Svezli jsme se
SUBARU SNOW DRIVE 2017 – Finská odysea
Ondřej Kubík 09.02.2017 06:11
Svezli jsme se
Za polárním kruhem ve finském Rovaniemi jsme vyzkoušeli kompletní typovou řadu značky Subaru. Japonská automobilka nám navíc poodkryla své plány do budoucna. Příznivci vozů se souhvězdím Plejád ve znaku se mohou těšit na celou řadu nových modelů.
Rovaniemi je ospalé správní město laponského severu Finska. Leží na soutoku dvou řek a v jeho okolí je mírně zvlněná krajina, kterou Finové trochu přehnaně nazývají pahorkatinou. Nicméně na zeměpisné poloze Rovaniemi je v tomto čase cenná 100% jistota sněhu a ledu. Subaru neponechalo nic náhodě a po neblahých zkušenostech s norskými oblevami zvolilo k pořádání tradiční akce Subaru Snow Drive právě toto město na hranici polárního kruhu. Kromě samotného ježdění na místních zasněžených cestách si Japonci připravili také několik zajímavých informací o právě uplynulém roce i budoucnosti. Subaru v uplynulém roce v globálním měřítku poprvé překonalo hranici 1 milionu prodaných vozů. Bylo to konkrétně 1 012 000 automobilů, což představuje už šestý po sobě jdoucí rok růstu. Evropa se na výsledku podílí takřka 42 000 prodanými kusy. Celých 81 % celkové produkce Subaru tvoří vozy kategorie SUV. Zajímavé je, že podíl vozů této kategorie se za posledních 8 let téměř zdvojnásobil.
Automobilka také prošla za poslední rok několika významnými milníky – oslavila výročí 50 let plochého motoru boxer vlastní produkce a také jeden milion vozů vybavených unikátní bezpečnostní technologií EyeSight, kterou vyvíjí posledních 28 let. V globálním zákaznickém průzkumu na téma EyeSight automobilka došla k velmi zajímavým výsledkům – pro 72 % zákazníků byl EyeSight důležitým argumentem k nákupu vozu Outback, 94 % z nich se cítí s touto technologií ve voze bezpečněji a 25 % řidičů EyeSight dokonce prokazatelně pomohl zabránit nehodě. Bezpečnost tak pro Subaru zůstává klíčovou prioritou. Sympatické bylo prohlášení představitelů automobilky, že nechtějí růst do nekonečna. „Jsme spíše malá automobilka se svými hodnotami. Naše DNA bezpečnosti, plochého motoru a symetrického pohonu všech kol je pro nás důležitá. Nechceme zdvojnásobit výrobu, nemáme hlavy v oblacích, ale držíme se nohama pevně na zemi. Jdeme svojí cestou,“ prohlásil David Dello Stritto, šéf marketingu, prodeje a komunikace značky pro Evropu. Co tedy můžeme od Subaru čekat v nejbližších letech? Především nové vozy. Od roku 2017 přijde každý rok zcela nový model, postavený na nové globální platformě. Navíc v roce 2018 očekávejme zbrusu nové 7místné SUV pro americký trh, jehož tvary ukázala studie Viziv-7 (viz AR 1/’17). Subaru plánuje další expanzi technologie přímého vstřikování u zážehových motorů, na něž v roce 2019 naváže zcela nový přeplňovaný motor. Přibližně v polovině roku 2018 přijde nový plug-in hybrid (na zámořské trhy) a v roce 2021 první čistě elektrický vůz.
Subaru klade velký důraz na správné naladění obou technologií tak, aby zrcadlily základní hodnoty značky. To bude zejména u elektřinou poháněných vozů relativně obtížné. Následné testovací jízdy v Lapland Driving Centre nás o specifické jízdní filozofii Subaru opět přesvědčily v plné kráse. Pestré trasy byly vedeny v zamrzlých bažinách a lesích dalekého finského severu. Prvním testem byl „Forrest Drive“, v němž si vláček pěti vozů Outback, Forester a XV klestil cestu mezi stromy ve vytýčeném pásu s měkkým sněhovým podkladem. Vypadá to, že finští instruktoři mají opravdu posunutý práh vnímání rychlosti a v čele naší polární karavany uháněli poměrně svižným tempem. Nejvíce jistoty nám v této pasáži dával Outback. Svůj dvoucentimetrový handicap světlé výšky (200 mm) proti Foresteru vůbec nedal znát. Jeho delší rozvor naopak příjemně mírnil pohyby karoserie v hlubokých sněhových kolejích vytvořených kolegy před námi. Při prudších sjezdech účinně pomáhal režim X-Mode, který zjemňuje reakce pohonného ústrojí. Outback také bez zaváhání zvládl vytáhnout XV uvíznuté v hlubokém sněhu „na břiše“. Po hlubším sněhu v lesní pasáži následovala zatáčkovitá technická část s povrchem tvořeným tvrdým uježděným sněhem, místy vydřeným na led. V jedné části okruhu byl však led cíleně pouze v pravé části dráhy k testu akcelerace a brzdění na povrchu s rozdílnou adhezí.
