Svezli jsme se
Volkswagen UP! - Něco pro lid
Tom Hyan 29.10.2011 08:24
Svezli jsme se
Lidový automobil přijíždí! V Bratislavě navýšili kapacitu na 400 tisíc vozů ročně, aby lid konečně dostal svůj Volks-Wagen, věrný původnímu poslání…
TOM HYAN, Wolfsburg (D) Slovenská továrna Volkswagenu bude první a zatím jedinou, která zahájí produkci vozů New Small Family, jež provedením i cenou do deseti tisíc eur (Take Up! 1.0/ 44 kW) obnoví myšlenku lidového vozu; ta ostatně stála u zrodu této značky. Samozřejmě, v Bratislavě se budou vyrábět rovněž sesterské modely Seat a Škoda, které ve Španělsku a České republice při uvedení na trh dostanou přednost. Na cestě k pozici světové jedničky, vyhlášené vedením Volkswagen Group, nemohou chybět automobily pro široké masy (naposledy nabízeli Lupo a brazilský Fox), zejména cenou srovnatelné s asijskou konkurencí, protože tito klienti nehledí příliš na technickou vyspělost. Bezmyšlenkovitě kupují vše, co je nejlevnější, kvalitu vůbec neřeší…
To se však musí změnit. Je to v zájmu všech, a tak nový Volkswagen Up! je na očekávané úrovni techniky a kvality, avšak i přijatelné ceny. Žel, za své vzal původní plán uložení pohonné jednotky vzadu jako u Brouka (pravděpodobně bude vzadu trakční elektromotor verze Up! Blue-E-Motion, plánované na rok 2013), a to z důvodů vyšších nákladů i značné odlišnosti, zabraňující unifikaci s jinými typy. Jak nás ujistil vývojový inženýr Torsten Oehmke ve Wolfsburgu, nechtěli vyvíjet další Polo, a tak je platforma sice shodné koncepce, ale z 90 procent nová (převzaty byly jen některé elektrické systémy, např. posilovač řízení). Výhradně litrový tříválec je naladěn na různé výkony, pracuje pouze s pětistupňovou manuálně řazenou převodovkou a pohání přední kola.
V příštím roce se objeví pětidveřová verze a stejná převodovka, ale s automatizovaným elektromechanickým řazením. Předpremiéru jsme absolvovali počátkem září ve Wolfsburgu, krátký čtyřicetikilometrový test s třídveřovým typem Up! prokázal, že pro dva je vůz dostatečně prostorný, nabízí slušný zavazadlový objem 251/951 litrů a má velmi dobré jízdní vlastnosti s přiměřeně tuhým odpružením, zaručujícím potřebný komfort. Zážehový tříválec 1.0 MPI s čtyřventilovým rozvodem DOHC a vícebodovým vstřikováním paliva do sacího potrubí je dobře odhlučněn, systém Stop/Start pracuje bezvadně a přispívá k nízké spotřebě benzinu EU 4,2/4,3 l/100 km ve výkonových verzích BlueMotion 44/55 kW (60/75 k), které produkují méně než 100 g/km CO2.
Plynové provedení Eco Up! vystačí ze zmenšenou benzinovou nádrží ze 35 na 10 litrů, pod obvyklým víčkem je vedle klasického plnicího hrdla také doplňování stlačeného zemního plynu (nádrže CNG 34,5 a 37,5 l). Výkon motoru shodné konstrukce činí 50 kW (68 k), emise CO2 však klesly na 79 g/km. O elektromobilu už jsme hovořili, se vznětovým motorem se zatím nepočítá, ale u Volkswagenu na dvouválci pilně pracují (TDI 800 cm3 pohání hybridní typ XL1). Chladič vyosený vlevo ve směru jízdy dovolil zkrácení převisu také vpředu, velká šestnáctipacová kola (později 17“; dodávají se ovšem i 14 a 15“) jsou uložena v rozích karoserie. Nejprve přichází na trh třídveřová verze, pětidveřová bude na stejném rozvoru 2420 mm (nejdelší v segmentu) a představí se zřejmě na jaře příštího roku v Ženevě.
Zavěšení kol je klasické, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzní příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (vzadu nesoustřednými); stabilizace ESP je na vyspělých evropských trzích standardem.Řízení CEPS (Column EPS) má posilovač s elektromotorem ve sloupku řízení (jako Polo) a pouze výškově stavitelný volant; vpředu jsou kotoučové brzdy s vnitřním chlazením a vzadu bubnové; rozměry pneumatik při premiéře byly 185/50 R 16. Geneze vzniku malého vozu Up! je zajímavá, zavzpomínal šéf technického vývoje Ulrich Hackenberg na prezentaci ve Wolfsburgu.
Cestou z Detroitského autosalonu se Ferdinand Piëch jen tak zeptal, proč nemají malý vůz do města. Martina Winterkorna, šéfa Volkswagenu, jeho nápad zaujal a Walter De’Silva se hned pustil do kreslení. Než přistáli v Německu, měl už první náčrty. Na podzim 2007 se pak na Frankfurtském autosalonu představila studie Up! s tvary evokujícími dnešní sériový typ, ovšem s motorem vzadu a délkou 3450 mm. Následovalo několik dalších prototypů, zahrnutých do NSF (New Small Family), k nimž patřily elektrický E-Up! (IAA 2009) a několik delších verzí ve stylu MPV (Space Up!). Ještě v roce 2009 však byla z finančních důvodů oznámena změna koncepce na vše vpředu! Základní tvary se ovšem nezměnily. Nový Up! má celkové rozměry 3540 x 1641 x 1478 mm, krátké převisy měří vpředu 585 mm a vzadu dokonce 535 mm! Součinitel odporu vzduchu pouhých 0,32 je na tak krátký vůz obdivuhodný. Hmotnost vozu začíná od 929 kilogramů (verze 44 kW).
V Německu byl zahájen prodej už 13. září; první vozy dostanou zákazníci v prosinci, ale u nás si musíme počkat do příštího roku (přednost má odvozená malá Škoda). Tři stupně výbavy nesou postupně označení Take Up!, Move Up! a High Up!; akční modely Up! Black a Up! White, tedy černý a bílý, přicházejí současně. Na přání jsou sportovní podvozek snížený o 15 mm; vyjímatelný Navigon PID (Portable Infotainment Device) s navigací Maps+More a pětipalcovým dotykovým displejem; souprava krabic do zavazadlového prostoru Up! Boxes (Kid Box, City Box a Travel Box) a unikátní systém City Emergency Braking, který samočinně zastaví vůz před překážkou při pojíždění ve městě rychlostí do 30 km/h (aktivuje se automaticky a využívá laserové detekce). K této významné novince, a to i pod jinými koncernovými značkami, se vrátíme podrobněji až bude k dispozici více informací.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)