Svezli jsme se
VOLKSWAGEN POLO GTI – ZAPOMEŇTE NA DOWNSIZING
Lukáš Dittrich 28.02.2018 05:10
Svezli jsme se
Technika použitá u Volkswagenu Polo GTI nejnovější generace je opravdu zajímavá. Místo obvyklých malých čtyřválců nasadila německá automobilka známou jednotku 2.0 TSI.
Zatímco Volkswagen Golf GTI má opravdu dlouhou tradici, ten první se objevil v roce 1976, jeho menší sourozenec Polo GTI oficiálně přišel na trh až spolu s třetí generací v roce 1998. Jenže to neznamená, že by do té doby automobilka rychlé verze odvozené od tohoto typu nenabízela. Pod označením Polo GT dorazila ta vůbec první v roce 1978, tedy hned v první generaci. Tehdy jí stačilo pouhých 44 kW (60 k). Aktuální vydání sportovního Pola je odvozeno od v pořadí už šesté generace. Ještě nikdy v historii tohoto modelu jste si ale nemohli koupit vůz osazený tak výkonným a tak velkým motorem, jako tomu je právě u nejnovějšího provedení. Tato drobnost je velice zajímavá, protože aktuálním trendem je spíše downsizing. I Polo GTI na tuto vlnu naskočilo, když v minulé generaci začalo své působení na trhu s motorem 1.4 TSI, jejž Volkswagen v rámci faceliftu nahradil čtyřválcem 1.8 TSI. V současnosti už pod kapotou najdete jednotku 2.0 TSI řady EA888. Polo GTI se tak stává unikátní nabídkou, protože žádný jiný z jeho konkurentů takto velký čtyřválec nenabízí. Například Peugeot 208 GTi využívá přeplňovanou 1,6 l, Toyota Yaris GRMN nabídne motor o objemu 1,8 litru a nový Ford Fiesta ST dokonce pracuje s přeplňovaným tříválcem. Motor použitý ve Volkswagenu Polo GTI je v podstatě shodný s tím, co používá například Škoda Octavia RS, Volkswagen Golf GTI nebo také Seat Leon Cupra.
Z toho vyplývá, že by i Polo GTI mohlo mít výkon kolem 300 koní (a v blízké budoucnosti se třeba tradiční úpravce koncernových vozů ABT této příležitosti určitě chopí), tovární nastavení je ale o poznání střízlivější. Oficiálně nabízí německá novinka 147 kW (200 k) a 320 N.m. Mimochodem, pokud vám jsou tyto parametry povědomé, není to náhoda. To samé nabízel i Golf GTI páté -generace, ovšem se starší verzí motoru 2.0 TSI (EA113). Šestá generace Volkswagenu Polo stojí na platformě MQB. Konkrétně se jedná o nejmenší velikost A0, přičemž Polo bylo po Seatu Ibiza druhým zástupcem malých koncernových vozů, jenž tuto techniku dostal. I Polo GTI tedy profituje z tužší karoserie (o 28 procent) a zejména z podstatně větší šířky. Řádně rozšířen byl i rozchod kol na obou nápravách. U této sportovní varianty činí mezigenerační rozdíl 47 mm vpředu, vzadu to je dokonce 97 mm. Právě zde můžeme hledat základ velice kvalitních jízdních vlastností. Díky platformě MQB a použitému motoru je nové Polo GTI bez přehánění v podstatě zmenšený Golf GTI, ale jisté rozdíly se přece jen najdou. Menší Polo totiž vzadu vždy využívá jednodušší zavěšení s vlečenou nápravou spojenou torzní příčkou, zatímco Golf GTI má vzadu víceprvkové zavěšení. Technici ale nápravu upravili tak, aby došlo ke zvětšení mechanické přilnavosti, což se bezesporu povedlo.
