Svezli jsme se
SUZUKI IGNIS – Kompaktní všeuměl
Jiří Duchoň 27.01.2017 06:06
Svezli jsme se
Ignis je zpět. Veze originální vzhled, lehkou a robustní konstrukci i pohon všech čtyř kol.
Zatímco většina světových automobilek vstoupila do segmentu crossoverů teprve nedávno, značka Suzuki kompaktní SUV bez přerušení vyrábí již od roku 1970 (LJ10, předchůdce typu Samurai/Jimny). Nyní přichází zcela nový malý Ignis (typ FF21S), v pořadí druhý vůz svého jména, ačkoli jeho předchůdce vznikal od roku 2000 ve dvou souběžně vyráběných verzích (HT a HR). Dostali jsme příležitost seznámit se s ním při prvních novinářských jízdách na východ od Říma. Nový Ignis jsme měli poprvé možnost vidět již na předloňském autosalonu v Tokiu, na domácím trhu se prodává takřka rok a svému evropskému publiku se představil na loňském podzimním autosalonu v Paříži. Rozvor náprav narostl proti předchůdci o 75 mm na 2435 mm, ovšem karoserie se v délce zkrátila o 70 mm na rovných 3700 mm. To znamená více prostoru pro cestující, méně pro zavazadla, lepší směrovou stabilitu při rychlejší jízdě a pohodlnější parkování ve stísněných prostorech (stopový poloměr otáčení jen 4,7 m!). Samonosná karoserie je kombinována s párem průběžných podélníků (podobně to měla poslední Grand Vitara), což jí dává dostatečnou tuhost. Platforma je zcela nová. Přední kola nesou závěsy McPherson, ta zadní pak vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou. Příjemně překvapí velmi nízká pohotovostní hmotnost, pohybující se v závislosti na provedení od 810 do 920 kg. Design karoserie Suzuki Ignis je sice přísně účelový, ale také výrazný, jaksi nekonfliktní a s žádným jiným vozem si jej nespletete.
Zajímavým prvkem se stává náznak žebrování ve sloupku C, negativně skloněný a kopírující lomení okna v zadních dveřích. Doménou Ignisu je kvalitně a pestře působící kombinace jednoduchých obkladových materiálů v interiéru, jež nepůsobí laciným dojmem a nejsou zdrojem pazvuků ani na nerovnostech, ani v terénu. Středové konzole dominují v prostoru se „vznášející“ dotykový monitor a jakoby -samostatný modul regulace klimatizace. Palubní počítač lze konečně přepínat buď tlačítkem na volantu, nebo z panelu vlevo od volantu, přičemž dokonce i nové Baleno si pro tento účel stále zachovává archaický a při ovládání za jízdy až nebezpečný kolíček v přístrojovém štítě. Suzuki Ignis je v základní výbavě pětimístné s asymetricky dělenými zadními opěradly, ve střední a nejvyšší pak paradoxně pouze čtyřmístné, neboť má vzadu symetricky dělená, sklopná a podélně posuvná sedadla. Pohon nového Ignisu zajišťuje výhradně zážehový, atmosféricky plněný agregát 1.2 DualJet, známý již z většího typu Suzuki Baleno. Vznětová varianta tentokrát k dispozici není, nicméně v této kategorii bude u nás zřejmě chybět pouze málokomu. Konstrukce čtyřválce K12C je ve své podstatě konvenční, což tradiční provozovatel Ignisu jen ocení, takže se nemusí obávat potenciálně vyšších servisních nákladů spojených s přeplňováním nebo přímým vstřikováním paliva. Veskrze moderní konstrukci však naznačuje například vstřikování MPI se zdvojeným okruhem DualJet (před každý sací ventil zvlášť) v kombinaci s nezvykle vysokým kompresním poměrem 12,5:1. Trendem současnosti je kvůli emisím nabízet crossovery pouze s předním pohonem, přičemž pohyb v náročnějších podmínkách má většinou usnadnit volič nastavení různých programů elektrického posilovače řízení ABS a ESP s diskutabilním efektem.
