Svezli jsme se
Suzuki Jimny – přírodní úkaz
Jiří Duchoň 14.02.2020 06:02
Na český trh dorazil zcela nevšední automobil v podobě čtvrté generace Suzuki Jimny. Cena se prakticky nezměnila, ale novinka přináší nesrovnatelnou kvalitu.
Suzuki Jimny (viz AR 10/’18) dnes patří k vůbec posledním skutečným terénním automobilům, oficiálně dostupným na evropských trzích. Historie tohoto kompaktního, lehkého a obratného vozu sahá až do roku 1970, resp. k typům LJ a SJ, přičemž základní recept se dosud výrazně nezměnil. V 80. letech se pro tento malý dvoudveřový off-road postupně začalo vžívat označení Samurai. Třetí generace (viz např. 9/’13), pojmenovaná již na většině trhů Jimny, byla představena v roce 1998 a s dílčími modernizacemi ve výrobě setrvala dlouhé dvě dekády. Nyní přišla chvíle pro střídání a my jsme krátce vyzkoušeli verzi s manuální převodovkou.
Nový Jimny je v době všeobecného spoření a obecného příklonu k SUV skutečným zjevením. Od původního receptu ze 70. let se příliš neodchýlil, jeho základem tak zůstává samostatný žebřinový rám. Nyní byl opatřen dvěma přídavnými příčkami a křížovou rozpěrou, což jej dále zpevnilo. Kola stále spočívají na tuhých nápravách, nicméně listová péra nahradily již v průběhu produkce druhé generace vinuté pružiny. Koncepčně jde o evoluci, ovšem Jimny čtvrté generace je zcela novou konstrukcí.
Jimny i ve svém nejnovějším provedení zůstává až extrémně racionálním vozem, což naznačuje již hranatá karoserie, ale i pohled do interiéru. Pracovišti řidiče dominují multifunkční tříramenný volant a pár kruhových ukazatelů otáček a rychlosti s displejem palubního počítače uprostřed. Uprostřed palubní desky je dotykový displej multimediálního systému a pod ním už jen rozměrná tlačítka ovládání předních oken, deaktivace ESP a aktivace řízeného sjíždění strmých svahů.
V rámci generační výměny se do standardní výbavy dostalo několik moderních asistenčních systémů, jež „obalily“ robustní techniku. Jmenujme z nich především systém nouzového brzdění před překážkou, funkce hlídající nechtěné opuštění jízdního pruhu či sledování únavy řidiče, tempomat s omezovačem rychlosti nebo systém rozpoznávání dopravních značek. Součástí výbavy je též šestice airbagů, včetně hlavových.
Poháněcí ústrojí je rovněž nové, původní „třináctistovku“ předchozí generace nahradil v novém Jimny atmosféricky plněný zážehový čtyřválec s objemem 1,5 l, výkonem zvýšeným z 62 na 75 kW a točivým momentem při 4000 min-1 o 20 N.m vyšším. Vznětová varianta je minulostí, ovšem chybět bude zřejmě málokomu a u nás se oficiálně neprodávala ani v posledních letech předchozí generace Jimny. Na převodném ústrojí revoluci nečekejte, desítky let ověřený a laděný ideál nemá smysl měnit. Manuálně řazená pětistupňová převodovka (na přání čtyřstupňová samočinná s kapalinovým měničem momentu) má řadicí páku upevněnou přímo na skříni převodovky, zasahující až mezi přední sedadla, tedy bez dalšího vedení (zajímavostí zůstává „pětka“ v úloze nikoli rychloběhu, ale přímého záběru). Kratší páka za ní je také přímo na převodovce a až do rychlosti 100 km/h jí jde k pohonu zadních kol přiřadit přední nápravu. Po zastavení a vyřazení pak lze aktivovat redukci pro pohyb v nejnáročnějším terénu. A tam se Jimny cítí jako doma a zdolá i zdánlivě nezdolatelné.
Zatímco v běžném provozu můžete vnímat šířku interiéru jako omezenou, přispívá k celkově velmi kompaktním rozměrům vozu a spolu s malou délkou tím i k bezprecedentní manévrovatelnosti (průměr otáčení pod 10 m!). Další, ale zcela logickou daní je prakticky chybějící zavazadlový prostor (85 l), nicméně pod jeho podlahou je schránka na drobnosti a v případě potřeby přepravy většího nákladu lze velmi snadno sklopit opěradla zadních sedadel na sedáky (přepravní kapacita naroste na 830 l). Přístup k němu je rozměrnými dveřmi, jež se s ohledem na japonský, tedy levostranný původ vozu otevírají vpravo, čímž znesnadňují přístup ze středoevropského chodníku vpravo.
Nové Suzuki Jimny vstoupilo na český trh v polovině září s cenou 422 900 Kč za provedení Premium. Vyšší výbava Elegance za příplatek 46 000 Kč přidává ke všemu potřebnému například navigaci, samočinnou klimatizaci místo manuální, ráfky z hliníkové slitiny či LED hlavní světlomety, za dalších 28 tis. Kč je k dispozici samočinná převodovka.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
Kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec K15B uložený vpředu podél; DOHC 4V, proměnné časování; vícebodové vstřikování paliva; EU6; 1462 cm3 (ø 74,0 x 85,0 mm), 10:1; 75 kW (100 k)/6000 min-1 a 130 N.m/4000 min-1. Pětistupňová přímo řazená převodovka (4,426 – 2,304 – 1,674 – 1,190 – 1,000 – Z 5,151), redukční převodovka s převodem 2,002, stálý převod 4,090. Pohon zadních kol, přiřaditelný pohon předních kol.
PODVOZEK
Karoserie upevněná na samostatném rámu; vpředu i vzadu tuhá náprava; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči; brzdy kapalinové s posilovačem, vpředu kotoučové, vzadu bubnové; mechanicky ovládaná parkovací brzda na zadní kola; ABS/EBD/BA, ESP, Hill hold control, Hill descent control, DSBS; kuličkové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky 195/80 R 15.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2250 mm, rozchod kol 1395/1405 mm; d/š/v 3645/ /1645/1720 mm; světlá výška 210 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 85/830 l; stopový průměr otáčení 9,8 m; objem palivové nádrže 40 l; pohotovostní/celková hmotnost od 1090/1435 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 350/1350 kg; nájezdový úhel vpředu/vzadu 37°/49°, přechodový úhel 28°.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 145 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h n.a.; spotřeba paliva NEDC 7,7/6,2/6,8 l/100 km; emise CO2 154 g/km.
CENA od 422 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)