Oproti civilním variantám dostalo nové Polo GTI také tužší pružiny (rozdíl činí 38 procent vpředu a 39 procent vzadu) a současně o 15 mm nižší podvozek. Součástí výbavy je rovněž -systém XDS, který supluje za pomoci přibrzďování kol v zatáčkách samosvorný diferenciál, s nasazením elektromechanického diferenciálu VAQ se nepočítá. Kromě standardního podvozku mohou zákazníci připlatit za ostřejší variantu kombinující paket Sport Performance Kit a adaptivní tlumiče (stojí rozumných 6300 Kč). Navíc pak dostanete upravené řízení s tužšími silentbloky, zvětšený stabilizátor vpředu a tužší uložení zadní nápravy. Jízdně Volkswagen Polo GTI naprosto odpovídá předpokladům. Geny většího Golfu GTI jsou u něj totiž hodně znát. Nečekejte jízdní zážitek napěchovaný emocemi, nejnovější sportovní Polo je prostě rychlý hatchback nabízející velice kvalitní podvozek. Posádka se může těšit na solidní pohodlí, ale když přijde na věc, řízení automobilu si zejména na utažených okreskách opravdu užijete. Ano, přehnaný nájezd do zatáčky vyvolá vrozenou nedotáčivost, ale když se přizpůsobíte, zjistíte, že tento model dokáže být ve vhodných zatáčkách dostatečně rychlý k tomu, aby stíhal třeba i Volkswagen Golf R (jak jsme si ověřili na menším závodním okruhu na Mallorce). Motor samotný dostál během prvních testovacích jízd své dobré pověsti.
Nabízí silný zátah už od nízkých otáček, rychlé reakce na plynový pedál a příjemný výkonový vrchol. Druhou stránkou věci je tichý a kultivovaný běh při klidné jízdě, podpořený nízkou spotřebou. I Golf GTI dokáže při plynulém provozu v rychlostech od 80 do 130 km/h jezdit za necelých 7 l/100 km a nejinak tomu bude v případě jeho menšího sourozence. V současnosti je jedinou možností dvouspojková šestistupňová převodovka DSG. Určitě není špatná, ale manuál bude ostrému Polu slušet více. Případní zájemci si musí počkat zhruba do září, kdy se toto provedení začne vyrábět. Nový Volkswagen Polo GTI ale není pouze o podvozku a dvoulitrovém motoru. Automobilka například nasadila jinou masku chladiče s červenou linkou, která se může v případě příplatku za diodové světlomety táhnout přes celou šířku vozu. Kromě toho byly upraveny oba nárazníky a do interiéru se nastěhovala sedadla s výraznějším bočním vedením a bohatá výbava. Kdo si připlatí, ten může dostat například i digitální přístrojový štít. Specialitou je pak kostkované čalounění odkazující na starý Golf GTI. Sečteno a podtrženo, nejnovější Volkswagen Polo GTI nabízí přesně tu nenápadnou rychlost a denní použitelnost jako Golf GTI. To je bezesporu dobrá zpráva, protože cenový odstup těchto dvou modelů činí téměř 200 tisíc korun.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
Kapalinou chlazený řadový zážehový čtyřválec 2.0 TSI, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé i nepřímé vícebodové vstřikování paliva, přeplňování výfukovým turbodmychadlem; EU6; 1984 cm3
(ø 82,5 x 92,8 mm), 11,7:1, 147 kW (200 k)/4400 – 6000 min-1 a 320 N.m/1500 – 4400 min-1. Šestistupňová dvouspojková převodovka DSG s mokrými spojkami. Pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (na přání aktivními), vzadu nesoustřednými; vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/EBA, ESC/TCS/EDS/XDS; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky 215/45 R 17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (údaje výrobce)
Rozvor náprav 2549 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1510/1484 mm; d/š/v 4067/1751/1438 mm; stopový průměr otáčení 10,6 m; objem zavazadlového prostoru 305 – 1079 l; objem palivové nádrže 40 l; hmotnost pohotovostní/celková 1280/1780 kg; přívěs nebrzděný/brzděný 670/1200 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 237 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,7 s; spotřeba EU město/mimo město/kombinace 7,7/4,9/5,9 l/100 km; emise CO2 134 g/km.
CENA od 569 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)