Svezli jsme se
Volkswagen Golf 8 – V digitálních spárech
Petr Hanke 21.05.2020 06:01
Osmou generaci Volkswagenu Golf jsme na našich stránkách již představili. Nyní se zaměříme na oblast elektronických systémů a infotainmentů, u nichž došlo k významnému posunu, jenž nemusí být na první pohled zcela zřejmý.
Osmá generace Volkswagenu Golf (viz AR 1/’20) jde v duchu typického dvougeneračního přístupu, jenž dlouhodobě praktikují především německé automobilky. To znamená, že generace číslo osm vlastně není zcela novým vozem, jako tomu bývá u Golfů s lichými pořadovými čísly, ale je opravdu důkladně přepracovanou, nebo řekněme zdokonalenou verzí předchozí generace. Oba vozy ostatně využívají platformu MQB, byť modifikovanou, a mají velmi podobné rozměry karoserie.
Volkswagen samozřejmě sáhl po oživení vzhledu, nicméně v tomto případě došlo spíše k jeho vyhlazení. I když na fotografiích se nová generace Golfu nemusí každému zdát fotogenická, v reálném světě zaujme svojí typickou uhlazeností a nadčasovou nepodbízivostí. Prostě Golf, ať to zní jakkoliv banálně. Podobné hodnocení připadá také na jízdní vlastnosti, jež jsou typicky univerzální a spojují vynikající komfort jízdy s mimořádnou jistotou a stabilitou i při rychlé jízdě. My jsme v rámci prvních testů v rámci České republiky vyzkoušeli zatím verze 2.0 TDI a 1.5 TSI, obě s výkony 110 kW (150 k), z nichž nás více oslovila o 40 tisíc korun levnější (porovnáváme-li verze s dvouspojkovými převodovkami DSG) zážehová verze, jež nabídla lepší dynamiku, průměrnou spotřebu jen 6,5 l/100 km a hlavně celkově mnohem kultivovanější projev a jemněji nastavený podvozek. Nicméně motory, převodovky i mnoho dalších technických informací o novém Golfu jsme přinesli v Automobilech 11/2019 a 1/2020.
Nyní se více zaměřme na oblast multimédií a komunikace, protože, ačkoliv to tak nemusí vypadat, v tom je Golf pro celý koncern Volkswagen skutečným průkopníkem. Všechny verze Golfu číslo osm jsou vybavené nově navrženými digitálními hlavními přístroji s displejem o úhlopříčce 10 palců a druhým dotykovým displejem multimediálního systému s úhlopříčkou 8,25 palce. Plochy obou displejů jsou propojené do jednoho celku, což ale není ničím speciálním, důležitější informací je, že oba displeje jsou přibližně stejně vysoko, což je optimální pro jejich sledování. My jsme měli vozy vybavené nejvyššími verzemi palubního systému Discover Pro s hlavním displejem s úhlopříčkou 10 palců.
Volkswagen do tohoto systému integroval například i obsluhu klimatizace, což přineslo maximální zjednodušení interiéru. Přitom ale zachoval uprostřed palubní desky čtveřici tlačítek pro rychlý přístup k nejdůležitějším funkcím: asistenčním systémům, klimatizaci, parkování a změně jízdních režimů. Spojením těchto tlačítek a hlavního virtuálního tlačítka pro návrat do hlavního menu na displeji je uspokojivě vyřešena obsluha všech hlavních funkcí, k nimž je takřka přímý přístup. Vše usnadňuje ještě dotyková lišta pod samotným displejem, rozdělená na tři oddělené posuvné části. Vpravo a vlevo se plynule reguluje teplota, uprostřed se mění hlasitost rádia a při pohybu dvěma prsty například měřítko mapy. „Jezdec“ má navíc i chytré funkce, kdy se rychlým přejetím doleva zvuk vypne a následným přejetím doprava se vrátí na původní úroveň. To je velmi praktické a rychlé.
Protože každý člověk je jiný, umožňuje systém značné možnosti individualizace. Například na domovskou stránku lze libovolně rozmístit „aktivní dlaždice“. Neustále je pohybem od horního okraje směrem dolů k dispozici rychlý přístup ke čtyřem volitelným a několika pevně daným funkcím. A právě zde se již dostáváme do fáze, kdy je celý systém možná zbytečně široce konfigurovatelný, protože v konečném důsledku je pak méně přehledný a vzniká chaos, jenž vyžaduje více soustředění než prosté zapamatování si toho, kde se daná funkce nachází. Z uživatelského pohledu například chyběla možnost rychlého ukončení hovoru, třeba tlačítkem telefonu na volantu. Systém se také často snaží zaujmout zajímavými animacemi, nicméně ty po prvních několika zhlédnutích začnou spíše zdržovat. Právě v tom se ale dostáváme k největší změně celého systému ve srovnání s předchozími ve vozech koncernu Volkswagen.
A tou změnou je možnost jeho online aktualizace. Všechny verze nového Golfu jsou vybavené integrovanou datovou kartou eSIM a jsou zabezpečeně propojené se servery automobilky. Pravidelné aktualizace mohou přinést nejen změny v logice uspořádání menu, ale také nejnovější bezpečnostní standardy a v neposlední řadě i nové funkce. K dispozici je také obchod s různými funkcemi, jež lze do vozu instalovat na dálku. Volkswagen v tomto ohledu není první automobilkou na trhu, která tuto funkci v takovém rozsahu nabízí, nicméně je první, kdo ji nabízí v cenové hladině nižší střední třídy. Praktickou novinkou je také schopnost komunikace s ostatními vozy v okolí přibližně 800 metrů. Automobily jsou tak schopné prostřednictvím „backendu“ automobilky vzájemně si předávat informace o možných nebezpečích v dopravě.
Vzhledem k tomu, že možnosti individualizace celého systému, a vlastně automobilu jako takového, jsou značné, je velmi praktická funkce jejich uložení do „cloudu“. Volkswagen umožňuje vytvořit si zákaznický účet a ten přiřadit například ke klíčku od vozu. Jakmile řidič automobil odemkne a vozidlo jej identifikuje, provede předem uložená nastavení. Protože jsou daná nastavení uložena také pod daným uživatelským jménem, lze je snadno přenést do jiného vozu. K dispozici jsou i dále rozšířené a z minulosti známé funkce We Connect a We Connect Plus, propojující automobil s aplikací v chytrém telefonu.
Protože Golf bude vzhledem ke své univerzálnosti používán různým způsoby, nabízí celý systém originální možnost rychlé změny nastavení soukromí, resp. sdílení informací s okolním digitálním prostředím. Buď se lze od světa digitálních služeb takřka zcela odříznout (kromě zákonem vyžadovaných funkcí), online služby se mohou používat pouze v rámci vozidla, automobil pro některé funkce sdílí polohu s automobilkou, nebo může nabízet plné propojení s možností sledování polohy tzv. hlavním uživatelem a plnou funkčnost služeb We Connect.
Nový systém infotainmentu (MIB3) osmé generace Golfu tedy skutečně přináší nové funkce, možnosti a bezpečnost, čímž Golf přenáší do moderní doby, v níž jsou aktuálnost a okamžitá dostupnost různých informací samozřejmostí. Jistě není bez zajímavosti, že právě tento systém by se měl v budoucnu stát elektronickým základem připraveným pro aplikace ve všech značkách celého koncernu.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)