Stabilita pramenící z filozofie symetrického pohonu všech kol s rovnoměrným rozložením hnacích prvků se stejně dlouhými poloosami, a tudíž stejně velkým točivými momentem na obou částech nápravy, byla vynikající. U vozů s bezestupňovou převodovkou Lineartronic je rozložení točivého momentu mezi nápravami řízeno elektrohydraulickou lamelovou spojkou v rozmezí 5 až 100 % jejího sevření. Důležité je, že spojka nečeká na prokluz, ale svírá v závislosti na jízdních podmínkách a aktuálních jízdních datech. Rozdíl přístupu Subaru je vidět právě při rozjezdu na povrchu s rozdílnou přilnavostí, kde se neprojevuje typické „uskočení” zadní nápravy do strany. Pohonný systém je opravdu velmi stabilní. Vrcholem jízdního programu byl „Handling Course“ se sportovními modely WRX STI a BRZ. S faceliftovaným BRZ jsme se zde setkali vůbec poprvé, ale všem změnám modelového roku 2017 se budeme věnovat podrobněji v některém z dalších čísel Automobilu. Oba vozy byly vybaveny pneumatikami s 3 mm vysokými hřeby pro jízdu na ledu. Široká ledová dráha nabídla za jejich volantem opravdové potěšení z přetáčivých smyků. Zvláště WRX STI však vybízelo k ostražitosti. Na hřebových pneumatikách a s třemi samosvornými diferenciály jeho poctivého mechanického podvozku rychlost v ledové aréně strmě narůstala. S nastavením otevřené charakteristiky středového diferenciálu DCCD bylo nutné vždy chvilku před zatáčkou vyvolat volantem výraznou nedotáčivost, poté razantně přidat plyn a čekat na přehoupnutí do smyku všech kol. Ten pak šel na krátkých hřebech pneumatik velmi dobře modulovat korekcemi volantu a plynového pedálu. WRX STI vyžadovalo pevné vedení. U BRZ tomu bylo přesně naopak. Zde vítězila jemnost pohybů plynu, citlivě vypouštěná do pohybů hmotnosti vozu na relativně kluzkém povrchu. Přímočará komunikace s vozem na tenké hranici přetočení je parádní disciplínou malého Subaru se zadním pohonem. Volant BRZ pouštíte jen velmi neradi. V podmínkách severu Finska vlastně pouštíte volant jakéhokoli Subaru velmi neradi. Na vlastní kůži jsme se přesvědčili, jak moc sníh automobilům této značky s jejich typickým symetrickým pohonem všech kol svědčí. Vyzařují na něm zvláštní kombinaci bezpečnosti a zábavy, která si vás dokáže rychle získat.
Aktualizace pro WRX STI
Na autosalonu v Detroitu představilo Subaru modernizované provedení sedanů WRX a WRX STI. Na první pohled je zřejmá nízká maska chladiče a celkově agresivněji řešená příď. Světlomety nově dostaly natáčecí funkci, takže optimálněji osvětlují silnici v zatáčkách. Úpravami prošel také interiér s novou podobou barevných displejů a optimalizovanými materiály. Subaru v rámci modernizace upravilo nastavení podvozku s cílem větší stability a menšího naklánění v zatáčkách. Zatímco plochý boxer 2,5 litru s výkonem 221 kW (300 k) přechází beze změn, šestistupňová manuální převodovka prošla úpravami. Má pozměněnou synchronizaci pro přesnější ovládání a současně s tím i upravenou spojku pro citlivější obsluhu. Změna je také v pohonu všech kol typu WRX STI, kde mezinápravový diferenciál s elektronicky nastavitelnou svorností nahradila elektronicky řízená spojka.
Převzato z časopisu