Svezli jsme se
Volkswagen Touareg – Sladkých 20 v limitované edici
Petr Hanke 10.08.2023 06:19
Foto: Petr Hanke
Volkswagen loni představil speciální edici typu Touareg. Jmenovala se Edition 20 a oslavovala dvacáté výročí tohoto modelu. Přibližme si ji a ohlédněme se za příběhem, v němž se objevily motory s 12, 10, 8, 6 a pěti válci…
Rok 2002 byl pro značku Volkswagen z pohledu image zásadním. Nejenže měla premiéru luxusní limuzína Phaeton, ale světu se představil také nakonec mnohonásobně úspěšnější typ Touareg. Na jeho premiéru již o dva roky dříve veřejnost připravovala studie pick-upu ACC a hned zkraje roku 2002 designově odvážný koncept Magellan.
Foto: Petr Hanke
Sériový Touareg vyjel na tehdy zbrusu nové platformě vyvinuté společně se značkou Porsche a sdílené s první generací typu Cayenne. Na trhu se zabydlel okamžitě. První generace vyráběné mezi roky 2002 a 2009 se prodalo 450 tisíc kusů, na něž navázalo 479 tisíc vozů generace číslo dva. V roce 2018 mělo premiéru aktuální, třetí provedení (viz 4 a 6/’18), jehož se doposud prodalo téměř 200 tisíc kusů. Touareg tedy svojí produkcí již patří do klubu „milionářů“.
Touareg byl od počátku navržen jako konkurent modelům prestižních značek v segmentu velkých SUV. Aby dostál svému jménu odvozenému od kmenu Tuaregů ze severozápadní Afriky, nebyl navržený jako klasické SUV, ale nabízel více terénních schopností. Ve výbavě mu totiž nechyběl ani redukovaný převod, závěry diferenciálů, stejně jako vzduchový podvozek schopný ve značném rozsahu měnit světlou výšku. Svůj africký odkaz se Touareg snažil připomenout i soutěžním speciálem s tímto jménem, který mezi roky 2009 a 2011 třikrát za sebou vyhrál Dakar Rally, byť se již nejela na africkém kontinentě, ale od roku 2009 se přesunula do Jižní Ameriky.
Foto: Petr Hanke
Aby Volkswagen ukázal, že Touareg je vozem mířícím na vrchol segmentu luxusních SUV, představil jej kromě jiného rovnou ve verzi s motorem V10 TDI o výkonu 230 kW (313 k) s tehdy extrémním točivým momentem 750 N.m. To ale nebylo vše, protože v dílnách Volkswagen Individual vznikaly vozy vybavené zážehovým motorem W12 s výkonem 331 kW (450 k). Samozřejmě že hlavní roli v prodejích hrály především vznětové pěti- a šestiválce, nicméně v nabídce nechyběly ani zážehové motory VR6 a V8.
Druhá generace v roce 2010 navázala na styl svého předchůdce a přidala celkově modernější techniku s pokrokovými asistenčními systémy a například adaptivními světlomety. Racionálnější již byla i nabídka motorů, jež se ustálila na jednotkách se šesti a osmi válci. Poprvé se také objevila hybridní varianta.
Foto: Petr Hanke
Foto: Petr Hanke
Současná třetí generace měla premiéru v roce 2018 a byla od základu postavena na nové technice. Platforma MLB, kterou sdílejí rovněž velké modely Audi, Bentley a třeba i Lamborghini Urus či Porsche Cayenne, přinesla skelet kombinující různé druhy oceli a hliníku, celkově větší rozměry a zcela novou podobu přístrojové desky a palubní elektroniky.
O tom, že Touareg stále neztratil své kouzlo, jsme se mohli přesvědčit při svezení s variantou 3.0 TSI Edition 20, tedy vozem vybaveným přeplňovaným zážehovým šestiválcem o výkonu 250 kW (340 k) v kombinaci s osmistupňovou samočinnou převodovkou. To vše v loni představené výroční edici slavící dvacáté výročí tohoto modelu. Mezi specifické prvky edice patří kromě jiného leskle černé lemy blatníků a spodní části zadního nárazníku. Tyto prvky vhodně ladí s dalšími leskle černými doplňky exteriéru, které s sebou přináší sportovně laděný paket R Line Black Style. Mezi tyto prvky patří především maska chladiče, kryty vnějších zrcátek a lišty kolem bočních oken. Že jde o speciální edici zvenku prozrazují také plakety umístěné na B sloupcích. Kdyby byl vůz postaven na standardních kolech s průměrem 20 palců, byl by poznat i podle jejich designu, v našem případě stál na barevně sladěných černých příplatkových kolech s průměrem 21 palců.
Uvnitř se speciální modely projevují logem edice umístěným nejen na nástupních prazích, ale také na voliči převodovky a na ozdobné liště palubní desky. Součástí výbavy je černé kožené čalounění s výraznými červenými lemy na sedadlech. Touareg při pobytu uvnitř dokáže vytvořit dojem mohutného a prémiového vozu. Zaujme svým 15palcovým centrálním displejem s promyšleně navrženou logikou obsluhy, z níž by se mohly poučit i modernější vozy Volkswagen, jako zejména Golf či modely ID. V dnešní době již systém mírně zaostává pokročilými funkcemi konektivity a také drobností, že kromě domovské obrazovky trvale nezobrazuje tak základní údaj, jako je čas. Hodiny bohužel nejsou ani na hlavních přístrojích.
Foto: Petr Hanke
Jízdně ale Touareg, postavený na příplatkovém vzduchovém podvozku, stále působí mimořádně dobře. I přes výkonný a ochotně se vytáčející zážehový šestiválec je především robustním vozem pro klidnější zacházení. Suverenita, s níž cestuje i rychlostmi nad 200 km/h, bere dech a budí respekt. Dlouhé cesty v tomto voze utíkají velmi rychle, a to bez známek únavy. Touareg se v tomto ohledu zcela vyrovná „velkým“ SUV zvučnějších značek s podélně uloženými motory.
Tento test přichází poněkud se zpožděním a má spíše za cíl ukázat historii typu Touareg, protože v současné době se jeho třetí generace doprodává a vybírat již lze jen ze skladových zásob. Většina nabízených vozů je vybavena vznětovým motorem 3.0 TDI, který je zejména z pohledu spotřeby paliva a vyššího točivého momentu lepší volbou než výkonnější, ale žíznivější zážehová jednotka. Za dveřmi totiž už je modernizované provedení Touaregu, jež se představí zanedlouho. Volkswagen je již ukázal v maskované podobě, z níž je jasně patrné, že půjde spíše o důkladný facelift stávajícího typu než o zcela nový vůz.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)