Svezli jsme se
První svezení s retro-elektrickým MPV a dodávkou. VW ID. Buzz.
Petr Hanke 22.11.2022 06:45
Foto: Volkswagen
Při prvním pohledu na fotografie si to ani neuvědomíte, ale za sympatickým vzhledem elektrického MPV Volkswagen ID. Buzz a jeho užitkovou verzí Cargo se ukrývá překvapivě prostorný a praktický vůz. Jeho řízení je přitom nečekaně příjemné.
Historie Volkswagenu začala na skutečné rozmanitosti nabírat až koncem šedesátých let a spíše až v sedmdesátých letech. Do této doby ji utvářely především dva modely: Brouk (typ 1) a typ 2, později přejmenovaný na Transporter, tedy zkráceně T1. Až později se pro něj vžilo lidštější pojmenování Bulli, vycházející ze spojení slov „Bus“ a „Lieferwagen“ (dodávka). Volkswagen s touto modelovou řadou slaví velké úspěchy a v současnosti je na trhu užitkovější Transporter 6.1 a osobnější Multivan generace T7. A tuto dvojici nově doplňuje elektrický typ ID. Buzz s originálním vzhledem, dodávaný rovnou v osobní i užitkové verzi s dovětkem Cargo. Svým uspořádáním, o němž bude řeč později, právě tato novinka nejvíce navazuje na svoji předlohu.
Foto: Volkswagen
Jeho design je výsledkem procesu, jenž započal už v první polovině 90. let minulého století. Tehdy Volkswagen zachytil retro trend, který vyústil v roce 1998 v premiéru modelu New Beetle, tedy moderní stylové podoby původního Brouku. Logicky druhým na řadě měla být původní T1 a Volkswagen tento záměr předvedl v roce 2001 pětimetrovou sedmimístnou studií Microbus, jejíž vzhled byl moderní interpretací původního designu a současně jednoznačným předobrazem současného ID. Buzz. Co na tom, že pod kapotou měl tehdy šestiválec 3,2 l VR6…
Sériový ID. Buzz je uhlazenější, ale stále se drží vysoko umístěných nízkých světlometů, celkově usměvavého výrazu a na zádi tenkých skupinových svítilen. I přes jasně vnímaný odkaz na minulost přitom novinka ani v nejmenším nevypadá jako retro, naopak. Svými detaily, hladkými plochami či osvětlením působí jednoznačně moderně. Sympatická je také nabídka svěžích barev i možnost čtyř variant dvoubarevného lakování kombinujícího bílou horní část karoserie se žlutým, oranžovým, modrým nebo zeleným spodkem. Během mezinárodní prezentace jsme ale měli možnost vidět i jednobarevná provedení, a to včetně například černého, jež vypadá skoro až tajemně.
Volkswagen spolu se svým aktuálně nejkompaktnějším MPV představil také druhou variantu platformy MEB s rozvorem prodlouženým z 2766 na 2989 mm. Došlo u ní také k významnému zvětšení šířky, kdy například rozchod kol narostl o více než 100 mm. Není tajemstvím, že Volkswagen připravuje ještě třetí, nejdelší variantu rozvoru svého elektrického technického základu, ovšem zatím nespecifikované hodnoty. Nápovědu poskytly koncepční studie ID. Buzz Concept (2017 s rozvorem 3,3 metru a Space Vizzion z roku 2019), jehož nápravy byly od sebe vzdálené 3,1 metru. Nejblíže realitě ale bude zřejmě Škoda Vision 7S (viz strana 12) stojící na rozvoru 3075 mm (+86 mm). V každém případě právě prodloužené provedení, s nímž se modelová řada ID. Buzz podívá i na americký trh, nabídne kromě jiného možnost pohonu všech kol a zejména jako první i zvětšený akumulátor. Zřejmě to nebude 111 kWh jako u dřívějších koncepčních studií, ale realitou bude spíše 89 kWh, jak uvedla Škoda pro svůj chystaný největší typ 7S.