Žádný takový volič sice u -Ignisu nenajdete, ale můžete si připlatit za zcela plnohodnotný pohon všech kol (AWD), jak jsou ostatně zákazníci automobilky Suzuki zvyklí. Součástí systému, nazývaného v této aplikaci AllGrip Auto, jsou v tomto případě mezinápravová lamelová spojka, trvale dělící točivý moment mezi přední a zadní kola v poměru 70:30 až 50:50, a konvenční tuhá zadní náprava, jež nepatrně omezuje objem zavazadlového prostoru. Každopádně pohon zadních kol zůstává připojen trvale, což je ostatně patrné i z „kroucení“ při popojíždění v plném rejdu. Zkušenosti značky Suzuki s tímto jednoduchým, ale efektivním systémem se projevují nejen velmi dobrým chováním Ignisu na běžné silnici i v terénu, ale též jenom mírným zvýšením spotřeby paliva, a sice v kombinovaném režimu pouze o 0,3 l/100 km. Specialitou nového Suzuki Ignis bude možnost připlatit si za kompaktní hybridní pohonné ústrojí. SHVS (Smart Hybrid Vehicle by Suzuki) známe již z Balena a jeho posláním je i v tomto případě alespoň částečně rekuperovat kinetickou energii a využívat ji pak při rozjezdech, čímž se šetří palivo (v kombinovaném provozu údajně o 0,4 l/100 km). SHVS nevyžaduje instalaci komplikovaných a drahých součástí, jeho jádrem jsou malá baterie pod sedadlem řidiče a větší alternátor poháněný širším klínovým řemenem.
Tento alternátor hladce startuje motor (i v rámci soustavy stop/start), dobíjí akumulátor a při rozjezdu se stává součástí pohonného ústrojí. Převodovky jsou výhradně pětistupňové manuální, pouze DualJet bez SHVS a s pohonem předních kol lze kombinovat se stejnou rychlostní skříní doplněnou o robotizované řazení AGS. Liší se pouze delším 4. a 5. stupněm a kratším stálým převodem, provozní parametry včetně nejvyšší rychlosti, zrychlení, spotřeby a emisí jsou však dle tvrzení výrobce naprosto stejné jako u manuálně řazené převodovky. Nové Suzuki Ignis se do Evropy bude vozit přímo z japonského závodu Sagara v tradičních výbavových stupních GA, GL, GL+ a GLX, přičemž ten nejzákladnější v České republice k mání nebude. Standardní GL tak nabídne třeba zatmavená zadní okna, třípaprskový multifunkční volant, palubní počítač, manuální klimatizaci, elektrické ovládání předních oken a zpětných zrcátek, centrální zamykání s dálkovým ovládáním nebo rádio s CD, MP3 a propojením Bluetooth. GL+ přidává třeba litá kola, vyhřívání předních sedadel, střešní ližiny, nástavce hran blatníků, v poměru 50:50 dělená a individuálně posuvná zadní sedadla nebo kvalitnější audiosoustavu s propojením chytrého telefonu a projekcí obrazu couvací kamery v dotykovém monitoru (předprodukční vozy v Itálii ale ještě kamery neměly). Špičková varianta GLX má vynikat světlomety LED, koženým volantem, tempomatem, bezklíčkovým zamykáním a startováním, navigací nebo samočinnou klimatizací. V závislosti na provedení má Suzuki Ignis standardně nebo za přípatek bezpečnostní systém DCBS (Dual Camera Brake Support) s dvojicí kamer v panelu vnitřního zpětného zrcátka. Slouží především k varování před nechtěným opuštěním jízdního pruhu (nad 60 km/h) a detekci překážek, včetně chodců, se schopností samočinného brzdění (nad 5 km/h).
