 – 0,659 – Z 3,727), stálý převod 3,231. Pohon zadních kol, alternativně pohon všech kol xDrive s elektronicky řízenou lamelovou spojkou (pro c) standardně).
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s hliníkovou přední částí, kapotou motoru, víkem zavazadlového prostoru, střechou a dveřmi s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu pětiprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, alternativně aktivními DDC, příčné zkrutné stabilizátory, alternativně aktivní (Dynamic Drive); kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vpředu čtyřpístkové pevné třmeny, vzadu plovoucí třmeny, pro c) n.a.); ABS/CBC/DBC, DSC/DTC/ICM (xDrive); hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod řízení 16,3:1, alternativně Integral Active Steering (variabilní převod vpředu, řízení zadních kol); kola z lehkých slitin 7,5J x 17, pro c) n.a.; pneumatiky 225/55 R 17, pro c) n.a.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2975 mm, rozchod kol 1605/1630 mm; d/š/v 4936/ /1868/1479 mm, světlá výška 144 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 530 l; obrysový průměr otáčení 12,05 m; objem palivové nádrže a+b+c/d+e) 68/66 l; hmotnost pohotovostní (zadní pohon) 1540/1595/n.a./1540/1640 kg, xDrive +55 až 60 kg; celková 2200/2270/n.a./2230/2345 kg; nebrzděný/brzděný přívěs 750/2000 kg. Součinitel odporu vzduchu cx = 0,24/0,25/n.a./0,24/0,24.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů, zákl. převodovka a pohon)
Největší rychlost 250/250/250/238/250 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 6,2/5,1/4,0/7,7/5,7 s; spotřeba paliva EU, město 6,9/8,9/n.a./4,9/ /5,3 l/100 km, mimo město 4,7/5,2/n.a./3,7/4,1 l/100 km, kombinace 5,5/6,5/8,9/4,2/4,5 l/100 km; emise CO2 126/149/204/108/118 g/km.
CENA od 1 292 200 Kč (520d)
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)