Prodloužená verze je ale hudbou přibližně rok vzdálené budoucnosti. Evropský sériový ID. Buzz přichází výhradně s pohonem zadních kol a akumulátorem s využitelnou kapacitou 77 kWh, jde tedy v principu o stejné ústrojí, jaké se používá i v ostatních elektrických modelech jednotlivých značek Volkswagenu. V případě modelů ID. Buzz je k dispozici prozatím pouze elektromotor o výkonu 150 kW (204 k) a točivém momentu 310 N.m, který se během prvních seznamovacích testovacích jízd ukázal jako zcela dostačující. Prakticky až do své největší rychlosti, elektronicky omezené na 145 km/h, působil ne přímo dravě, ale bezpochyby dostatečně svěže, a to i při jízdách s přibližně polovičním vytížením.
CESTA K ID. BUZZ |
Foto: Volkswagen |
1949: Volkswagen typ 2 (Transporter, T1) |
Foto: Volkswagen |
2001: Volkswagen Microbus |
Foto: Volkswagen |
2011: Volkswagen Bulli |
Foto: Volkswagen |
2016: Volkswagen Budd-e |
Foto: Volkswagen |
2017: Volkswagen I.D. Buzz Concept |
Novinkou elektrické hnací soustavy oproti ostatním vozům postaveným na platformě MEB je při použití stejnosměrného proudu schopnost nabíjení výkonem až 170 kW. V rámci nejnovější aktualizace softwaru ID. Buzz přiváží praktickou funkci známou zatím pouze z elektromobilů Tesla, kterou je automatická identifikace vozu a zahájení nabíjení ihned po zasunutí nabíjecího kabelu kompatibilních DC rychlonabíjecích stanic, jako je například síť Ionity, E.ON či BP. Tím odpadá obvyklá nutnost identifikace pomocí čipu, karty či aplikace. Funkce označovaná jako Plug & Charge identifikuje vůz s nabíjecí infrastrukturou pomocí ISO standardů, přičemž absolvované nabíjení se automaticky řídí tarifem uživatele a přidá se k jeho měsíčnímu vyúčtování.
U velkoprostorového ID. Buzz je důležité zaměřit se na jeho karoserii a uspořádání vnitřního prostoru. Jeho objem tvoří spojení právě zmiňovaného dlouhého rozvoru a značné šířky. I přes umístění akumulátoru pod podlahou a elektromotoru situovaného na zadní nápravě zaujme nový elektrický „Bucar“ (Bus-Cargo) nízkou podlahou umístěnou jen 632 mm nad zemí. V obou variantách to znamená dostatek vnitřní výšky a nabízejí se i značné možnosti variability. Tou ale ve skutečnosti osobní verze například ve srovnání s modelem Multivan šetří – možná si ji schovává na prodlouženou verzi. Standardem je pět sedadel se zadní lavicí dělenou v poměru 60:40 s možností podélného posunu o 150 mm. Lze samozřejmě nezávisle sklápět jednotlivé části opěradel, ale to je vše. Možná ještě doplňme možnost vybavit zavazadlový prostor dvojitou podlahou, umožňující se sklopenými zadními místy vytvořit rovnou plochu vhodnou například pro přespání. K dispozici je totiž prostor s délkou 2232 mm.
Foto: Volkswagen
Foto: Volkswagen
Celkově je ale vnitřní prostor mimořádný. Zavazadlový prostor za druhou řadou sedadel nabídne objem minimálně 1121 l, přičemž jeho délka činí nejméně 1300 mm. Suverénní je také přístupnost do zadní části vozu prostřednictvím standardně dodávané dvojice posuvných dveří.
Užitková verze Cargo poskytuje vnitřní objem 3900 l s šířkou mezi zadními podběhy 1230 mm a výškou 1279 mm. Do vozu se tedy vejdou dvě europalety. V tomto případě jsou standardem pouze jedny boční posuvné dveře, ale zadní výklopnou stěnu lze nahradit pro některé použití praktičtějšími křídlovými dveřmi. Největším omezením užitkové (a vlastně i osobní) verze je nízká užitečná hmotnost 648 kg (osobní verze 529 kg), daná vysokou hmotností trakčního akumulátoru.
