Svezli jsme se
FORD EXPEDITION 2017 (U324) – VELITEL EXPEDICE
Jiří Duchoň 02.10.2017 06:43
Představujeme
Trucky vládnou prodejům automobilů v USA! Jejich civilnějšími sourozenci jsou velká SUV, reprezentovaná ve stáji Ford zejména typem Expedition.
Na světě je již Expedition modelového roku 2018, ovšem my jsme dostali příležitost vyzkoušet prakticky zcela nový Ford Expedition ze stále ještě aktuálního roku 2017, náležejícího tedy do třetí generace (2007 – 2017). První Expedition (UN93) byl představen roku 1997 jako nástupce dvoudveřového typu Bronco a od té doby je až dodnes vždy osobním derivátem nejprodávanějšího amerického automobilu, pick-upu F-150, s nímž sdílí nejen žebřinový rám, ale též řadu dílů karoserie i jejího interiéru. Již rok po jeho premiéře koncern FMC uvedl Navigator, první SUV v dějinách prestižní značky Lincoln, jenž nebyl ničím jiným než „vymazleným“ Fordem Expedition. Druhá generace roku 2003 přinesla zejména poněkud kontroverzní nezávislé zavěšení zadních kol IRS, jež sice zlepšovalo chování vozu na kvalitní vozovce a zvyšovalo úroveň komfortu, ale také poněkud omezilo hmotnost přípojných zařízení. To se ale záhy změnilo, sérií úprav včetně zavedení nového rámu z vysokopevnostní, kapalinou tvářené oceli (torzní tuhost narostla o 70 %!) došlo k razantnímu navýšení nosnosti i hmotnosti připojitelných přívěsů. Výroba probíhala jen nějaké tři roky, a to výhradně s motory V8 4,6 a 5,4 l, aby se již v roce 2007 rozběhla výroba Expeditionu třetí generace.
Po technické stránce šlo o další evoluci osvědčeného mechanického základu a Expedition dostal také provedení Expedition EL (v Mexiku Expedition Max) s prodlouženým rozvorem náprav, jež mělo nahradit roku 2005 zastavenou produkci ohromného SUV Ford Excursion. Mechanický základ v podobě „půltunové“ platformy Ford T1 opět odpovídal dobovému pick-upu F-150. Až do roku 2014 pokračovaly slavné osmiválce Triton 5,4 l s výkonem až 231 kW (314 k), jež v modelovém roce 2015 nahradil moderní, dvojicí turbodmychadel přeplňovaný vidlicový šestiválec EcoBoost s objemem 3,5 l. Ve stále aktuálním modelovém roce 2017 nabízí Ford svůj Expedition třetí generace v řadě variant od základního XLT přes komfortní Limited po luxusní Platinum a možností volby ze dvou rozvorů náprav a pohonu zadních nebo všech kol. A ten není tím, čím se v Evropě vozy SUV prezentují: vpravo od volantu je totiž otočný ovladač s polohami 2H, 4A, 4H a 4L, tedy ve škále od pros-té „zadokolky“ až po uzamčený AWD s redukcí. Vyzkoušeli jsme právě Expedition s krátkým rozvorem, základní výbavou a připojitelným pohonem všech kol. V řeči místního marketingu znamená Ford Expedition „full-size SUV“, v Evropě bychom mluvili možná spíše o off-roadu. Konstrukce i nastavení tohoto typu plně odpovídají potřebám amerických zákazníků a podmínkám tamního provozu, takže je třeba připravit se spíše na „žebřiňák“, jenž se sice neztratí ani v náročnějším terénu (zkoušený vůz v něm kromě připojitelného a redukovatelného pohonu všech kol vynikal i zásluhou vysokých pneumatik Good-Year Wrangler), ale na běžných evropských vozovkách by příliš komfortu nenabídl.
Na cestách s hladkým povrchem a bez zatáček se však Expedition klidně pohupuje, motor běží tiše a klidně, a navíc je patrné, že při vyrovnané jízdě palivem nijak neplýtvá. Jakmile se však rozhodnete jet ostřeji a plně využít všech těch 370 koní, je třeba mít se na pozoru: řízení je sice i na evropské poměry dostatečně přesné, ale v poloze 2H (tedy jen s pohonem zadních kol) se vám záď roztančí, ani nebudete vědět jak. Také sedadla jsou laděna pro pohodlí a bez jakýchkoli ambicí na vedení těl pasažérů v ostře projížděných zatáčkách. Interiér je překvapivě prostorný, vysoká podlaha (daná odděleným rámem) však vyžaduje sezení s poněkud nataženými končetinami. Zatímco v Evropě patří tří- a čtyřválcové motory Ford EcoBoost k naprosté špičce, šestiválce z této řady prakticky nemáme příležitost potkat. Přitom jsou podobně pokrokové a zajímavé, a já věřím, že vám tento jaksi nevšední test z dálných krajů poodhalil zvyklosti z jiného kontinentu. Co se spotřeby paliva týče, během týdenního ježdění jsme se pohybovali okolo 21,3 MPG, tedy lehce přes 11 l/100 km, což v daných podmínkách a při ceně benzínu v přepočtu asi 12 Kč/l není vůbec špatné. A nakonec pro dokreslení obrazu: standardní všestranná záruka na Ford Expedition modelového roku 2017 je na 3 roky a 36 000 mil, poháněcí ústrojí, bezpečnostní systémy i protikorozní ochrana karoserie jsou pak chráněny po 5 let a 60 000 mil.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Kapalinou chlazený celohliníkový vidlicový zážehový, dvojicí turbodmychadel BorgWarner K03 přeplňovaný šestiválec, uložený vpředu podélně; DOHC 4V, proměnné časování ventilů Ti-VCT; přímé vstřikování paliva; 3496 cm3 (ø 92,0 x 86,7 mm); 10,0:1; 272 kW (370 k)/5000 min-1 a 569 N.m/2250 min-1; bezolovnatý benzín oč. 87 a vyšší. Šestistupňová, elektronicky řízená samočinná převodovka s kapalinovým měničem momentu a možností přímého řazení pohybem voliče SelectShift, stálý převod 3,310. Pohon zadních kol, připojitelná přední náprava a redukční převodovka, režimy 2H – 4A – 4H – 4L.
PODVOZEK
Samostatný žebřinový rám; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a modifikované vzpěry MacPherson (SLA), vzadu víceprvkové závěsy; pérování vinutými pružinami a plynovými tlumiči; příčné zkrutné stabilizátory; dvouokruhová brzdová soustava s podtlakovým posilovačem, ABS/EBD/BAS, ESC/TCS; parkovací brzda mechanická nožní na zadní kola; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; kola z lehké slitiny, pneumatiky 275/65 R18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 3023 mm; d/š/v 5232/2002/1961 mm; rozchod vpředu/
/vzadu 1702/1707 mm, převis přední/zadní 986/1227 mm, světlá výška 211 mm; objem palivové nádrže 106 l; hmotnost pohotovostní 2523 kg; hmotnost přívěsu do 2994 kg.
PROVOZNÍ ÚDAJE
Spotřeba paliva město/dálnice/kombinace (EPA) 15,7/11,2/13,1 l/100 km. Zrychlení z 0 na 100 km/h ani nejvyšší rychlost neudány.
CENA: od 47 125 $
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)