Svezli jsme se
SUZUKI SWIFT – PROSTĚ SVIŠŤ
Petr Horák 05.07.2017 06:35
Svezli jsme se
Jestli je nějaká automobilka specialistou na malé vozy, pak je to Suzuki. Stačí vzpomenout modely jako Ignis, Splash a pochopitelně Swift. Ten nyní přichází ve zbrusu nové generaci.
Nové Suzuki Swift bylo v Evropě představeno na letošním autosalonu v Ženevě (oficiální odhalení proběhlo v Japonsku v prosinci minulého roku). Začněme ale s trochou teorie. Co do rozměrů je nová generace Swiftu prakticky stejná jako její předchůdce – je o 10 mm kratší, o 15 mm nižší, ale o 40 mm širší. Rozvor byl prodloužen o 20 mm. Při minimálních změnách vnějších rozměrů se ale inženýrům podařilo do stejného vozu vměstnat o kousek prostornější interiér a zvětšit u nás velice bedlivě sledovaný zavazadlový prostor o plných 44 litrů na výsledných 254 l. Základem konstrukce je nová platforma HEARTECT, kterou můžeme znát už například z Balena nebo nové generace Ignisu.
Její předností je vyšší pevnost při současném snížení hmotnosti, jež v extrémním případě může ve srovnání s minulou generací činit až 120 kg, což je u ani ne tunu těžkého auta více než dost. Vůbec nejlehčí verze s atmosférickým zážehovým motorem 1.2 Dualjet tak na váze ukáže pouze 840 kg! Když už jsme u motorů, Suzuki se u nové generace Swiftu zaměřuje čistě na zážehové agregáty, které můžete mít samotné, nebo podpořené mild hybridním systémem SHVS (Smart Hybrid Vehicle by Suzuki). Na výběr je jednak zmiňovaný čtyřválec 1.2 Dualjet, alternativou k němu je moderní přeplňovaný tříválec 1.0 Boosterjet. Elektrickou část pohonu nabízí Suzuki k oběma motorům a jedná se o velice jednoduché a lehké řešení. Integrovaný startér-generátor plní roli startéru, alternátoru, generátoru a pochopitelně elektromotoru, jenž v případě potřeby pomáhá spalovacímu motoru. Propojení obou motorů je řešeno přes plochý řemen a hybridní systém rovněž postrádá vysokonapěťovou část a velké a těžké akumulátory. V případě SHVS je rekuperovaná energie uchovávána ve 12V lithium-iontovém akumulátoru umístněném pod sedadlem řidiče. Zkoušeli jsme verzi Swift 1.0 SHVS, kde se elektromotor a malý přeplňovaný motor krásně doplňovaly.
Elektromotor dodával točivý moment v nízkých otáčkách, kde se tříválec s turbodmychadlem teprve nadechoval, a následně hlavní slovo přebíral spalovací motor. Takto řešená pohonná jednotka má zajímavou pružnost a ani nevadí, že je kombinována pouze s pětistupňovou přímo řazenou převodovkou. Alespoň není potřeba tak často řadit. Pokud se řazením nechcete vůbec zabývat, je pro 1.2 Dualjet v nabídce ještě bezestupňová převodovka a pro 1.0 Boosterjet klasický šestistupňový „automat“ s hydrodynamickým měničem a planetovými převody. A aby byl výčet možností transmisí kompletní, doplňme, že 1.2 Dualjet je možné kombinovat s pohonem všech kol, čímž je Swift vcelku jedinečný. Základní uspořádání podvozku je podobné jako u minulé generace – vpředu vzpěry McPherson, vzadu zkrutná příčka, ale jinak nezůstal kámen na kameni. Suzuki upravilo uchycení podvozku do karoserie a pečlivě vyladilo jeho nastavení. Celkové naladění podvozku není nijak přehnaně tvrdé, ale přesto je ovládání velice jisté a agilita Swiftu vás mile překvapí. Stejně jako lehkost, s jakou se vůz pohybuje, a vynikající manévrovatelnost v úzkých uličkách. Interiér minulé generace Swiftu nebyl špatný, ale ten nový je jakoby o úroveň výš. Především z pohledu vnímání jeho kvality a použitých materiálů. Nenechává se strhnout dnešním trendem chromovaných ozdob a cingrlátek, celkově je spíše tmavý, a když už v něm najdete nějakou ozdobnou lištu nebo rámeček, tak s povrchem v barvě saténového chromu. Nechybí pochopitelně řada asistenčních a bezpečnostních systémů, jako je varování před opuštěním jízdního pruhu, před kličkováním v pruhu například z důvodu nepozornosti, můžete mít asistent dálkových světel, adaptivní tempomat, radarový systém pro nouzové brzdění zabraňující kolizi, ESP nebo šest airbagů.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
Kapalinou chlazený řadový zážehový, turbodmychadlem přeplňovaný tříválec, typ K10C DITC, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; přímé vstřikování, EU6; 998 cm3 (ø 73,0 x 79,5 mm); 10,0:1; 82 kW (111 k)/5500 min-1 a 170 N.m/2000 – 3500 min-1; plus SHVS (Smart Hybrid Vehicle by Suzuki); alternátor ISG ve funkci startéru/generátoru/motoru; kompaktní li-ion akumulátor pod sedadlem řidiče; stop/start. Pětistupňová přímo řazená převodovka (3,545 – 1,904 – 1,233 – 0,885 – 0690 – Z 3,250); stálý převod 3,944. Pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední kola nezávisle zavěšena, příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s diagonálním rozdělením účinku, brzdy odvětrávané kotoučové vpředu, pevné kotouče vzadu; ABS/EBD, ESC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; pneumatiky 185/55 R16.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2450 mm, rozchod kol 1520/1525 mm; d/š/v 3840/1735/1480 mm; objem zavazadlového prostoru 265 – 947 l; objem palivové nádrže 37 l; pohotovostní/celková hmotnost
875 – 925/1380 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 195 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 10,6 s; spotřeba paliva město/mimo město/kombinace 4,8/4,0/4,3 l/100 km; emise CO2 97 g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)