Palubní desky osobní a užitkové verze se liší, i když jejich praktičnost je prakticky totožná. Zatímco pracovní varianta více používá černé tvrdé plasty, osobní je hravější, barevnější a disponuje i ozdobnými výplněmi procházejícími celou šířkou palubní desky. Na obložení vnitřního prostoru i čalounění jsou v hojné míře použity recyklované materiály vyráběné například z PET lahví nebo plastového odpadu vytaženého z oceánů.
Foto: Volkswagen
Bezpochyby jde o jeden z nejpovedenějších interiérů v rámci vozů postavených na platformě MEB. S nimi ID. Buzz samozřejmě sdílí základní rozhraní, tedy malý displej před volantem a hlavní infotainment s displejem o úhlopříčce 10 nebo 12 palců. Všechny modely ID. Buzz již z továrny vyjíždějí se softwarem 3.2, který kromě uvedené funkce Plug & Charge umožňuje jednodušší plánování cest pomocí navigace s automatickým začleněním zastávek pro nabíjení. Novinkou je také možnost přímo do vozu, tedy bez použití telefonu integrovat hudební streamovací služby Apple Music nebo Spotify, údajně došlo také k dalšímu vylepšení hlasového ovládání aktivovaného vyslovením spojení „Hello ID“.
Pobyt uvnitř modelů ID. Buzz je velmi příjemnou zkušeností. Pozice za volantem, mimochodem čalouněným syntetickým materiálem, jejž byste nerozeznali od kůže, je vzpřímenější než v běžných osobních vozech, ale přirozená. Celkově se uvnitř vozu dobře „žije“, protože kromě velmi dobrého výhledu je silnou stránkou i praktičnost s mnoha úložnými prostory, z nichž jmenujme třeba univerzální box situovaný mezi předními sedadly. Interiér je doslova přeplněný zásuvkami pro nabíjení digitálních zařízení posádky, přičemž k dispozici je i 230V zásuvka, jež zůstává pod proudem i po vypnutí vozu.
Foto: Volkswagen
I když s přehledností karoserie není zásluhou jasně patrných konců vozu potíž, Volkswagen umožnil ID. Buzz vybavit chytrými funkcemi usnadňujícími parkování. Jednou z nich je možnost uložit si až pět parkovacích manévrů do paměti (asi 50 m), které je automobil schopen následně sám replikovat. Na úrovni doby jsou též asistenční systémy schopné pomoci v krizových situacích, ale také zajistit částečně automatizovanou jízdu například po dálnicích.
Elektrické MPV ID. Buzz se vyrábí spolu s modely T6.1 a Multivan v hlavním závodě užitkové divize Volkswagenu v německém Hannoveru. Z hlediska užitných vlastností i celkového stylu je atraktivním a originálním doplněním této rodiny prakticky zaměřených vozů.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Střídavý synchronní, kapalinou chlazený elektromotor uložený vzadu napříč; 150 kW (204 k) a 310 N.m. Lithium-iontový akumulátor 77 kWh (využitelná). Jednostupňový redukční převod. Pohon zadních kol.
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a kapalinovými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; vpředu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, ø až 382 mm, vzadu bubnové brzdy, ABS/EBD, ESC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; kola př./zad. od 8J x 19/9J x 19; pneumatiky př./zad. od 235/55 R 19 / 255/50 R 19.
Foto: Volkswagen
Rozměry a hmotnosti (ID. Buzz/Cargo)
Rozvor náprav 2989 mm, rozchod kol 1673/1670 mm, d/š/v 4712/ /1985/1951 mm; objem zavazadlového/nákladového prostoru 1121–2205/3900 l; hmotnost pohotovostní 2471/2352 kg, celková 3000/3000 kg; brzděný přívěs 1000 kg; průměr otáčení 11,09 m, součinitel odporu vzduchu cx = 0,285/0,290.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, ID. Buzz/Cargo)
Největší rychlost 145/145 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 10,2/10,2 s, spotřeba elektřiny WLTP 21,7–20,5/22,2–20,4 kWh/100 km, emise CO2 0 g/km, dojezd (WLTP) 402–423/402–425 km,
nabíjení střídavým/stejnosměrným proudem max. 11/170 kW.
Cena 1 537 557/1 438 823 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)