V Itálii jsme měli možnost zkoušet verze DualJet s pohonem předních kol a DualJet SHVS s pohonem všech kol, vždy s manuálně řazenými převodovkami. Motor se rád nechá točit přes 6000 min-1 a jeho hluk začíná být výraznější až před dosažením hranice 4000 min-1. Jinak je prostor pro cestující velmi kvalitně izolován jak od hluků poháněcího ústrojí, tak i od obtékajícího vzduchu a rázů od vozovky. Ty jsou výraznější u verzí s pohonem všech kol, jež zároveň na nerovnostech v zatáčkách jeví jistou nervozitu danou větší neodpruženou hmotností tuhé zadní nápravy. Ignis nabízí dostatek prostoru čtyřem dospělým cestujícím, řidič se může těšit na komfortní sedadlo s dostatečně dlouhým a tuhým sedákem i opěradlem, velmi dobrý výhled do všech stran a pohodlný posaz (volant je však stavitelný pouze výškově). Řazení je i přes použití delší páky přesné a řízení s multifunkčním volantem dostatečně citlivé a přiměřeně centrované v přímém směru. Ignis na český trh vstoupí v březnu a cenově by měl být situován pod typem Baleno. I přes omezenou nabídku pohonných jednotek se nová generace Suzuki Ignis stává typem, který tradiční zákazníci značky Suzuki ocení. Mezi její přednosti patří jednoduchá a robustní konstrukce, alternativa v podobě plnohodnotného a efektivního pohonu všech kol a výrazný, přesto však konzistentní design karoserie i jejího interiéru, jenž má solidní potenciál oslovit i ty zákazníky, kteří dosud o voze Suzuki neuvažovali.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený řadový zážehový, atmosféricky plněný čtyřválec, typ K12C, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; zdvojené elektronické nepřímé vstřikování paliva DualJet (před každý sací ventil zvlášť); EU6;
a) 1242 cm3 (ø 73,0 x 74,2 mm); 12,5:1; 66 kW (90 k)/6000 min-1 a 120 N.m/4400 min-1;
b) viz výše, ale plus SHVS (Smart Hybrid Vehicle by Suzuki);
alternátor ISG ve funkci startéru/generátoru/motoru; kompaktní li-ion akumulátor pod sedadlem řidiče; stop/start.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Pětistupňová, manuálně řazená převodovka (3,545 – 1,904 – 1,240 – 0,914 – 0,717 – Z 3,272), na přání (pro a) s pohonem FWD robotizovaná AGS (3,545 – 1,904 – 1,240 – 0,906 – 0,696 – Z 3,272); stálý převod 4,294 (FWD), 4,470 (AWD) nebo 4,705 (pro a) s pohonem FWD a AGS); pohon předních kol (FWD), na přání pro a/b trvalý pohon všech kol AWD (AllGrip Auto) s vícelamelovou mezinápravovou spojkou (ne pro AGS).
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední kola nezávisle zavěšena, příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou (pro AWD tuhá náprava příčně ustavená panhardskou vzpěrou); odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s diagonálním rozdělením účinku, brzdy odvětrávané kotoučové vpředu, bubnové vzadu; ABS/EBD/HBA, ESP; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; pneumatiky 175/65 R15 nebo 175/60 R16.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2435 mm, rozchod kol 1460/1470 (pro AWD 1460) mm; d/š/v 3700/1660 (pro AWD 1690)/1595 mm; objem zavazadlového prostoru 260 – 1100 (pro AWD 204 – 1086) l; objem palivové nádrže 32 (pro AWD 30) l; pohotovostní/celková hmotnost 810 – 920/1330 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí verzí a/b, v závorce pro AWD)
Největší rychlost 170 (165)/170 (165) km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 12,2 (11,9)/11,8 (11,5) s; spotřeba paliva město 5,5 (5,9)/4,9 (5,2) l/100 km, mimo město 4,1 (4,9)/4,0 (4,4) l/100 km a kombinace 4,6 (5,0)/4,3 (4,7) l/100 km; emise CO2 104 (114)/97 (106) g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)